Урок математики у 5 класі «Математичне ралі…»
на тему:
Вчитель
Щербак С.С.
Хрещенівська ЗОШ
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів із теми « Звичайні дроби», удосконалити вміння додавати й віднімати дробові числа; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, навички усної лічби, математичну мову; виховувати вміння дискутувати, самостійність, працьовитість, культуру запису звичайних дробів.
Очікувані результати: учні повинні вміти виконувати дії додавання й віднімання звичайних дробів, перетворювати мішані числа на неправильні дроби, неправильні дроби – на мішані числа, розв'язувати вправи, які передбачають знаходження дробу від числа та числа за даним значенням його дробу.
Обладнання: презентація «Математичне ралі», замок і ключ до нього, машина на кожну групу, гараж, старті фініш, ромашка з пелюстками, водійські права,ланцюжок обчислень.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку
Сьогодні у нас незвичний урок. Урок «Математичне ралі». Що означає слово ралі?
Ралі – це авто - або мотоперегони на спеціальних спортивних машинах. Або багатоденне ралі.
А що означає математичне ралі?
Рішення завдань на швидкість.
Девіз нашого уроку : Швидко але безпечно!
Швидко розв'язувати вправи на додавання і віднімання звичайних дробів.
Головне правило безпеки в автоперегонах це дотримання правил.
Клас поділимо на два екіпажа, виберіть собі водія авто(тобто капітана) і назву екіпажу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Щоб розпочати наші гонки нам потрібно прибути на старт в автомобілях, які в даний час стоять у гаражі тому не гаючи часу ми вирушаємо до нього. Заодно по дорозі пригадаємо теоретичний матеріал.
Екіпаж по черзі відповідає на запитання:
3) 10 - 4 ; 4) 5 - 1.
12. Якому неправильному дробу дорівнює мішане число:
5 ; 3 .
Підійшовши до гаража, бачимо замок який потрібно відкрити, підібравши відповідний ключик. На жаль суперники залишили декілька , а вибрати потрібно лише один. Ваша задача: усно, швидко, правильно обчислити числовий вираз , знайти ключ на якому є результат і відкрити замок та вибрати авто для гонки.
(усний рахунок)
15*6
:18
*19
- 92
__________
3
І так машини обрано! Запрошую членів екіпажів зайняти своє місце у салоні.
Передайте мені зошити в яких виконували домашню самостійну роботу. Відкриваємо другий робочий зошит , записуємо число, класна робота і тему уроку: «Розв'язування вправ і задач».
ІІІ. Удосконалення знань, умінь і навичок
А) Перший етап гонки – гонка по пересічній місцевості, потрібно за 2 хвилини порівняти звичайні дроби 8 прикладів по карточці :( робота по черзі біля дошки)
4) і ; 5) і ; 6) і ;
7) і ; 8) і .
Б) Другий етап гонки – гонка по піщаній місцевості, потрібно за 3 хвилини розв'язати 10 прикладів по карточці (індивідуальна робота із взаємоперевіркою). За кожну правильну відповідь 1 бал . Сума правильних результатів усіх членів команди зараховується екіпажу.
1) 8 + = 2) 3 + 4 = 3) 6 - 4 + 5 =
4) + 9 = 5) 12 - 8= 6) 14 + 5 - 6 =
7) 1 - = 8) 6 + 2 = 9) 8 - 3 =
10) 10 - 7 =
Відповіді:
6) 13 ; 7) ; 8) 9 ; 9) 4 ; 10) 2 .
В) Третій етап гонки – гонка по бездоріжжю. Капітани екіпажу біля дошки розв'язують складене рівняння.
1) ( – х) - = 2) ( – х) + =
– х = + – х = -
– х = – х =
Х = - х = -
Х = х =
Відповідь: Відповідь :
Фізкультхвилинка
Г) заповніть пропуски :
Несподівано під капотом роздається хруст. Щось задимилося? Машина зламалася. Щоб її полагодити відновіть пропуски в прикладах на дошці.
1) 4 = ; 2) 12 = ; 3) = ;
4) 5 = ; 5) = [ ] ; 6) = [ ] .
Відповідь:
1) 4 = ; 2) 12 = ; 3) = ;
4) 5 = ; 5) = [8] ; 6) = [2] .
Д) ) Робота біля дошки (в зошитах):
Ми втомилися ремонтувати машину і вирішили зробити привал. Зупинилися на полянці, де росте багато квітів і захотіли погратися з ромашкою. Відриваючи пелюстку цієї квітки потрібно виконати завдання. Розв'язати задачі.
Задача 1.
У класі 32 учні, серед яких половина – хлопці. частина хлопців добре співають, частина хлопців відвідують секцію з футболу, а решта – математичний гурток. Скільки хлопців відвідує математичний гурток?
Розв'язання
Задача 2
Чебурашка, крокодил Гена та Шапокляк збирали малину й одержали за неї разом 1024 грн, які розділили відповідно до того, хто як працював. Чебурашка отримав всіх грошей, стара Шапокляк — решти. Хто з цієї компанії найпрацьовитіший?
Розв'язання
1)1024:16 * 11= 704 (грн.) – одержав Чебурашка
2) 1024-704 = 320 (грн.) – остача
3) 320:8*5 = 200 (грн.) – одержала Шапокляк
4) 320 -200 = 120 (грн.) – одержав крокодил Гена
Отже, найпрацьовитіший Чебурашка.
Відповідь: Чебурашка.
Задача 3. В одному ящику 12 кг абрикосів, а в другому — на 5 кг більше. Скільки кілограмів абрикосів у двох ящиках?
Розв'язання
1) (кг) — абрикосів у другому ящику.
2) (кг) — абрикосів було у двох ящиках.
Відповідь: кг.
Задача 4
В автопарку було 136 машин, з них становили вантажівки, а решту – легкові автомобілі. Скільки легкових автомобілів було в парку? Розв'язання
Відповідь: 51 легкових автомобілів
Задача 5
Поїзд подолав 287 км за 4 год. За першу годину він подолав 61 км, за другу годину — 59 км, а за третю —85 км. Скільки кілометрів проїхав поїзд за четверту годину?
Розв'язання
1) (км) — пройдено за першу й третю годину.
2) (км) — пройдено за 3 год.
3) (км) — пройдено за четверту годину.
Відповідь: км.
Задача 6
За день Михайлик прочитав 42 сторінки, що становить книжки . Скільки сторінок у цій книжці?
Розв'язання
1)42:7*15= 90 (сторінок)
Відповідь: 90 сторінок
Е) Усні обчислення по рядах:
Виходимо на фінішну пряму. Я даю кожному екіпажу по ланцюжку, ви заповнюєте пусті кружечки і тоді перетинаєте фінішну пряму.
Машини готові? Екіпаж увага, руш !!!
Відновіть ланцюжок обчислень.
Розв’язання
Іv Підведення підсумків.
Я бачу, ви навчилися швидко додавати і віднімати дроби. Які завдання виконувалися легко? Які складніше? Що сподобалося?
За роботу на уроці, за участь в ралі я видаю вам права. Запишіть в них свої ім'я і прізвище.
Знизу три відривних карточки
зелений – я працював на високому рівні, у мене все вийшло, якщо ви так думаєте, відірвіть червоний і жовтий квадрати.
Жовтий – на достатньому рівні, в мене вийшло повільніше ніж у інших.
Якщо ви згодні, то відривайте зелений і красний квадратики.
Якщо вам на уроці було складно , то відірвіть зелений і жовтий квадратики. На ваших правах залишається красний квадратик – середній і початковий рівень.
Зараз ви водії з правами, знаєте як багато уваги потрібно за рулем, тому не будете порушувати правила дорожнього руху
VI. Домашнє завдання
Повторити п.27-33, № 1114 (1, 4), №1115