УКРАЇНСЬКА МОВА (6 КЛАС)
Горбунова О.І. – педагог-організатор КЗШ №126, вчитель української мови та літератури.
Тема уроку. Повідомлення на лінгвістичну тему.
Урок-практикум.
Самостійні частини мови (іменник, дієслово, прикметник, числівник)
Мета уроку. Повторити і закріпити вивчене про самостійні частини мови. Розвивати лінгвістичне мовлення, творчі практичні уміння учнів. Поповнити їхній лексичний запас.
Виховувати старанність учнів, їх уважність.
Обладнання уроку: таблиці, картки.
Тема висловлювань. Весна вступає у свої права
Девіз. «Як мала у тебе сила,
То з гуртом єднайся ти,
Вкупі більше зробиш діла,
Швидше дійдеш до мети.»
Хід уроку
І.Організаційний момент (визначаємо, що є найважчим в темі і потребує обговорення)
ІІ.Створення клубу «Кмітливих, винахідливих, спритних і завзятих» (для мовного змагання)
ІІІ.Оголошення теми, мети, плану уроку.
Вмотивування необхідності знань у житті.
План уроку (на дошці)
6. Підсумок змагання «КВСЗ».
7.Відгадування загадок, аналіз прислів’їв.
8.Домашнє завдання.
Озвучити біля дошки все, що знаєте про частини мови (іменник, дієслово, прикметник, числівник)
І. Актуалізація розумової діяльності учнів:
1).Чому частини мови бувають самостійні і службові?
2).Чому іменник, дієслово, прикметник, числівник називається самостійною частиною мови?
Гра «Назвіть слово» (Хто швидше)
ІІ. Робота з таблицями (самостійні частини мови)
ІІІ. Лінгвістична гра «Естафета»
ІV. Виконати системи аналітичних і конструктивних вправ:
а) дати характеристику даного речення;
б) намалювати схему цього речення;
в) за схемою скласти своє речення.
V. Продовжіть усне повідомлення про числівники
(спостереження над мовним матеріалом) яким числівником є 3/4, 6/12 і т. д. )
V. Робота з текстовою таблицею (доведіть, що це текст, знайдіть самостійні частини мови)
VІ. Словниковий диктант (визначити орфограми, назвати частини мови.
І варіант - зробити морфологічний розбір ;
ІІ варіант – розібрати 3 слова за будовою.
Безсмертя, розфарбований, підкреслила, мільйон, матір’ю, роз’їзд, приміського, п’ятдесят, цінуймо.
VІІ. Розминка
Підберіть антоніми: дружити – сваритися
любити – ненавидіти
стверджувати – заперечувати
з’являтися – зникати
Перекладіть дієслова: вовлечь – залучити;
опоздать – спізнитись;
спрыгнуть – зіскочити;
Підніміть руку, якщо прикметник пишеться з -нн- (весняний, старанний, нездоланний, дерев’яний, ранній )
Утворити прикметники (півслова за вами): босо-..., червоно-..., густо-..., життє-..., вогне-..., хлібо-...
2. Гра «Сортування слів»
Іменники |
прикметники |
Дієслова |
числівники |
Дихання |
легенького |
Чекаю |
чотирма |
Вісімка |
Сліпуче |
Всміхається |
Дев’ять |
Травичка |
Людська |
Розповів |
сороковий |
Пояснити орфограми.
Лінгвістичне повідомлення про дієслово і числівник.
3. Морфологічний розбір частин мови:
землею, молоденької, повіває, п’ятнадцятому
4. Робота з деформованим текстом.
Вітерець, з-під, повіває, землі, свіжий, пробивається, сонячне, травичка, проміння, молоденька, обіймає, сонну, землю, високо, ластівка, в небі, кружляє, весна, прийшла.
(Розібрати: 1,2 речення – морфологічний розбір,
3-4 речення – синтаксичний розбір)
5. Лексичне значення слів:
1). Розшифруйте текст за допомогою дієслів:
Незабаром буйно ..... бузок. Збуджені й веселі бджілки ..... мед. Золотий голос солов’я ...... в саду. Духмяні пахощі ..... землю.
2). Якого часу вжиті дієслова? (майбутнього)
3). А який вид дієслів? (Д., Н., Н., Д.)
6. Творча робота: «Весна іде» (художньо прикрасьте текст)
Один по одному минули . . . . . . . дні. . . . . . . сонце все вище підбивається в . . . . . небо. Від . . . . . подиху . . . . . . весни течуть . . . . . . . струмочки, зливаються в . . . . . . потік і мчать до . . . . . . річки, вище підіймають тонку кригу, що й так ледь-ледь тримається берегів.
Молода весна сміється: «Все ж я перемогла зиму!»
7. Пояснити розділові знаки в двох останніх реченнях.
8. Самодиктант Впр.11(таб.3); Впр.451 (таб.3)
9. Тестові завдання по темі «Самостійні частини мови» (взаємоперевірка)
10.Підсумок змагання «Кмітливих, винахідливих, спритних і завзятих»
11. Відгадайте загадки:
- Сімсот соколят на одній подушці сидять (Соняшник)
- Під одним ковпаком тисяча козаків (Мак)
12. Прислів’я:
Один у полі не воїн.
Семеро одного не ждуть.
Не май сто кіп у полі, а май друзів доволі.
13. Домашнє завдання.
Творча робота «Небо дихає на землю теплом»