Метою уроку , проведеному в 7 класі на тему: «Добуток суми двох виразів та їх різниці» було вивести формулу добутку різниці двох виразів на їх суму, домогтися свідомого розуміння учнями цієї формули; здійснити первинне закріплення формули; виробити навики записувати, читати та застосовувати формулу для перетворення виразів у многочлен стандартного вигляду; розвивати обчислювальні навики, культуру математичного мовлення та письма, логічне мислення, вміння аналізувати, робити висновки, виховувати інтерес до предмету, свідоме ставлення до праці. На уроці широко реалізувались між предметні зв'язки з історією. Цікаво було здійснено мотивацію пізнавальної діяльності учнів за дпомогою використання казки. Урок супроводжувався показом комп'ютерної презентації.
Урок № 47
Тема уроку: Добуток суми двох виразів та їх різниці
Мета уроку: Вивести формулу добутку різниці двох виразів на їх суму, домогтися свідомого розуміння учнями цієї формули; здійснити первинне закріплення формули; виробити навики записувати, читати та застосовувати формулу для перетворення виразів у многочлен стандартного вигляду. Розвивати обчислювальні навики, культуру математичного мовлення та письма, логічне мислення, вміння аналізувати, робити висновки. Виховувати інтерес до предмету, свідоме ставлення до праці. Здійснювати міжпредметні зв’язки.
Обладнання: казка, завдання для усного рахунку, опорна схема, кліше, завдання «встановити відповідність», мультимедійна презентація.
Тип уроку: урок комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Створення позитивної настановки на працю
Лабіринти – одна із складних, ще нерозв’язаних загадок історії. У різні часи ці дивні витвори у формі печер, палаців та споруд без покрівлі з’являлися скрізь, де мешкала людина. Одна з легенд , пов’язана з Тесеєм , сином афінського царя Егея. Міф розповідає, що на острові Крит в лабіринті жило чудовисько з головою Бика Мінотавр. Раз на дев’ять років афіняни повинні були посилати сім молодих хлопців та дівчат в пазури до цього чудовиська. Одного разу вирушає в подорож і Тесей. Він вбиває Мінотавра в підземному лабіринті. Звідти вибратись практично неможливо. Але герою дала провідну нитку донька критського царя Аріадна. Завдяки цій нитці Тесей знаходить вихід з лабіринту. Звідси і вислів «нитка Аріадни»
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
=
ІV. Мотивація пізнавальної діяльності учні, повідомлення теми та мети уроку
Зараз я вам пропоную послухати казку і з’ясувати , що невідоме вам до цього в ній прозвучить.
Як формули скороченого множення запрацювали
Одного разу принцеса Алгебра захворіла. «Велике перевантаження організму» - поставили діагноз лікарі. Та й самі посудіть. Принцеса була дуже добра і нікому ніколи не відмовляла у допомозі. Так, прийдуть з країни Геометрії, щоб спростити вираз – вона не відмовить. Та й навіть з країни Арифметики частенько були в неї гості. У своїй країні принцеса завжди в роботі: то рівняння розв’язує, то тотожності доводить, то вирази спрощує. І ось вона захворіла. Що ж робити? Адже життя в країні зупинити неможливо.
Тому зібрався парламент країни Алгебри і вирішив створити, як у людей, «Швидку алгебраїчну допомогу». Сказано – зроблено. На кордоні трьох країн – Алгебри, Геометрії, Арифметики – розташували пункт «Швидкої алгебраїчної допомоги». На перших дверях зробили напис «Множення одночлена на многочлен» і тотожність
На других – «Множення многочлена на многочлен» і тотожність
А далі - просто –«Формули»
І почалось надання швидкої допомоги. Біля перших двох дверей завжди гамірно: то рівняння без тотожностей не розв’язувалось, то вираз не спрощувався. Одного разу прийшли два добутки .
«До кого вам ?», - запитали. На що їм відповіли: « Можна в перші двері , але це буде довше, а можна і в другі , тоді буде швидше». Але тут вийшов черговий із третіх дверей. «Та вам до нас» - сказав він виразам. « У нас формули скороченого множення миттю дадуть вам відповідь». І справді за лічені секунди вирази перетворились:
.
Задоволені вирази повернулись додому і всім розповіли про такі чудові формули. З тих пір і біля даних дверей було гамірно.
Одного разу тут навіть з’явились гості з країни Арифметики з проханням допомогти полічити швидко та . «Охоче», - відповіли формули скороченого множення. І відразу ж обчислили :
.=
Пункт швидкої допомоги запрацював. А принцеса Алгебра, відпочивши, зайнялась важливішими справами – справами державної ваги.
Так що для вас тут були нового ?
Дійсно, тут , крім формули квадрата двочлена, з’явилась нова формула - добуток суми двох виразів та їх різниці. Робота над даною формулою – і буде головним завданням уроку.
Записали :
Двадцять четверте грудня
Класна робота
Добуток суми двох виразів та їх різниці
Метою уроку є виведення даної формули та застосування до розв’язування вправ.
V. Вивчення нового матеріалу
Давайте пройдемо кілька витків лабіринту. І першим таким завданням буде вивести формулу добутку суми двох виразів на їх різницю.
На дошці і в зошитах учні виконують множення виразів
=
=
=
Яку ви помітили закономірність ?
Учитель виводить формулу
Правило. с. 140
Учитель. Приклад.
Пояснити, як користуватись кліше
Наступний крок – засвоєння навиків перетворення добутку суми двох виразів та їх різниці у різницю квадратів.
VI. Вироблення навиків та вмінь.
№ 642( біля дошки)
№ 649
№ 650 ( самостійно)+ зворотня сторона дошки.
Вправа. Встановити відповідність (робота в парах)
VII. Домашнє завдання. п.17. правило.№642, 648, додатково №651
VIII. Підведення підсумків.
Підсумок проведемо у формі незакінченого речення.
На уроці я зрозумів, що..
Найскладнішим було…
Я хотів би дізнатись більше про …
Найцікавішим на уроці було …
Як ви гадаєте ми з вами вибрались із лабіринту «Формули скороченого множення»? А чому – ні. ( не всі формули скороченого множення вивчили), тому є над чим працювати на наступних уроках. Я вам бажаю, щоб знання, які ви отримуєте в школі, в тому числі на уроках математики, стали вам тією «ниткою Аріадни», що допоможе вам у житті, у оволодінні омріяною професією.