Урок є складовою частиною теми – «Стародавній Рим за Царської та Республіканської доби» курсу «Всесвітньої історії. Історії України». Він є вступним у даній темі.
Тема: Природно-географічні умови Апеннінського півострова. Виникнення міста Рима (слайд 1)
Мета: дати уявлення про географічне положення, природу та кліматичні умови Апеннінського півострова; ознайомити учнів з історією виникнення міста Рима та суспільно-політичним життям римлян; удосконалити навички роботи з історичною картою; формувати навички логічного мислення, вміння систематизувати вивчений матеріал шляхом створення логічних схем, складання таблиць, уміння самостійної роботи з різними історичними джерелами; розвивати в учнів навички пошуково-дослідницької роботи, робити висновки; виховувати інтерес до вивчення античної історії, як колиски європейської цивілізації. (слайд 2)
Очікувані результати: Після уроку учні зможуть: давати характеристику географічного положення та природних умов Апеннінського півострова, розповідати про життя населення півострова, історію виникнення міста Рим та період правління царів, показувати на карі географічні об’єкти, пов’язані з темою, застосовувати та пояснювати на прикладах поняття, терміни.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма проведення: урок-подорож
Поняття: “фамілія”, “сенат”, “патриції”, ”плебеї”
Обладнання: історична карта, ілюстрації, схеми, атлас “Історія стародавнього світу. 6 клас” О. І. Пометун, П.В. Мороз, Ю.Б. Малієнко. Всесвітня історія. Історія України: підручник для 6 кл. загальноосвітніх навчальних закладів(К., 2014), мультимедійна презентація, проектор.
Презентація міні-проектів учнями 6-го класу
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок,
Тож і ви, часу не гайте,
Працювати починайте!
Робота з епіграфом уроку. (Слайд 3)
Те що ми знаємо – обмежене, а те чого не знаємо нескінченне.
Лаплас Пьєр Сімон
(французький математик і астроном)
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Якою б цікавою не була історія Давньої Греції, але час на знайомство з нею у нас вичерпався. Сьогодні, друзі, ми з вами розпочнемо нову мандрівку в глибину віків де ознайомимось з історією не менш цікавої країни.
(Італія)
Ставлю задачу уроку.
Вчитель: Отже, ми з вами відправляємося у подорож по Стародавньому Риму.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Природно-кліматичні умови Апеннінського півострова.
Але перш ніж подорожувати, давайте з допомогою географічної карти дізнаємося де знаходиться Італія.
Завдання класу. Діти, тепер нам потрібно хоч трішечки познайомитися з цією країною, для цього ми використовуємо план.
В процесі обговорення учні заповнюють таблицю яку роздав вчитель.
Апеннінський півострів ще греки називали Італією, що перекладається як «країна телят». Цю назву спочатку застосовували щодо південної частини півострова, що була багатою на пасовиська для худоби. Має довжину близько 1100 км, найбільша його ширина 240 км. Недалеко від півострова лежить багато островів, історично пов'язаних із півостровом і кліматично подібних до нього; найбільші й найвідоміші серед них — Корсика, Сардинія, Сицилія.
Від решти Європи Італія відокремлена Альпами, що й визначає теплий, сприятливий для землеробства клімат. Високі гори захищають півострів від північних вітрів, дощів випадає більше ніж у Греції, сніг-рідко. Апеннінські гори — єдині на півострові. Вони не такі круті й високі, як Балканські. Тут ще й досі є діючі вулкани.
(На півострові є як родючі чорноземи так і вулканічний грунт. Землі прибережжя і гірських долин родючі)
Вчитель: Отже, ми з вами готові відправитись у подорож до Стародавньої Італії, так як уяву про цю країну вже маємо. І І нашою зупинкою буде - «Знайомство з населенням».
Населення стародавньої Італії (слайд №8-11)
Острів Сицилія населяли переселенці з міста Карфаген. Найдавнішим населенням Апеннінського півострова вважають племена лігурів, сикулів, сіканів. Інші племена прийшли сюди пізніше. Серед прийшлих народів вирізняються італіки, які, можливо, дали назву країні. Прийшли вони з півночі і поселились у центральній частині півострова. З часом на основі місцевих і прийшлих племен утворилося дев’ять племен. Серед них – латини, умбри, сабіни, самніти та інші. Усе це – землеробські племена, які мали розвинуті металургію, гончарство та інші ремесла. Кожен народ мав свою мову, традицію, культуру.Мова латинів стала мовою Римської держави.
У X ст. до н. е. в Італії з’явилися етруски (расени). (Слайд 10) Вони прибули на Апенніни морем і поступово захопили територію від Тибра до Альп. Заселені ними землі дістали назву “Етрурія”. Етруски прийшли сюди, як вважає, Геродот з Малої Азії. Саме ними у ˅III ст. до н. е. було створено першу цивілізацію на території Італії. На поч. III ст. до н. е. Рим підкорив етруські міста. Поступово етруски розчинилися в новому середовищі й втратили мову, але культура їх була значною мірою сприйнята та розвинена римлянами. У Цизальпійській Галлії жили — галли. На півдні Апеннінського півострова були грецькі колонії. Головне місто Італії - це Рим. На берегах річки Тибр, в її нижній течії жило плем’я латинів. Згодом, вони і заснували тут місто Рим, одне з найдавніших міст на землі. Його називають “вічним містом”.
5)Узагальнююча бесіда
- Запитання
2. Виникнення міста Рим
Вчитель: Отже ми познайомилися з населенням Апеннінського півострова і можемо здійснити ІІ зупинку до «Міста Рим».
У Х—ІХ ст. до н. е. на пагорбах у місцевості Лацій, на лівому березі річки Тибр, жили латиняни і сабіняни. Поступово поселення цих двох племен об’єдналися і утворили нове, з фортецею на пагорбі Капітолій.
Про історію виникнення міста населення склало чимало легенд.
Робота з лінією часу.
Повторюємо: як іде рахунок часу до нашої ери.
Робота з термінами і поняттями
Веста — богиня вогню, домашнього вогнища.
Весталки — жриці богині Вести.
Марс — бог війни.
3. Царська доба в історії Стародавнього Риму.
І наступна наша зупинка «Царська доба».
Розповідь вчителя
Перші римляни оселилися на семи горбах. Два головних пагорби називаються Палатин і Капітолій. Вони здіймаються на висоту 50 метрів. Пізніше на Палатині для знатних і багатих людей було збудовано палаци, а на Капітолії – храми богів.
Між горбами було велике болото. Перші поселенці з великими труднощами осушили його і на цьому місці влаштували базарний майдан – Форум. До наших днів зберігся і працює підземний канал завдовжки один кілометр, який відводить у Тибр води з болота. Він викладений кам’яними плитами і такий великий, що всередені по ньому може вільно проїхати віз, навантажений сіном.
Спочатку Рим нагадував велике село. Але згодом його жителі спорудили гарні будинки, палаци, храми і оточили Рим муром завдовжки 10 км. з вежами та брамами.
Епоха царів
З 753 р. до н.е. починається «царський» період в історії Риму, який тривав понад два століття. Про цей період відомо дуже мало.
-Як ви вважаєте, чому він має таку назву? (Римом правили царі)
Повідомлення учня
Римське царство. (Слайд 14-15)
Римських царів було рівно стільки ж, скільки пагорбів, — сім.
Ромул відрізнявся божественним походженням. Вважається засновником Рима. Створив Сенат. Розділив стародавнє місто на три частини. Первісне населення міста становили злочинці і вигнанці з інших міст. Вони часто робили набіги на сусідні народи; завдяки хитрості, вони зуміли організувати викрадення сабінянок, тим самим, після закінчення короткочасної ворожнечі, забезпечивши союз з сабінянами і їх царем Титом Татіем. У місті почали розвиватися ремесла і торгівля.
Нума Помпилій — другий правитель Риму — був обраний народом за талант, організаторські здібності та вміння проводити реформи. До його заслуг відносять освіту спілки майстрів і ремісників, введення нового календаря, в якому було 365 днів, упорядкування релігійних культів, зокрема заборону на людські жертвопринесення.
Тулл Гостилий у першій половині свого життя був багатим землевласником. Ставши царем, виявив войовничі риси свого характеру і став вести численні війни з сусідами. В результаті його правління площа Римської держави була істотно розширена.
Анк Марций був онуком Тулла. З-за своєї тихої вдачі мало не позбувся трону. Змушений був постійно відбивати атаки войовничих сусідів, приєднав до володінь Риму кілька міст етрусків.
Тарквіній Давній – єдиний цар Риму з племені етрусків. Власник величезного стану, він отримав престол Риму. Взяв у дружини дочка попереднього царя. Провів ряд воєн з етрусками і латинами. Вів роботи по перетворенню Риму. Саме при ньому в місті стали функціонувати водопровід і каналізація, з’явилися кам’яні мостові, стали зводитися перші кам’яні приватні будинки.
Сервій Тулій був рабом, але отримав гарну освіту. Отримав трон завдяки дружині Тарквінії. Провів ряд реформ в армії, розділив Рим за територіальним принципом, звів масу оборонних споруд. Дав цивільні права плебеїв, дарував свободу рабам. Користувався загальною любов’ю.
Тарквіній Гордий – останній, сьомий цар Риму. Прийшов до влади з допомогою державного перевороту, підступно вбивши Сервія. Істотно урізав права нижчих класів, віднявши у плебсу всі даровані раніше волі. В результаті був вигнаний разом з синами з Риму. Закінчив своє життя в 510 р. при спробі повернути собі владу. І
Так закінчилася перша, царська епоха в житті Вічного міста.
Суспільний устрій (розповідь учителя)
В цей час учні в зошитах: робота з словником
У далеку давнину римське населення жило великими родинами, які латинською мовою називалися фаміліями.
На чолі кожного роду стояв вождь – патер.
Робота з документом
Діонісій Галікарнаський про владу царя
«...Ромул дав цареві такі права: щоб він очолював священнодійства і жертвопринесення, щоб зберігав закони та звичаї батьків, тяжчі злочини розбирав сам, а легші доручав сенатові; збирав сенат і скликав народ та мав вищу владу під час війни...»
Запитання до документа
Які обов’язки перед суспільством мав цар?
Для обговорення найважливіших справ чоловіки сходилися на народні збори.
Схема правління у Римі в царський період (Слайд 16)
Царю допомагали правити рада старійшин – сенат. До складу сенату входили 300 патриціїв із найдавніших родів, тому сенаторів називали «батьками». Їх призначали довічно, вони користувалися пошаною. Коли цар помирав, то до обрання нового правителя сенат щодня шляхом жеребкування визначав «виконувача обов’язків». Голосували сенатори у незвичний для нас спосіб: ті, хто підтримував одне рішення, відходили в один бік, решта — в інший.
(Слайд 17)
Нащадки перших поселенців стали називати себе ПАТРИЦІЯМИ. Це були знатні родини, діти перших поселенців.
Також проживали у Римі переселенці, які обробляли землю, займалися ремеслом, торгівлею – ПЛЕБЕЇ.
Молодшими членами родини, які піддавалися експлуатації були РАБИ. Найнижчою верствою населення були слуги та раби.
Після повалення Тарквінія Гордого у 509 р. в Римі була проголошена республіка.
Робота з лінією часу.
ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів.
1.«Своя гра». Індивідуальна гра. Вчитель ставить запитання. Відповідь дає той, хто перший плеснув у долоні. Плескати можна й під час постановки питання (це розвиває вміння виділяти головне).
2. Установіть відповідність між поняттями та їх визначеннями. (Слайд 19)
|
А головна державна рада при цареві. Б корінне населення, що належало до родової громади. В особисто вільне населення, які не мали права обіймати державні посади та не володіли землею. Г давні племена, що населяли в 1-ому тисячолітті до н. е. північний захід Апеннінського півострова |
Відповідь: 1Г; 2А; 3Б; 4В.
V. Підсумки уроку.
Продовжіть речення: (Слайд 20)