Урок-практикум ''Правопис прикметників. Тренувальні вправи''.

Про матеріал
Запропонований матеріал можна використати для узагальнення та систематизації вивченого про прикметник.
Перегляд файлу

                                     УРОК-ПРАКТИКУМ

Правопис прикметників. Тренувальні вправи.  (СЛАЙД№1)

 

(СЛАЙД№2)

Мета: повторити вивчене про прикметник, його загальне значення,    

             морфологічні ознаки, синтаксичну роль; сприяти зміцненню навичок правопису прикметників із суфіксами та позначати відповідні орфограми, пояснювати їх за допомогою правил;

розвивати вміння зіставляти, порівнювати, моделювати, знаходити й  виправляти помилки у правописі прикметників;

формувати вміння застосовувати вивчений матеріал на практиці, вдосконалювати творчі вміння;

 виховувати в учнів повагу до  рідних,  почуття вдячності та  турботи про них. 

 

Обладнання: підручник, презентація до уроку, картки,  індивідуальні завдання,  стікери, ментальна карта, фото родин.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок

Вид уроку: урок-практикум

 

                                                    Хід уроку

І.Організаційний момент.

Продзвенів у нас дзвінок,

Починається урок.

Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько,

Посміхніться до гостей,

Привітайтесь: «Добрий день!»

                                                                      

ІІ. Мотивація навчання школярів. Оголошення теми, мети уроку.

Вітаю вас! Ми знову зустрілись, щоб наполегливо працювати і застосовувати знання на практиці. Я впевнена, що кожен із вас досягне успіху на сьогоднішньому уроці. Тож запрошую до співпраці.

 

1. Інтерактивна вправа « Очікування”.      (СЛАЙД№3)

А щоб урок був успішним, треба визначити, чого ж ви очікуєте від роботи на уроці.

Продовжіть речення:

На уроці мене чекає…

Від уроку очікую…

(СЛАЙД№4)

2. Щоб отримати бажаний результат, давайте пригадаємо правила роботи на уроці:

 • Ми поважаємо права власні й інших.

 • Ми не сміємося над чужими помилками,

 • Ми маємо право на помилку, бо вчимося.

 • Ми ділимося напрацьованими матеріалами та думками.

 • Ми завжди допомагаємо один одному.

 • Ми слухаємо, що нам хочуть сказати інші, якщо треба, запитуємо.

  •Ми цінуємо здобутки інших.

 • Ми намагаємося виконати роботу якнайкраще.

 

3. Пам`ятайте, діти, успіх  приходить до тих, хто не боїться діяти. 

Тож девіз сьогоднішнього уроку :

Видумуй, пробуй і твори!

Розум, фантазію прояви!

(СЛАЙД№5) Активним і уважним будь

    І про кмітливість не забудь!

 

ІІІ.Актуалізація  опорних знань .  (СЛАЙД№6)

1.Вікторина «Так. Ні»

1. Прикметник  ̶  це службова частина мови (-)

2. Прикметники поділяються на групи за значенням: якісні, відносні, присвійні (+)

3. Присвійні прикметники мають ступені порівняння (-)

4. Вищий ступінь порівняння має просту і складену форму (+)

5. Найвищий ступінь порівняння має просту і складену форму (+)

6. За кінцевим приголосним прикметники поділяються на  групи: тверду та м’яку (+)

7. Прикметники виражають ознаку предмета (+)

8. Тільки якісні прикметники мають ступені порівняння (+)

9. Прикметники не можуть переходити в інші частини мови (-)

10.Прикметники більш рідний  відноситься до складеної форми найвищого ступеня (+)

11. Прикметник найчастіше виступає в ролі означення (+)

12. Прикметник пов’язаний з іменником (+)

IV Перевірка домашнього завдання.  (СЛАЙД№7)

З поданого тексту виписати прикметники, визначити групу за значенням, ступінь порівняння та синтаксичну роль.

Можна у світі чимало зробити:
Перетворити зиму на літо,
Можна моря й океани здолати,
Гору найвищу штурмом узяти,
Можна пройти крізь пустелі та хащі..
Тільки без мами не можна нізащо,
Бо найдорожче стоїть за словами:
В світі усе починається з мами!..

 

V. Основний зміст уроку. Практикум.  (СЛАЙД№8)

1. Гра “Відмінковий ланцюжок”

Учитель називає прикметник у будь - якому відмінку і викликає учня, який повинен  поставити  прикметник у родовому відмінку.  Перший учень викликає іншого учня,  називає прикметник у давальному і так далі.

 Справжній,  добрий.

2. Робота в парах (пис.)                          (СЛАЙД№9)

Заміни  словосполучення «іменник» +«іменник» на «прикметник» + «іменник». Запишіть за зразком: Варення з вишень – вишневе варення

Урок життя –

Сік із черешні –

Іграшка з паперу –

Суп з овочів   

Одяг на свята 

 

3. Вправа «Збагачуємо словниковий склад».                   (СЛАЙД№10)

 Робота в групах (усно).

Розкрийте значення фразеологізмів. Знайдіть у фразеологізмах прикметники, визначте їх розряд за значенням.

         1 група – золоті слова   (влучні)

         2 група – гострий на язик ( влучно говорить, дотепно)

         3 група – світла голова(розумний).

 

4. Робота в малих групах.                                                  (СЛАЙД№11)

   1) Ментальна карта  «ПРИКМЕТНИК».

   2)   Скласти сенкан до слова  « Прикметник»

                                                       1. Прикметник

2. Самостійний, яскравий.

3. Означає, характеризує, описує.

4. Надає словам образності, емоційності.

5. Епітет.

 

 

  3) Вправа з "ключем"(розподілити подані прикметники за розрядами)

Повільний, радісний, лисиччин, глиняний, ароматний, Юлин, осінній, цікавий,  Даринчин, дощовий, угорський, Елин, європейський,  ясний, Йосипів.

ПЕРЕВІРЯЄМО

     

 

 

Лінгвістична фізкультхвилинка                          (СЛАЙД№12)

 

Іменник – руки опускаємо

Прикметник  :

Жіночий рід – руки вгору

Чоловічий рід – руки у сторони

Середній рід – руки вперед

 Множина  руки зімкнули

 

Земля – Яка? – ласкава, люба, рідна,

А сонце  - Яке?– щире, золоте,

А небо - Яке?-  – лагідне, погідне,

Життя-Яке? – прекрасне, золоте.

А очі в мами – Які? – добрі, ніжні,

А голос – Який? – чистий і дзвінкий,

А руки -  Які? – теплі і надійні,

А погляд – Який?– сонячний, ясний.

Квітки у полі - Які?– білі, сині,

Червоні, жовті, голубі.

Хмарки у небі – Які? – бистрокрилі,

Весняні, літні і ясні.

 

5.   Вправа «Редактор».                                          (СЛАЙД№13)

І. Спочатку випишіть прикметники, які не утворюють ступенів порівняння.

ІІ. Потім – ті прикметники,  у яких допущено граматичні та орфографічні помилки при творенні ступенів порівняння, виправте знайдені помилки.

 

Зразок:  І. Завеликий, …….

ІІ. Самий розумний – найрозумніший, ……..

 

          Менш вдалий,    завеликий,  дорожчий,  самий розумний, більш розкішний, найглибший, найлисіший,  менш білявий, найгарніший,  вузчий, щонайскладніший, щедріший за всіх, більш прехитрий, нищий, найбільш густіший, дужчий,  більш тонесенький, самий гірший, молодший,  менш темнуватий,  легчий, більш чорноокий, дзвінкіший.

 

6. Творче завдання  «Пазли» Робота в групах.              (СЛАЙД№14)

 Із поданих речень скласти текст.

Записати утворений текст, знімаючи риски, розкриваючи дужки. Орфограми підкреслити.

1. Я  ціную і люблю своїх рідних , намагаюся їх не/засмучувати.

2. Це справжнє щастя – мати надійну і міцну сім…ю.
3.Адже як чудово,   жити у  мален…кому світі, де тебе завжди зрозуміють і підтримають.

4.(Най)більша цінність будь-якої людини – це його сім…я.

5. Дуже хочу,  щоб моя в(е,и)лика сім…я бачила в мені свою підтримку і надію.

6. І тоді моя щаслива родина буде пишатися мною.

7. Дякую  батькам за гарне вихова( н,нн)я , я обов’язково стану хорошою людиною.

 

ТЕКСТ. 4, 3, 2, 1, 5, 7.6.                  (СЛАЙД№15, 16)

 

      Найбільша цінність будь-якої людини – це його сім’я. Адже як чудово,  жити у  маленькому світі, де тебе завжди зрозуміють і підтримають. Це справжнє щастя – мати надійну і міцну сім’ю.
      Я  ціную і люблю своїх рідних, намагаюся їх не засмучувати. Дуже хочу,  щоб моя велика сім’я бачила в мені свою підтримку і надію.  Дякую          батькам за гарне виховання, я обов’язково стану хорошою людиною. І тоді моя щаслива родина буде пишатися мною.

 

VІ.Підсумок.

1.Рефлексія

1.1.Міркуємо. Поміркуйте й скажіть, які розумові дії ви виконували, працюючи над завданнями. (Порівнювали, виділяли головне, узагальнювали, робили висновки).

 

1.2.«Незакінчені речення».  Продовжіть висловлювання.   (СЛАЙД№17)

                 Сьогодні на уроці я …

Я навчаюся для..…

1.3. Вправа «Кошик вражень»                                     (СЛАЙД№18)

 

- Чиї очікування справдились?

- Чи поділитесь ви з батьками своїми враженнями від уроку?

VІI.Оцінювання навчальних досягнень учнів.

 

VІІI. Домашнє завдання                               (СЛАЙД№19)

 

Повторити параграфи   47-49       

Написати  твір про  маму, використовуючи прикметники  або скласти сенкан до слова «родина»

 

1

 

doc
Додано
20 березня 2022
Переглядів
4329
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку