Урок "Правила купання у водоймах. Дії у небезпечних ситуаціях на воді. Виготовлення рятувальних засобів з підручних матеріалів".

Про матеріал
Урок складено відповідно до технології «Перевернутий клас». Для уроку розроблено відеопрезентацію в програмі Camtasia Studio. Відеопрезентація містить ґрунтовне пояснення навчального матеріалу, різноманітні вправи та тестування, цікаві фрагменти відео.
Перегляд файлу

Тема. Правила купання у  водоймах. Дії у небезпечних ситуаціях на воді.

Виготовлення рятувальних засобів з підручних матеріалів.

Мета: на основі самостійно отриманих знань розглянути правила безпечної поведінки на воді; розвивати і формувати практичні вміння та навички аналізувати, попереджувати небезпечну поведінку на воді та надавати першу допомогу постраждалим на воді; виховувати почуття відповідальності, самодисципліну і вольові якості учнів.                   

Тип уроку: закріплення і корекція знань, умінь і навичок.

Очікувані результати: на основі самостійно переглянутої відеопрезентації та роботи на уроці учні називають ознаки безпечного пляжу, ситуації, коли варто відмовитися від купання; небезпеки, що загрожують плавцям;  демонструють вміння надання першої допомоги потерпілим на воді.

Обладнання та матеріали: комп’ютер, проєктор, екран, картки контролю знань (за кільк. учнів).

Хід уроку

http://qrcoder.ru/code/?https%3A%2F%2Fdrive.google.com%2Ffile%2Fd%2F1oCOI1pyHURbr3OP98RdDVcfcakQrck2r%2Fview%3Fusp%3Dsharing&4&0               

                Домашній перегляд

          відеопрезентації ( код)

 

І. Організаційний  етап

           Сподіваюся, що сьогодні на уроці ви будете продуктивно працювати, зберігаючи на устах усмішку, а внутрішньо - відчуття власної сили і можливостей.

Вправа  «Сьогодні я…»

         Кожен учасник придумує свій вислів, який обов'язково має починатися словами «Сьогодні я щасливий тому, що …».

IІ. Повідомлення теми уроку

          Тема сьогоднішнього уроку «Правила купання у  водоймах. Дії у небезпечних ситуаціях на воді. Виготовлення рятувальних засобів з підручних матеріалів». Запишіть тему до своїх зошитів.

          Сподіваюся, що після сьогоднішнього уроку ви зможете назвати ознаки безпечного пляжу, ситуації, коли варто відмовитися від купання; небезпеки, що загрожують плавцям;  демонструвати вміння надання першої допомоги  потерпілим на воді.

ІІІ. Діагностика набутих знань

1. Вправа «Сенкан»

Купання.

Корисне, безпечне.

Плавати, загартовуватись, пірнати.

Приносить людині велике задоволення.

Плавання.

2.  Вправа «Мозковий штурм»

  •   Як визначити безпечне місце для купання?
  • Назвіть небезпечні ситуації на воді.
  • Чому не можна купатися самому (без дорослих або друзів)?
  • Яку допомогу слід надати тому, хто тоне, якого винесли на берег?

3. Вправа «Запитання – відповіді» - «Безпечний пляж» з елементами фізкультхвилинки: називаю ознаку, а учні роблять відповідні рухи, якщо вона належить до безпечного пляжу - хитають головою «ТАК», небезпечного пляжу - плескають в долоньки.

1)  Знак  «Купатися  заборонено»;

2)  розлитий  бензин,  бите  скло,  інше  побутове  сміття;

3)  тваринницька  ферма,  вигін  для  випасання  худоби;

4)  чистий  берег  (пісок,  галька);

5)  корчі  у  воді;

6)  рятувальна  служба,  буйки,  що  обмежують  акваторію  для  купання;

7)  береги,  укріплені  бетонними  плитами;

8)  міст,  причал,  інші  гідротехнічні  споруди;

9)  обривистий  берег,  стрімка  течія;

https://learningapps.org/qrcode.php?id=prc5icxza2010)  замулене  дно,  зарості  очерету.

Завдання 4.  Виконання вправи

у learningapps.org    «Біля води».

 

ІV. Обговорення відповідей на запитання з домашнього завдання -відеопрезентації

  1. Початковий рівень

                Назвіть місця, де встановлюють знак «Купатися заборонено» (усно або письмово).

  1. Середній рівень

Вкажіть, до чого призводять жарти у воді (усно або письмово).

  1. Достатній рівень

Запишіть, які ігри на пляжі є безпечними, а які — небезпечними.

  1. Високий рівень

Запишіть причини, через які не можна заходити у воду там, де встановлено знак «Купатися заборонено».

V. Корекція отриманих знань, навичок, вмінь

1. Робота в малих групах. Групи об’єднуються за принципом сусіди по парті по 4 учні.

Заповнити таблицю «Небезпечні умови в різних типах водойм»: стовпчик заповнюється під час спільного обговорення (розглядаються причини небезпеки кожної умови). Додаток 1.

Небезпечні умови

Море

Ріка

Ставок

Озеро

Великі хвилі

+

-

-

-

Малі хвилі

+

+

+

+

Течія

+

+

-

+

Вири

+

+

+

+

Слизьке дно

+

+

+

+

Забруднене дно

+

+

+

+

Водорості

+

+

+

+

                          Обговорення відповідей груп, узагальнення висновків.

2. Завдання. Розділіть зазначені ситуації між категоріями,  занесіть номери ситуацій у таблицю. Додаток 2.

Можна

Не можна

 

 

 

 

 

  1. Відвідувати обладнані або добре знайомі пляжі;
  2. навчитися плавати;
  3. стрибати з берега на «тарзанках»;
  4. навчитися відпочивати на воді;
  5. перепливати водойми;
  6. купатися поруч із нетверезими людьми;
  7. смикати за ноги тих, хто купається;
  8. уникати гучних компаній;
  9. берегти голову від перегрівання;
  10.  довго купатися в холодній воді;
  11.  далеко запливати на плавзасобах;
  12.  мати засоби першої допомоги;
  13.  не купатися без дорослих;
  14.  надягати коркові плавзасоби;
  15.  підпливати до човнів;
  16.  купатися поруч із рибалками;
  17.  повністю закопуватися в пісок;
  18.  жартівливо кликати на допомогу;
  19.  купатися з розпущеним довгим волоссям;
  20.  купатися серед густої водної рослинності.

3. Оздоровлювальна вправа. Руханка.

http://qrcoder.ru/code/?https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DS8T5wWGGcY4&4&0

VI. Закріплення отриманих знань

1. Робота за картками контролю знань. Взаємоперевірка

          Позначте правильні відповіді. Обміняйтеся картками та перевірте правильність написаного. Правильні результати на екрані. Позначте всі правильні відповіді. Додаток3.

1. Щоб відпочинок улітку був безпечним, потрібно: 

  • купатися в незнайомих місцях;
  • запливати далеко від берега;
  • відпочивати під наглядом дорослих;
  • відпочивати у місцях, де є дикі тварини.

2. Щоб літній відпочинок був корисним, слід дотримуватися таких правил (оберіть всі правильні варіанти):

  • одягати головний убір;
  • засмагати з 9 до 11 години;
  • гратися на сонячних галявинах, де немає затінків; 
  • повідомляти дорослих про місце свого перебування;
  • купатися на обладнаних пляжах.

3. Коли не можна купатись?

  • коли гарна погода;
  • коли друзі не купаються;
  • коли ти втомлений.

4. Оберіть місця, де купатися небезпечно: 

  • поблизу скель;
  • під час шторму;
  • у воді з водяною рослинністю;
  • у стоячій воді;
  • у спеціально обладнаних місцях;
  • на пляжі, де є рятувальники.

5. Ти схвалюєш купання під час грози?

  • Так;
  • ні.

6. За правилами купання у водоймах можна:

  • стояти і грати в тих місцях, звідки не можна впасти в воду;
  • заходити на глибоке місце, якщо плаваєш погано;
  • пірнати в незнайомих місцях;
  • запливати за буйки.

7. Дітям можна купатися при температурі води вище:

  • 17 оС; 
  • 19 оС;
  • 18 оС ;
  • 16 оС.

8. Можна купатися, якщо ти перебуваєш надто далеко від друзів чи берега:

  • надворі тепла погода;
  • щойно наївся досхочу;
  • починається дощ і блискавка.

9. Ознаками безпечного пляжу є: 

  • урвисті береги;
  • чистий, похилий берег з піщаним дном;
  • зарості очерету;
  • чиста та прозора вода, яка дає можливість бачити дно.

10. Під час купання на морі небезпечно:

  • запливати за буйки;
  • запливати на надувних матрацах далеко від берега;
  • підпливати та хапати за ногу;
  • пустувати, бешкетувати.

11. Оберіть орієнтири безпечного пляжу: 

  • знак «Купатися заборонено»;
  • розлитий бензин, бите скло, інше побутове сміття;
  • чистий берег (пісок, галька);
  • тваринницька ферма, вигін для випасання худоби;
  • корчі у воді;
  • рятувальна служба, буйки, що обмежують акваторію для купання;
  • обривистий берег, стрімка течія.

12. Якщо ти побачив, що людина тоне, твої дії:

  • не гай часу, якнайшвидше сам пливи їй на допомогу, якщо навіть не вмієш плавати;
  • повідом рятувальників;
  • подай руку потерпілому;
  • кинь їй надувну іграшку чи рятувальний круг;
  • поклич на допомогу дорослих.

2. Робота в групах. Групи об’єднуються по ряду парт у класі. Додаток 4.

Ситуація 1. Матвій і Сергій побилися об заклад, хто перший перепливе широку річку, хоча ні один із них не вміє добре плавати. Чи ризикують хлопці в даній ситуації?

Ситуація 2. Хлопці захотіли піти на річку покупатись і відпочити. Вони пішли купатись, але не помітили табличку «Купатися заборонено». Що діти зробили неправильно і які наслідки можуть бути?

Ситуація 3. На вулиці дуже спекотно. Ви, збираючи гриби, знайшли край лісу озеро, дуже заросле травою. Вам хочеться охолонути, скупатись. Що ви зробите?

             Обговорення відповідей груп, узагальнення висновків.

  3. Вправа «Ти мені – я тобі». Робота в парах

       Моделювання ситуації надання допомоги тому, хто тоне.

       Учні по черзі виконують ролі потерпілого та того, хто надає першу долікарську допомогу.

  1. Виготовлення рятувальних засобів з підручних матеріалів

 

1. З'ясувати, з яких підручних матеріалів можна виготовляти рятувальні засоби.

2. Зробити один з таких засобів (рятувальний жилет).

3. Провести конкурс на найкращий засіб, виготовлений з підручних матеріалів.

4. Зробити висновки щодо важливості вміння виготовляти рятувальні засоби з підручних матеріалів.

VII. Підсумок уроку

Прощання  «Хвиля позитиву»

        Задаються запитання, на які потрібно вигукнути: «Я знаю, я вмію». Вигукувати потрібно тільки тоді, коли учень зрозумів щось на уроці, навчився, зробив для себе якісь висновки.

  • Хто знає правила купання у водоймах?
  • Хто вміє плавати?
  • Хто зможе відрізнити безпечний і небезпечний пляж?
  • Хто надасть допомогу тому, хто тоне?

 

VIIІ. Рефлексія

Вправа «Незакінчені речення»

 Сьогодні на уроці я зрозумів …

Було не просто …

В мене вийшло …

Я спробую…

Для мене була корисна інформація про …

 

 

 

 

 

Додаток 1.

 

Небезпечні умови в різних типах водойм

 

Небезпечні умови

Море

Ріка

Ставок

Озеро

Великі хвилі

 

 

 

 

Малі хвилі

 

 

 

 

Течія

 

 

 

 

Вири

 

 

 

 

Слизьке дно

 

 

 

 

Забруднене дно

 

 

 

 

Водорості

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2.

 

Розділіть зазначені ситуації між категоріями, 

занесіть номери ситуацій у таблицю

 

Можна

Не можна

 

 

 

 

 

  1. Відвідувати обладнані або добре знайомі пляжі;
  2. навчитися плавати;
  3. стрибати з берега на «тарзанках»;
  4. навчитися відпочивати на воді;
  5. перепливати водойми;
  6. купатися поруч із нетверезими людьми;
  7. смикати за ноги тих, хто купається;
  8. уникати гучних компаній;
  9. берегти голову від перегрівання;
  10.  довго купатися в холодній воді;
  11.  далеко запливати на плавзасобах;
  12.  мати засоби першої допомоги;
  13.  не купатися без дорослих;
  14.  надягати коркові плавзасоби;
  15.  підпливати до човнів;
  16.  купатися поруч із рибалками;
  17.  повністю закопуватися в пісок;
  18.  жартівливо кликати на допомогу;
  19.  купатися з розпущеним довгим волоссям;
  20.  купатися серед густої водної рослинності.

Додаток 3.

Картки контролю знань

1. Щоб відпочинок улітку був безпечним, потрібно: 

  • купатися в незнайомих місцях;
  • запливати далеко від берега;
  • відпочивати під наглядом дорослих;
  • відпочивати у місцях, де є дикі тварини.

2. Щоб літній відпочинок був корисним, слід дотримуватися таких правил (оберіть всі правильні варіанти):

  • одягати головний убір;
  • засмагати з 9 до 11 години;
  • гратися на сонячних галявинах, де немає затінків; 
  • повідомляти дорослих про місце свого перебування;
  • купатися на обладнаних пляжах.

3. Коли не можна купатись?

  • коли гарна погода;
  • коли друзі не купаються;
  • коли ти втомлений.

4. Оберіть місця, де купатися небезпечно: 

  • поблизу скель;
  • під час шторму;
  • у воді з водяною рослинністю;
  • у стоячій воді;
  • у спеціально обладнаних місцях;
  • на пляжі, де є рятувальники.

5. Ти схвалюєш купання під час грози?

  • Так;
  • ні.

6. За правилами купання у водоймах можна:

  • стояти і грати в тих місцях, звідки не можна впасти в воду;
  • заходити на глибоке місце, якщо плаваєш погано;
  • пірнати в незнайомих місцях;
  • запливати за буйки.

7. Дітям можна купатися при температурі води вище:

  • 17 оС; 
  • 19 оС;
  • 18 оС ;
  • 16 оС.

8. Можна купатися, якщо ти перебуваєш надто далеко від друзів чи берега:

  • надворі тепла погода;
  • щойно наївся досхочу;
  • починається дощ і блискавка.

9. Ознаками безпечного пляжу є: 

  • урвисті береги;
  • чистий, похилий берег з піщаним дном;
  • зарості очерету;
  • чиста та прозора вода, яка дає можливість бачити дно.

10. Під час купання на морі небезпечно:

  • запливати за буйки;
  • запливати на надувних матрацах далеко від берега;
  • підпливати та хапати за ногу;
  • пустувати, бешкетувати.

11. Оберіть орієнтири безпечного пляжу: 

  • знак «Купатися заборонено»;
  • розлитий бензин, бите скло, інше побутове сміття;
  • чистий берег (пісок, галька);
  • тваринницька ферма, вигін для випасання худоби;
  • корчі у воді;
  • рятувальна служба, буйки, що обмежують акваторію для купання;
  • обривистий берег, стрімка течія.

12. Якщо ти побачив, що людина тоне, твої дії:

  • не гай часу, якнайшвидше сам пливи їй на допомогу, якщо навіть не вмієш плавати;
  • повідом рятувальників;
  • подай руку потерпілому;
  • кинь їй надувну іграшку чи рятувальний круг;
  • поклич на допомогу дорослих.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 4.

Робота в групах

Ситуація 1. Матвій і Сергій побилися об заклад, хто перший перепливе широку річку, хоча ні один із них не вміє добре плавати. Чи ризикують хлопці в даній ситуації?

 

Ситуація 2. Хлопці захотіли піти на річку покупатись і відпочити. Вони пішли купатись, але не помітили табличку «Купатися заборонено». Що діти зробили неправильно і які наслідки можуть бути?

 

Ситуація 3. На вулиці дуже спекотно. Ви, збираючи гриби, знайшли край лісу озеро, дуже заросле травою. Вам хочеться охолонути, скупатись. Що ви зробите?

 

1

 

docx
Додано
12 квітня 2023
Переглядів
428
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку