УРОК – ПРЕЗЕНТАЦІЯ "Memory. Observation. Amnesia"

Про матеріал
  • Мета уроку:
  • vактивізувати ЛО теми в діалогічному та монологічному мовленні;
  • vознайомити учнів з новою лексикою;
  • vпрактикувати у читанні та аудіюванні;
  • vповторити правила утворення іменників за допомогою суфіксів ment, ion, ness;
  • vрозвивати навички писемного мовлення;
  • vрозвивати пам'ять ,спостережливість, критичне та аналітичне мислення в учнів;
  • vвиховувати в учнів інтерес до вивчення мови.
Перегляд файлу

НВК смт Любешів

 

 

 

 

 

УРОК – ПРЕЗЕНТАЦІЯ

Memory.

Observation.

Amnesia.                              

 

                                            Підготувала

                                                                                                                         вчитель англійської мови

 Русило Н.А.

 

 

 

Мета уроку: 

 

  • активізувати ЛО теми в діалогічному та монологічному      мовленні;
  • ознайомити учнів з новою лексикою;
  • практикувати у читанні та аудіюванні;
  • повторити правила утворення іменників за допомогою суфіксів  ment, ion, ness;
  • розвивати навички писемного мовлення;
  • розвивати пам’ять ,спостережливість, критичне та аналітичне   мислення в учнів;     
    • виховувати в учнів інтерес до вивчення мови.

 

 

 

 Засоби навчання:

  • підручники;
  • робочі зошити;
  • тематичні картки;
  • презентація “ Visual  Reading “;
  • аудіозапис.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Організаційний момент

 

Т:Good morning.  I am glad  to see  you. I  hope  that you are good.

Who is  on duty  today?

OK. So let's start our lesson. Today we’ll speak about memory and  amnesia? We’ll also check up how observant you are. We’ll do a lot of different activities, you will practice  your reading, writing ,listening and speaking skills. And we also practice grammar. You will practice the usage of prepositions with adjectives and the formation of nouns from verbs and adjectives .

Now, look at the board. Here you can see a sieve and an elephant. I want to tell you that to have a memory like a sieve means to be very forgetful, and to have a memory like an elephant means to have a very good memory. And what about you? Do you have a memory like a sieve or like an elephant?

Now you will have a short memory test.

Be very attentive, you will have only one minute. Look at the board and try to remember as many objects and numbers as you can.

Your time is out. Write  down the names of the objects and nouns into your copy-books. Now compare your lists with your neighbours. Read your lists.

Which were earsier for you to remember objects or numbers ?

(pupil’s answers)

And now tell me please if you ever have found yourself in embarassing position of meeting someone you think you have met before but you can not remember his or her name or  even when and  where you saw their faces.

Do not worry .Your memory depends on how observant you are. So if you know how to use your power of observation you will overcome your problems.

Natalia and Vlad have prepared  some interestihg information how to behave in such situations.

(pupil’s reports)

By the way people remember things by making connections  between ideas. Now ,we will make associations .You’ll work in chain.

I say the word – you are  to name as many words as you can which associate in your  mind with this one.

 

                                                SCHOOL

SUMMER
             CHRISTMAS
                             ST.VALENTINE’S DAY

And now I’ll check up how observant you are .I’ll show you some pictures.   

And you will read them. We’ll train your visual reading.  Different people  see different things.

You  know that there are o lot of idioms and expressions related to memory

You’ll work in pairs .You are to match the speech bubbles with the responses. Then you’ll read your dialogues with the right intonations  and explain the expressions in bold. (Робота з картками)

III.Перевірка домашнього завдання

For today you were to read  two stories,Emily”s and Henry”s. They both suffered from amnesia, but their diagnoses are different. Before discussing these stories  I want to tell you that there are a lot of different books and films about  amnesia . But it seems to me that it is interesting to read books and watch films about such people but it is not interesting to live with such illness. In real life such stories are not so entertaining.

         We”ll begin with Ex.1. p.18.

Ex.1. p.18.     Find the sentences in the text

Ex.2. p.18.     support your answers.

Ex.3. p.18.

I see that you understood the text well. And now ,please find sentences where the Past Continuous is used and five sentences with the  Past  Perfect.

IV. Ознайомлення з новою лексикою

Ex.4.p.18.

V.Розвиток навичок діалогічного та монологічного мовлення

1) Ex.5. p.19.

2) Somebody is knocking at the door…

P1    _______    P2P3P4…

VI. Практикування  в аудіюванні

Ex.7.p.19.

Ex.8. p.19.

VII.  Grammar   Revision.  Wordformation.

1)Prepositions with adj.

(Робота з тематичними картками)

2) Wordformation

(Робота з тематичними картками)

IX. Домашнє завдання

Ex.2.p.16.WB.

X. Підсумки уроку.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
19 березня 2018
Переглядів
613
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку