7 клас зарубіжна література Тема: Дж. Олдрідж « Останній дюйм». Проблема взаємин між батьками й дітьми. Символічність назви оповідання» Мета : залучити учнів до важливої моральної проблеми «батьки і діти»; розвивати . навички переказу оповідання, виразного читання, усного мовлення, умін- . ня визначати ключові епізоди,формувати основну думку твору; висловлю- . вати міркування з приводу порушеної проблеми; виховувати мужність, . волю, сприяти формуванню поваги до людської особистості, прагнення . .. до взаєморозуміння з близькими людьми та щирості в стосунках з ними . Обладнання: портрет письменника, видання твору. ілюстрації до твору, фрагмент-. ти кінофільму . презентація до уроку. . У моїх книжках головна тема одна й та сама . - вибір. Вибір шляху , вибір дії, вибір світогляду. . Дж. Олдрідж. . Кожна людина відповідальна перед усіма людьми за всіх . людей і за все . . Ф. Достоєвський. . . Хід уроку І. Мотивація навчальної діяльності. Слайд» портрет Дж. Одріджа. . Проблема взаємин дорослих і дітей існувала в усі часи. Людям різного віку складно зрозуміти одне одного. Живучи в колі рідних і близьких людей , ми часто не замислюємося над тим, яку відповідальність несемо за їхню долю. І лише в критичних ситуаціях усвідомлюємо, як важливо вчасно зрозуміти, в чому саме полягає ця відповідальність. Твір Дж. Олдріджа « Останній дюйм» присвячений такій делікатній грані людського спілкування, як стосунки батьків та дітей. - Як побудувати здорові родинні стосунки? Чому виникають непорозуміння, відчуження між рідними людьми? Як допомогти людям, переобтяженим нескінченими турботами , усвідомити важливість психологічного контексту стосунків, душевного стану - свого і найближчих? Про це і поговоримо сьогодні на нашому уроці. Запишіть, будь ласка, тему нашого уроку: Дж. Олдрідж « Останній дюйм». Проблема взаємин між батьками й дітьми. Символічність назви оповідання. ІІ. Робота над темою уроку Учитель. Оскільки головному герою твору « Останній дюйм» Бену доводилось часто з ризиком для життя проводити підводні зйомки морських хижаків Червоного моря , я б хотіла, щоб ви послухали повідомлення про унікальні можливості Червоного моря. Слайд « Карта Європи. Червоне море» І географ. Червоне море – це найтепліше і найближче до Європи тропічне море. Воно заповнює собою вузьку, майже прямолінійну тріщину між Середземним морем та Індійським океаном. Ліворуч – Африка, праворуч – Аравійський півострів. Розташоване між двома водними стихіями. Червоне море має унікальні особливості. По-перше, це найсолоніше море у світі.Ступінь солоності сягає 41, 5 проміле. Це пояснюється наближеністю до найбільшої пустелі світу – Сахари. Тому надходження прісних вод дуже невелике. Зате випаровування з його поверхні величезне: за рік випаровується шар води завтовшки 3,5 м. ІІ географ По-друге, Червоне море найтепліше на Землі ( середня температура в лютому в північній частині +23, а в серпні + 27.) І це водне поєднання солоності з чистотою і теплотою є оптимальним середовищем для розвитку коралів. Ще одне з чудес Червоного моря - його відливи і приливи . Під час відливу можна спостерігати вражаюче видовище. Там, де ще недавно до самого горизонту тягнулася підводна морська гладь, раптом виявляєш піщані лисини, а вода ледь сягає колін. Не можна не пригадати із цього приводу старозавітну легенду про вихід євреїв з Єгипту, коли Мойсей , виконуючи Божу волю, простягнув руку над водою і примусив хвилі розступитися. Учитель. Краще уявити казковий підводний світ Червоне море допоможе розповідь біологів. Слайд « Червоне море» І біолог Головна визначна пам’ятка Червоного моря - його неповторний підводний світ. Уявіть собі на мить картину. Спекотна африканська ніч. Море. Візантійське торгове судно поволі рухається хвилями , дме ледь відчутний вітерець. Усі давно сплять. Тільки одна людина - вартовий , який дивиться тільки вперед, безперервно борючись зі сном, - утомлено вдивляється в тиху гладінь. І раптом: «Боже мій! – зовсім недалеко від корабля, прямо з глибин морських, піднімається на поверхню дивна істота. Чи то риба, чи то людина. Виструнчившись на повен зріст, вона невідривно, з цікавістю розглядає судно. Моряк перелякано тре очі, а коли бачення не проходить. Починає нестямно кричати: « Русалка! Русалка!» Його крики різко розривають нічну тишу., а істота так само раптово, як і з’явилась, зникає… Уявили? Ця середньовічна легенда була широко розповсюджена серед європейських мореплавців. Утім, легендою її можна назвати тільки наполовину. « Русалка» , яку бачили моряки. Справді існує. Щоправда, називається ло-іншому – дюгонь звичайний. Ця дивна неповоротка тварина сягає досить значних розмірів. Довжина може досягати 3 м, а вага – 400 кг. Нешкідливий вегетаріанець - харчується водоростями. Але найголовніше - самка годує дитинча у вертикальному положенні. Звідси і виникає ілюзія , ніби дюгонь стоїть на поверхні води. Мешкає ця дивовижна тварина тільки в одному місці на земній кулі – в Червоному морі. Слайд « Акула» ІІ біолог Разом з таким дивним створінням, як дюгонь, в його надрах мешкає понад 400 видів риб. Причому понад 20% з них ніде, окрім цього місця , не трапляється. Чого тільки варті їх назви: риба-ангел,риба-клоун, морський дракон, султанки, риба-наполеон, мурена та інші. Велика кількість тут і акул. Акула – хижак і атакує все, що їй здається здобиччю: рибу, черепах, морських птахів, братів-акул. Так , у шлунку великої китової акули було знайдено цілого коня, в іншій - голову та частину тулуба крокодила, трьох птахів та пачку тютюну. До речі, китова акула - справжній велетень . Це найбільша із сучасних риб. Вона живе у відкритому морі, але часто запливає в бухти й до рифів, повільно плаваючи на поверхні в пошуках планктону та рачків Уявіть собі, що повз вас пропливає риба завдовжки 13м!!!Жах! Але, попри колосальні розміри, китова акула не є небезпечною, це миролюбива і привітна риба, яка залюбки підпускає до себе пірнальників. Але не слід її провокувати. Найнебезпечніша – біла акула. Вона виростає до 8м..Полює на великих тварин - дельфінів, морських левів та інших акул, на людей, навіть на рибальські човни. У акул є чутливі клітинки на носі , за допомогою яких вони вловлюють електронні імпульси, створені скорочуванням м’язів майбутньої жертви. Особливо приваблює їх свіжа кров, навіть за найменшої її кількості ( вони здатні відчути єдину краплю крові, розчинену в мільйоні крапель води. Учитель Ви прослухали змістовну розповідь про Червоне море та його підводний світ, а тепер звернемося до тексту твору « Останній дюйм». Давайте коротко пригадаємо зміст оповідання. Слайд « Батько і син» ( Учні розповідають зміст оповідання) Англійська родина живе в Єгипті. Бен – досвідчений американський пілот, від послуг якого відмовилася нафтоекспортна компанія Тексєгипто. Його дружина Джованна покинула сім’ю і поїхала до Англії, залишивши Бену десятирічного сина Деві. Бен готовий на будь-який заробіток, який час від часу йому підкидає Джеффорд, що торгує сенсаційними матеріалами підводних зйомок. Батько і син, які не відчувають спорідненості душ, вирушають невеликим літаком на пустельний острів поблизу Аравії. Батько змушений заробляти кінозйомкою акул. Заняття це дуже небезпечне. Під час зйомки він зазнає тяжкого поранення. Ціною неймовірних зусиль батько і син дістаються до Каїра. Спільна мета – вижити - зближує їх. Їхні стосунки теплішають, вони починають розуміти один одного Слайд « Послідовність сюжету» Робота в парах Відновіть послідовність сюжету.
- Як ставиться батько до Деві під час польоту? ( Роздратовано, різко, неуважно) * Демонстрація кадру з кінофільму « Останній дюйм» , де крупним планом подається обличчя Бена. Слайд « Бен»
- Які почуття видає вираз обличчя батька? (Зневагу, роздратування, жодного співчуття до сина) Слайд « Деві» - А що виражає заплакане обличчя хлопчика?( Розгубленість, страх, розпач, біль)
- Чи потурбувався батько про сина заздалегідь, чи підготував все необхідне для нього? ( Дорослий чоловік не подумав навіть про те, щоб узяти для дитини воду)
Учитель. Отже, на цьому етапі стосунків батька та сина ми бачимо глуху стіну відчуження між ними, абсолютне непорозуміння. Уже з перших сторінок оповідання Дж. Олдрідж загострює нашу увагу на проблемі взаємин батька і сина.
Як ви вважаєте, що допомогло батькові і синові зблизитися.?Яка спільна дія зблизила сина і батька? ( Вижити. Мета у них одна – виживання. Треба тільки подолати останній дюйм, який їх розділяє.)
– До речі, , ви вивчаєте англійську мову. Як англійською буде «життя», « жити». Вам знадобляться знання , здобуті на уроках англійської мови. Повідомлення учня про дюйм В англійській мові слово Inch входить до складу деяких фразеологізмів.Every Inch ( з ніг до голови) означає 1. Цілком, повністю; 2. В усьому – в думках, вчинках. Фразеологічний вислів Inch by inch ( Дюйм за дюймом) означає у перекладі українською мовою « дуже повільно, але наполегливо» Слово вчителя. Дюйм за дюймом рухаються назустріч один одному батько і син. Після трагедії у бухті батько і син крок за кроком , роблячи неймовірні зусилля, йдуть до перемоги. Спільні дії, до яких вони вдаються заради досягнення мети – вижити - зближує їх. Треба тільки подолати останній дюйм, який їх розділяє. - А зараз згадаємо про математику. Візьміть до рук лінійку і в зошиті накресліть відрізок , що означає 1 дюйм ( 2,5.см.) - Яке враження справив на вас відрізок? Великий він чи малий? ( Дюйм – зовсім невеличка відстань, але іноді вона перетворюється на прірву, яку і впродовж Життя люди не можуть здолати.) – Яке значення має дюйм у оповіданні? Учитель:Наші герої заблукали., відстань між ними – 1 дюйм. Тому їм важко вирішити проблему спілкування, знайти спільну мову, відкритися. Показати не тільки сильні сторони, а й слабинки. Спробуємо . допомогти їм порадами , щодо виходу із конфлікту. Бо конфлікт - це той вузлик, не розв’язавши якого, неможливо йти далі. Тому не гаймо часу, шукаймо причину у кожному з героїв Заповнення таблиці « Бен і Деві» Робота в групах : І група – до польоту; ІІ група – після польоту
|
Бен |
Деві |
До |
Працьовитий, заклопотаний,сміливий, упереджений, різкий, нервовий. Самотній, відчужений, роздратований, не піклується про дитину |
Неприкаяний, нерішучий, насторожений. Мовчазний. Слухняний. Самотній, усього боїться. Замкнутий. Нещасний, несміливий.. Небажаний. Кмітливий |
Після |
Обережний, терплячий, «потеплішав душею», турбота про іншого, надлюдські зусилля в боротьбі за життя, мужність, сила волі., героїзм |
Хоробрий ( керує літаком). Упевнений у собі, рішучий, тямущий. |
Еволюція |
Від роздратованості – до гордості за сина |
Від непорозуміння - до піклування |
Визначення ідеї твору Тільки спільна справа – серйозна , яка потребує напруження всіх фізичних і вольових зусиль особистості , здатна зблизити людей
« Рольова гра». - Уявіть , що ви психологи і перед вами стоїть завдання розповісти Бену про сина, про його страхи ,переживання. Дайте поради батькові.
- Уявіть, що вам випала нагода переконати Деві в тому, що батько його любить по-своєму.
( Відповіді учнів)
Яка ж головна думка оповідання? ( Необхідність боротьби до останнього дюйму ,не впадати у відчай, вірити у себе і свої сили ,ніколи не втрачати бажання жити, бо життя – це найголовніше, що є у людини. Ось вам і рецепт досягнення успіху у житті.
Слайд Рецепт успіху»
«Рецепт успіху» 1.Не впадайте у відчай. 2.Ніколи не втрачайте бажання жити. 3.Повір у себе. 4.Найдорожче – це життя.
Вірш « Коли здається жити неспромога»
Коли здається, жити неспромога ,
Коли здається, більше сил нема,
Повір у себе, і твоя тривога
Розвіється , як марево, сама…
Повір у себе, ти багато можеш,
Не опускай безсилої руки.
Ти сам собі найкраще допоможеш –
Лиш тільки спробуй сам себе знайти.
Коли здається, що земля і небо
Супроти тебе стали на диби,
Повір у себе , знай, що жити треба,
Бо ви своєї долі – не раби! - А ще ,діти,тільки спільна справа , не іграшкова, а серйозна, здатна зблизити людей.
9. Прийом «Незакінчене речення»
- Останній дюйм у стосунках батьків і дітей можна подолати, якщо…
( відповіді учнів)
Робота з епіграфом.
ІV. Підсумок уроку Слайд « Цитатна доріжка»
А зараз ми виходимо з вами на фінішну доріжку нашого уроку, яка називається «Цитатна доріжка» (Виберіть два висловлювання відомих людей, які найкраще розкривають головну думку оповідання.
«Цитатна доріжка» « Любов виникає з любові, коли хочу ,щоб мене любили, я сам перший люблю» . Г.Сковорода. «Любити – жити життям того, кого любиш» Л.Толстой. Життєві негаразди лише загартовують. А. де Сент – Екзюпері. Занепад духу в тяжкій життєвій ситуації – це твоя поразка,загибель. О. Твардовський.
А. Леонов. Складання сенкану на одну із тем « Людина» , «Життя « , «Вибір»
. « Мікрофон»
Учитель: Кожному з нас доля завжди пропонує вибір. Людині вирішувати. Як вчинити в тій чи іншій ситуації, але варто пам’ятати, що доля в найскрутнішій ситуації дарує кожному з нас шанс. Зуміймо скористатися ним, а ще краще завжди йти на зустріч один одному, тоді зможемо зрозуміти – життя прекрасне. Якщо у вас ,діти, виникають непорозуміння з батьками, не судіть їх дуже сурово. Будьте терплячими, дайте батькам можливість усе обдумати, розібратися в собі. Я впевнена: рано чи пізно зникне стіна відчуженості. Слайд
V. Домашнє завдання : Підготувати розповідь з використанням цитат « Деві у життєвих випробуваннях» Написати твір-мініатюру « Лист підтримки Деві» або « Поради Бенові» ( до 10-ти речень)
Відкритий урок на тему:
Дж. Олдрідж « Останній дюйм». Проблема взаємин між батьками й дітьми. Символічність назви оповідання (Урок-презентація 7 клас)
. Спеціалісти вищої . . . категорії,старший учитель . КЗ «Стаківська гімназія» . . Фурдипал Галина Петрівна
,
(Урок-презентація) (Урок-презентація)