Конспект уроку
з історії України 7 клас
Тема:
Практичне заняття «Аналіз історичних документів – «Руська правда» Ярослава Мудрого, «Правда Ярославичів», «Статут» Володимира Мономаха».
Вчителя історії Комунального закладу
«Ліцей імені Тараса Шевченка
Кропивницької міської ради»
Швець
Сніжани Анатоліївни
2023р.
Тема уроку: Практичне заняття «Аналіз історичних документів – «Руська правда» Ярослава Мудрого, «Правда Ярославичів», «Статут» Володимира Мономаха»
Мета уроку: закріпити знання з історії Русі-України, ознайомити учнів з історією написання та основними положеннями першого писаного збірника законів «Руська правда». Роль Ярослава Мудрого, його синів та онуків у процесі укладання та вдосконаленні правової збірки. Розвивати вміння аналізувати історичні джерела та робити історичні висновки та узагальнення. Проаналізувати становище різних верств населення. Виховувати в учнів повагу до історії батьківщини, розуміння ролі видатних історичних діячів у процесі державотворення Русі-України, розвитку правових традицій.
Тип уроку: практичне заняття
Основні поняття: «Руська правда», «Правда Ярославичів», «Статут» Володимира Мономаха», смерд, челядь, холоп.
Обладнання :
Хід уроку
Ι. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда:
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вчитель: на сьогоднішньому уроці ви поглибите знання про укладання тексту «Руська правда» за Ярослава Мудрого, Ярославичів та Володимира Мономаха. Ознайомитесь із уривками з тексту «Руська правда», проаналізуєте статті документу.
IV. Основний зміст уроку
Вчитель: Перед вами текст практичної роботи. Уважно читайте завдання і виконуйте їх..
Завдання: переписати наступні речення.
«Руська правда» — збірник законів, складений в державі Русь-Україна у XI - XII ст.. Пам'ятка української мови.
Збірник «Правдою Ярослава», або «Найдавнішою правдою». Він складався з 18 статей. Документ дописували упродовж кількох століть за синів («Правда Ярославичів») та онуків Ярослава («Статут Володимира Мономаха») , таким чином доповнювався новими статтями.
Про вбивство
1. Коли вб’є чоловік чоловіка, то мститься брат за брата, якщо сини одного батька, чи батька син, якщо племінник чи сестри син; а якщо не буде мститися - то 80 гривень за голову, коли вбитим буде боярин чи княжий тіун*.
* ТІУ́Н, в історії Русі-України,— господарський управитель князя, боярина або іншого феодала, суддя нижчої категорії.
4. Якщо вбитим буде міщанин, чи купець, чи боярський тіун, або мечник, - то 40 гривень сплатити за нього, за вбивство вільної жінки - 20 гривень.
8. За сільського старосту чи княжого хлібороба - 12 гривень, а за смерда (вільний селянин) і холопа (раб) - 5 гривень, за рабиню - 6.
9. За ремісника чи ремісницю - 12 гривень.
За жінку-годувальницю - 12 гривень, навіть якщо вона раба.
Про челядь
22. Коли челядник (холоп) сховається, і на торгу сповістять про його втечу чи пропажу і через три дні його не знайдуть, то після третього дня новий господар вважає його своїм челядником, а попередньому власнику холопа сплачує 3 гривні продажі.
Коли ворами будуть холопи
37. Якщо ворами будуть холопи, чи князівські, чи боярські, чи монастирські, — їх же князь продажею не карає, оскільки вони не вільні, то подвійно має заплатити їх власник позивачу за кривду.
Заповнити таблицю – накреслити таблицю в зошиті, написати те, що вже занотовано вчителем і самостійно доповнити прогалини.
Назва групи населення |
Привілейований чи непривілейований стан |
Який штраф за вбивство |
Боярин та княжий тіун |
... |
80 гривень |
Боярський тіун та мечник |
Привілейований |
... |
Міщанин та купець |
Непривілейований |
40 гривень |
Ремісник |
... |
12 гривень |
Сільський староста та княжий хлібороб |
Непривілейований |
... |
Смерд (вільний селянин) |
... |
5 гривень |
... |
Непривілейований |
5 гривень |
Відповісти на наступні питання.
V. Закріплення вивченого навчального матеріалу
1. З якою метою було укладено «Руську правду»?
2. Чому існувала різниця у верствах населення? В чому вона проявлялась?
3. Яка грошова одиниця використовувалась для розрахунків штрафів?
VI. Підсумки уроку
VII. Завдання додому:
Повторити § 7, 10, 11 ( Підручник Гісем О, Мартинюк О. Історія України, 7 кл., Харків. Видавництво ранок, 2020)
Використані джерела: