Мета даної розробки - допомогти учням глибше усвідомити особливості драматичного твору, його ідейно-художній зміст, проблеми, порушені в творі;розвивати навички виразного читання драматичного твору, характеристики героїв, вміння орієнтуватися в тексті,висловлювати свої судження щодо порушених у п'єсі проблем;виховувати розуміння істинних духовних цінностей, ненависть до будь-якого шахрайства.
Побудовано у формі дослідження.
Цвітненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
УРОК З ВИКОРИСТАННЯМ ІКТ
«І. Карпенко – Карий.
Трагікомедія «Сто тисяч».
Проблема бездуховності людини,
Засліпленої прагненням до наживи.»
ПІДГОТУВАЛА:
вчитель укр. мови та літ- ри
Курапова Олена Воліївна
2012 рік
Тема: І. Карпенко-Карий. Трагікомедія «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи.
Мета: допомогти учням глибше усвідомити особливості драматичного твору, його ідейно-художній зміст, проблеми, порушені в творі;
розвивати навички виразного читання драматичного твору, характеристики героїв, вміння орієнтуватися в тексті,висловлювати свої судження щодо порушених у п’єсі проблем;
виховувати розуміння істинних духовних цінностей, ненависть до будь-якого шахрайства.
Тип уроку : Урок – дослідження
Обладнання : презентація до комедії «Сто тисяч», портрет письменника, підручник.
ХІД УРОКУ
Любі діти! Хай сьогодні нам усім вистачить терпіння, мудрості і добра.
Я бажаю вам успіху, упевненості, а ще нехай кожен побажає собі того, чого найбільше прагне, а може, й того,чого йому іноді бракує: комусь витримки, комусь серйозності, а ще – сміливості, удачі, уваги, бажання вчитися, радості спілкування. Давайте подаруємо один одному посмішку
Сьогодні ми зануримося у проблему влади грошей над людиною.
Давайте за допомогою нашого літературного героя спробуємо з’ясувати, яка ж проблема його гнітить. Запрошуємо Вас, Невідомий.
Інсценізація
До дошки виходить учень, який грає роль Невідомого.
Невідомий. Ох-ох-ох… Трудно теперечки жить на світі. А через чево і трудно? Через того, що багато розумних понаставало… Усі торгують, а покупателі только глазами купують… Ну все ж село усіяне лотками, палатками, «місцями…». Глянути тільки на наш славетний базар – ну ціле місто… Учора ж блукав там, думав і заночую біля прилавків…
Учитель. Шановний пане, чим ви так переймаєтесь? Що гнітить вас?
Невідомий. Та що? Якщо ж саме село перетворилось на базар, значить гроші у світі перемагають? А всі ж біди від них…
Слайд 1
«Велика сила, братці, гроші,
З грошима й дурні прехороші,
Є в дурня гроші він і пан.
Є в нього золотий жупан…»
Л. Глібов запис в зошит
- Золоті слова сказав Леонід Глібов, а чи відповідають вони темі нашого уроку – вирішувати вам. ( Відповіді учнів)
Слайд 2
Отже, тема нашого уроку: «Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи (за п'єсою І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»)». Спробуємо дослідити в чому актуальність проблем , порушених у п’єсі, сьогодні, з’ясуємо, як же сталося, що людина – «вінець природи», дійшла до того, що не цінує не тільки чуже життя, а й власне? «Краще смерть, ніж така потеря». Що штовхає Калиток на такі вчинки? І чи дійсно, мішок з грошима – це смисл людського існування, мета життя? (Запис теми в зошити).
Отож, починаємо.
Проблема влади грошей — наскрізна і «вічна» у світовому мистецтві, бо й у житті, чого гріха таїти, вона існує повсякчас. Напевне, мало знайдеться тих, кому б не хотілося мати достатньо грошей, щоб задовольнити свої потреби й мати дещо на розваги. Однак коли накопичення грошей, багатства стає самоціллю чи марнославством — це небезпечно. І в першу чергу для самої людини, адже жадоба, скнарість, заздрість руйнують людську душу, підточують її духовне і навіть фізичне здоров'я.
Ми спробуємо це довести, опрацювавши п’єсу І.Тобілевича «Сто тисяч»
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6,7
Робота учнів з підручником
( мова самого героя, характеристика головного героя іншими, художніх засобів: приказки, прислів’я, фразеологізми)
Вибрати ті риси характеру Герасима Калитки, які йому притаманні
«Читаючи п'єсу І. Карпенка-Карого, я зрозумів (зрозуміла), що жадоба до збагачення впливає на стосунки не лише ...»
- А я бажаю учням, гостям, усім людям уміло користуватися грошима: вони потрібні сьогодні для освіти, для культури, для життя…
Нехай не гроші будуть вашим господарем, а ви володітимете ними…
Додаток 1
Власницька любов до землі
Зажерливість
Пристрасть до грошей
Обмеженість
Шахрайство
Любов до дітей
Доброта
Прагнення до наживи
Любить обманювати
Шанує жінку
Турбується про рідних
Добре ставиться до інших
Жадібність
Працьовитість
Сміливість
Любить поспати
Література :