Урок-презентація. Поза часом. Долесвіт Григорія Сковороди( 300-річчя з дня народження Григорія Савовича Сковороди)

Про матеріал
Ознайомити учнів з мислителем як особистістю, з його світосприйняттям, показа- ти своєрідність творчого методу митця, суть життєвого подвигу, виховувати повагу до досяг- нень його філософської думки, інтерес до історії України, патріотизм.
Перегляд файлу

                             Урок-презентація

Тема.  Поза часом. Долесвіт Григорія Сковороди( 300-річчя з дня народження Григорія Савовича Сковороди)

Мета. Висвітлити основні етапи життя і творчого шляху

Г.С.Сковороди. Ознайомити учнів з мислителем

як особистістю, з його світосприйняттям, показа-

ти своєрідність творчого методу митця, суть

життєвого подвигу, виховувати повагу до досяг-

нень його філософської думки, інтерес до історії

України, патріотизм. Розвивати чуття слова та

допитливість. Допомогти учням усвідомити

унікальність кожної людини, велику цінність

людського життя.

                             1722-1794

Епіграф. Світ ловив мене, але не спіймав.

                                        Г.С.Сковорода

                Відібрати у душі поклик - це означає залишити

                 її життєтворчості.

                                                                Г.С.Сковорода

Ключові слова та поняття уроку.

Колегіум( лат. товариство, співдружність)- закриті    середні або вищі навчальні заклади.

Філософ(гр.)- мислитель, що розробляє світоглядні питання.

“Сродна праця”- споріднена праця.

Трактат(лат. обговорення, розгляд)- наукова праця, де докладно розглядають якусь окреме питання чи проблему.

Піїтика –поетика(гр.. майстерність, творення)

Алегорія( гр..)- іносказання.

Епістолярний(гр.)-  лист, послання.

Академія - первісна назва філософської школи, заснованої Платоном;  пізніше - вищий науковий заклад.

                    

                Хід уроку

  І.Уставновчо – мотиваційний етап

“ Емоційна хвилинка”

Учитель говорить на фоні гри на скрипці ( музика)

  Мої любі! Життя - це зірки. Гайне зірка навскіс небом – і зникне, не долетівши до землі. Стає невимовно гарно і трішечки сумно. Ось такою зіркою промайнув небосхилом Григорій Савович Сковорода. Давайте і ми доторкнемося розумом і душею до того, що він зробив за свій життєвий вік. Нехай це буде урок – презентація, занурення у ваш душі.               

                      Благословенні ви, сліди,

                      Не змиті вічності дощами

                      Мандрівника Сковороди

                      З припорошілими саквами.

                      Що до цілющої води простує,

                      Занедбавши храми.

                                        М.Рильський

2.Оголошення теми та мети уроку

Учитель. Тож озброймося словом і – вперед до мети. У вас на партах

“Картка – інформатор”. Ми будемо звертатись до неї протягом уроку.

Конструктор нашого уроку матиме  4 етапи.

ІІ. Змістовно – пошуковий етап.

Перегляд відео You Tube( Обличчя української історії)

“Асоціативна замальовка”

Слово Сковороди серце світлом осяває, свободу славить, справжнього сягає, справедливого й стійкого.

--Учитель. Із саквою за плечима та флейтою в руці пройшов Григорій Сковорода шляхами рідного краю, а думкою вимірював простори світу і правди глибини, мудрістю і чесністю прославивши свій народ.

 Отже, слово літературознавцям.

Учень –літературознавець 1

   Кожен прибулець у Чорнухи  міг здалека пізнати хату козака  Сави 

Сковороди, бо на ній  було гніздо лелеки. У хаті висіли - козацька шабля, портрети Хмельницького та Богуна.

 Учень—літературознавець  2.

Ось випроводжають батьки сина на науку. Батько сказав: Зовсім ти, Григорію, як козак, здатний до книги, письмо знаєш. Біблію тлумачити краще за дяка. Доля нагородила тебе добрим співом і до сопілки прихильним. Та щоб не забував і добрих звичаїв козацьких.

Учень – літературознавець 3.

Прибув Сковорода в Київ і поступив у Києво—Могилянську академію. Прикипів поглядом до монастирів, величних церков. А приніс з собою Григорій торбу з окрайцем житнього хліба, пропахлого трудовим потом , та флейту. Приніс ще свою молодість і прагнення до знань.

 

 

Учень – літературознавець 4. 

  В академії навчалось 200 юнаків. Швидко Григорій знайшов собі друзів його любили за щирість , скромність, товариську вдачу.

Вивчав тут він латинську, старогрецьку, німецьку мову , а також географію,  геометрію, філософію, піїтику . Співав ще в академічному хорі , виступав у драмгуртку, грав на сопілці, скрипці, флейті.

 Учень—літературознавець 5.

Але не академічний диплом приваблює юнака, а диплом життєвої істини. Вирішив мандрувати і по своїй країні, і в далекі світи, щоб пізнати правду буття, нести свободу думки по всьому світі.

  • Учитель. Розглянемо карту України та ті міста , де був Г.С. Сковорода.

 (Карта України, школи кінця ХVІ початку ХVIII століття)

-Києво-Могилянська академія(м.Київ) - навчання.

-Переяславський колегіум - початок його літературної творчості (педагог і поет)

-Село Короваї – праця у поміщика С.Томари вчителем.

-Харківський колегіум- викладач поетики. Подорож до Києва

-Мандри селами і містами України, а також Приазов’я, Воронежчина, Орловщина, Курщина.

 Сковорода стає істинно народним учителем.

ІІІ. Адаптивно – перетворювальний етап.

Учитель. На часі цікавинки від Сковороди(результати життєвих роздумів). Звернемося до картки – інформатора, читаємо виразно.

  • Народ спить, но всякий сон є пробудний.
  • Сродна праця.
  • Всякому городу нрав і права.
  • Сад божественних пісень.
  • Ніколи не перестає вчитись.
  • Не за обличчя судіть, а за серце.

-    Нова людина має і мову нову.

  • Життя наше – це подорож, а дружна бесіда – візок, що полегшує мандрівникові дорогу.

 Учитель.А тепер наші учні –актори створили мікродіалоги, давайте послухаємо їх.

 

 

 

 

 

 

 

Сценки.

Сценка 1

  • Зустріч Сковороди з товаришами-ченцями
  • Слова автора. Група товаришів обступила Г.Сковороду. Один з них сказав:
  • Товариш 1 Годі блукати по світу. Час причалити до пристані. Нам відомі твої таланти.
  • Товариш 2 Свята Лавра прийме тебе як мати своє чадо. Ти будеш стовпом церкви і окрасою обителі.
  • Сковорода. Ах, преподобні, досить і вас, стовпів неотесаних, у храмі Божому.
  • Слова автора. Ченці замовкли, а Сковорода продовжував далі:
  • Сковорода. Риза, риза. Багатьох зачарувала, мир повит різними сітями, прикриваючи їх багатствами, славою, друзями, знайомими, покровительством, вигодою, успіхами і святістю. Але найгіршою є сіть остання. Блаженний той, хто святість серця, цебто щастя своє, не заховав у ризу.
  • Слова автора. Слухаючи такі речі, ченці почали розходитись. А один сказав, із тих, хто залишився:
  • Товариш .1 О, мудрий чоловік!

 

Сценка 2

  • Слова автора У Острозі. Зустріч преосвященного Тихона і Сковороди.
  • Тихін.( прославлений преосвященний)
  • Скажіть, в чиєму житті Ви знаходите найбільше мудрості?
  • Сковорода. У житті бджіл. Добре було б , якби і люди жили трудились, як бджоли.
  • Тихін. А чи не здається вам, що церква Божа подібна до славетного вулика бджіл.
  • Сковорода. Хіба тим,що у вулику є трутні.
  • Слова автора. Преосвященний Тихін знітився, не знав, що відповісти на ці слова.
  • Сковорода. А в чому ваше преосвященство вважає найбільшу мудрість?
  • Тихін. У царстві Божім
  • Сковорода. А чи будуть у царстві Божім також трутні?
  • Слова автора. Тихін перехрестився і зник. Він тепер уникав зустрічей з філософом.                                                                                                        Учитель. А тепер проаналізуємо, які асоціації виникли у вас з приводу теми.                                                                                                        Висока місія людини” Складання асоціативного куща. Які риси ви хотіли б виробити у себе.

 

      

                                          

 

 

 

(скромна,товариська,благородна,вихована, цілеспрямована,дружелюбна,правдива,самовіддана,совісна,чесна, щедра)

Зачитаємо, обміняємось асоціаціями. Ваші враження відобразіть під час емоційного сплеску.

Творчий етюдРозмалюй речення”(У картці-інформаторі є таке речення)

“ Мовотворчість Сковороди реалізувалась у різноманітних жанрах, філософських і педагогічних трактатах, притчах, байках, оригінальній і перекладній поезії, проповідях та епістолярії”

(У яскравих фарбах, як життя Сковороди)

А ще зробіть квітку духовності у кольорах.

Висновок учнів. Г.Сковорода був яскравою особистістю, різнобічною, щоденне життя він робив красивим, бо хотів свої думки донести людям через свою творчість, зустрічі з людьми. Наче живий поступає із давнини до наших днів, щоб силу свого слова, творчої думки і помислів віддати новій добі. Заповідав правду, постійний пошук істини, справедливості.

Учитель музики. Розповідь про Сковороду-композитора.

Картка –інформатор( про творчість поета)

1754 1759 – с. Короваї твір “Сон”, де в алегоричній формі малює жахливу картину тогочасної дійсності.

1753-1785 – Збірка “Сад божественних пісень” – це лірика, де зливаються мотиви громадянські та особисті.

Звучить пісня “Ой ти пташко жолтобоко”

1769-1774 – “Байки Харківські”. Байка повинна навчати. Написані байки прозою, складаються з двох частин: фабули(розповіді) та висновку – сили.

Пізніше пише російською, українською, латинською мовами вірші, філософські твори.

Це 70-80роки, наприклад, “Розмова п’яти  подорожніх про істинне щастя в житті”, “Розмова, що називається алфавіт, або буквар світу”. У цих творах говорить про корисність праці. Проблема виховання молоді у притчі “Вдячний Еродій” . Останній філософський твір – “ Потоп на зміїн”(1791), де оптимістично прозвучало: “Ми побудуємо світ кращий. Створимо день веселіший”.

 Учні читають 2 байки, а учитель уривок з твору “Вдячний Еродій”

Еродій. Я роздумую не про багате, а спасенне виховання.

Пишек. Як від яблуні соки у гілки свої, так батьківський дух та нрав переходить в чада, вони ж вкореняться.

Учитель. Поет і мандрівний  філософ помер 9 листопада 1794  року, заздалегідь викопавши собі могилу; нині це село Сковородинівка  на Харківщині. Цікавою є епітафія ( надгробний камінь на могильній плиті ): “Світ ловив мене, та не впіймав”.

Стратегія “Обери позицію” Хто такий мрійник, дивак?

VI. Системно - узагальнюючий етап.

Стратегія “Коло моїх роздумів

1.Яке враження справила на  нас постать Г.Сковороди?

 2.Чи важливі ці думки нам, громадянам ІІІ тисячоліття?

Учитель. Шануймо ж визнаного просвітителя і мудреця, філософа і педагога, письменника і музиканта Г.Сковороду. Шануймо минуле своєї Вітчизни, пишаймося ним.

Рефлексія. Наші очікування. Звернення до епіграфів.

-Сковорода цілком належав народові  всіма помислами і діяннями, був його вірним слугою і вчителем.

-Заповніть Скриньку очікувань

 

Я хочу...(все життя пізнавати нове)

Я можу...( це зробити)

Я буду...( наполегливим у досягненні мети)

СтратегіяМагічне вікно” Рецензування відповідей товаришів. Чи сподобались очікувані відповіді?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1.Життєві істини в байках Г. Сковороди (ідейно-художній аналіз байок).

2.Скласти байку.

 

На фоні гри  сопілки.

Учитель. Закінчуємо урок теорією американського вченого Вільяма Марстона, називається “Диск” про 4 типи характеристики людей.

Д   цілеспрямованість                                                                                              

И  має вплив на людей, зацікавлений у них

С  дуже стійкий

К  порядний, компетентний

Любі мої! Любіть життя, насолоджуйтесь його красою, не тратьте марно його, бо втраченого не повернеш. Живіть з користю для себе та людей.

 

                                    КАРТКА – ІНФОРМАТОР

1.Асоціативна замальовка.

 

 

2.Цікавинки від Сковороди.

Народ спить, но всяк сон є пробудний.

Сродна праця

Всякому городу нрав і права

Сад божественних пісень

Хто думає про науку, той любить її, той ніколи не перестає вчитись.

Не за обличчя судять, а за серце. Нова людина має і мову нову.

Життя наше – це подорож, а дружна бесіда – візок, що полегшує мандрівникові дорогу.

3.Творчий етюд “Розмалюй речення”

Мовотворчість Сковороди реалізувалась у різноманітних жанрах, філософських і педагогічних трактатах, притчах, байках, оригінальній і перекладній поезії, проповідях та епістолярії”

4.Зобразити квітку духовності

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
27 листопада 2022
Переглядів
447
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку