Урок “Preparing food or Cooking”

Про матеріал
Тема: Улюблені страви. Приготування їжі Мета: Ознайомити з новими ЛО Повторити лексику теми. Продовжувати формування навичок аудіювання. Удосконалювати техніку читання. Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення. Розвивати ерудицію учнів. Виховувати інтерес до традицій харчування англійців Обладнання: підручник, картки на тему “Food”, римування “The Hot Dog Song”, рецепти, комп’ютер
Перегляд файлу

Тема: Улюблені страви. Приготування їжі

Мета: Ознайомити з новими ЛО

Повторити лексику теми.

Продовжувати формування навичок аудіювання.

Удосконалювати техніку читання.

Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення.

Розвивати ерудицію учнів.

Виховувати інтерес до традицій харчування англійців

Обладнання: підручник, картки на тему “Food”, римування “The Hot Dog Song”, рецепти, комп’ютер

                                                               Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Повідомлення теми та мети уроку

The topic of today’s lesson is “Preparing food or Cooking”. By the end of the lesson you should be able to talk about how to cook dinner, how to cook your favourite dish using the topical words. Also , I’d like to get you acquainted with the origin of the most popular dishes. But the best will be to begin by listening to the jokes or funny stories about cooking, cooks and meals that you were to prepare for the lesson.

2.Уведення в іншомовну атмосферу

1) Гра “Brainstorming”. На екрані схема Cooking.  Учні допомагають заповнити її деталями.

Things that are easy to cook

Kitchen equipment

Ways of cooking food

Favourite things to cook

Why some people do not cook

2) pronunciation drill. Jazz-chant.

Now, to make your speech more fluent and to make you sound natural, let’s learn another jazz-chant. “The Hot Dog Song”

ІІ. Основна частина уроку

  1. Активізація лексики теми “Food”.

Lexical game “Ranking” based on the names of five kinds of dishes and their qualities. Each pupil should make such a chart:

 

Necessary to life

Cheap

Tasty

Healthy

fattening

Macaroni

 

 

 

 

 

Water

 

 

 

 

 

Fried potatoes

 

 

 

 

 

Curds

 

 

 

 

 

Beetroot soup

 

 

 

 

 

T: Rank the dishes according to the five qualities for example, if you think that you can get fat because of eating too much macaroni, put 1. Fried potatoes may be the second for getting fat, and so on.

  1. Робота в парах. Учні в парах виконують завдання на картках. Put these words into the three categories in the columns:

Kitchen equipment, ways of cooking food, other things you do to food

Can opener, measuring spoon, mixing bowl, corkscrew, fry, potato peeler, bake, boil, aluminium foil, bottle opener, measuring cup, grill, cooker/ stove, oven, squeeze, spoon, fridge, stir, freezer, kitchen, slice, chop, roast, kitchen knife, mix, bread knife, separate, steam, dishwasher, wooden spoon, chopping board, peel, kitchen scales, cheese grater, frying pan, spread, saucepan, apron, mash, serving spoon, toaster, stew, pickle, pepper, coffee grinder.

  1. Бесіда з учнями.

T: What food can we …

-         Boil?

-         Fry?

-         Grill?

-         Chop?

-         Slice?

-         Steam?

  1. Choose the letter of the correct verb and make these sentences complete.

How to cook a prawn and chicken omellete.

  1.      … the eggs in a large bowl.
  1.      Add
  2.     Beat
  3.      Stir
  1.      … in the tiger prawns, chicken and mushrooms.
  1.      Add
  2.     Mix
  3.      Chop
  1.      … the oil in a large frying pan.
  1.      Heat
  2.     Mix
  3.      Stir
  1.      … the mixture into the pan.
  1.      Chop
  2.     Pour
  3.      Mix
  1.      … the mixture until it is golden brown.
  1.      Beat
  2.     Add
  3.      Cook
  1.      … the omellete on a large plate.
  1.      Put
  2.     Mix
  3.      Cook
  1.      … the omellete into squares and serve it.
  1.      Cut
  2.     Chop
  3.      Put
  1. Практикування учнів у спілкуванні.

Speaking about healthy food.

T: Form groups A, B, C, D and discuss your opinions about these dishes. Then, in the last line put down your favourite dish and analyse its qualities. By the way, what food is considered to be healthy? (Possible answers: it must have vitamins; minerals for your blood; proteins to help you grow; fats, but not many, to feed your muscles; carbohydrates to give you energy.)

Then, enumerate all kinds of healthy food and take turns to write them out on the board.

  1. Аудіювання.
  1.     Етап підготовки до сприйняття тексту на слух.

А) впр.1 с.97. Учні виконують завдання в парах; пара, що першою пригадує описані продукти харчування, перемагає.

Б ) впр.2 с.97. Учні у парах обговорюють запитання вправи.

В) впр. 3а с. 97. Учні самостійно читають текст вправи, а потім відповідають на запитання.

T: What is Lent? How long does Easter Lent last? What day does Lent begin? What should Christians do during Lent? What is Shrove Tuesday? What do people usually eat on Shrove Tuesday?

  1.      Етап слухання тексту. (аудіо додаток до підручника впр.3b c.97)
  2.      Етап перевірки розуміння змісту тексту. Впр.4 с.98. Учні роздивляються малюнки і по черзі розповідають, як готувати млинці.
  1. Активізація й повторення ЛО теми.
  1.      Гра “What Am I Cooking ?”.  Картки, на яких зображені продукти харчування, потрібні для приготування якоїсь страви, прикріплені на дошці, або розкладені на столі, або ( на комп’ютері) зображенням донизу. Учні ставлять учителеві загальні запитання про те, які продукти в нього є, щоб здогадатися, яку страву він готує.
  2.      Впр. 5 с.98. Робота в групах.
  3.      Учні в групах складають рецепт якоїсь української національної страви. По закінченні роботи представники груп виступають зі своїми рецептами. Учитель стежить за правильністю граматичної будови речень.
  1. Розвиток умінь мовлення. Учні складають короткі усні монологічні повідомлення про їжу, яку вони люблять і яку не люблять, а потім по черзі виступають з ними.

ІІІ. Заключна частина уроку

  1. Домашнє завдання.

Write a short paragraph about your favourite food. Why do you like it? Is it healthy? Does it take much time to prepare it?

  1. Підведення підсумків уроку

Бесіда в режимі T – P1 – P2 – P3

T: What topic did we practice  at the lesson today?

What text did we listen to?

What new information have you found out about Lent/ Shrove Tuesday?

What new recipes have you learned about?

What is the food you like about your country?

What is the last meal you cooked for someone else?

Does your family have any special recipes that are passed down from generation to generation?

 

docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, рівень стандарту) 10 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
30 грудня 2023
Переглядів
105
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку