Розробка уроку-презентації проектних робіт на тему: "What a wonderful and mysterious world" стане хорошим помічником у підготовці до уроку-захисту проектів з будь-якої теми. Розробка містить алгоритм проведення уроку-захисту проектів, а також чітко визначені мету та завдання уроку.
Тема: Урок-презентація проектних робіт «What a Wonderful and
Mysterious World! » («Такий чудовий і загадковий світ! »).
Мета: а) практична:
здійснити захист проектів учнів з теми «What a Wonderful and Mysterious World! »; організувати роботу з оперування лексико-граматичним матеріалом з теми «What a Wonderful and Mysterious World! »на рівні монологічного висловлювання, міні-монологу, речення; удосконалювати навички оволодіння мовними засобами для здійснення іншомовного спілкування;
б) освітня:
вчити учнів працювати в групі та в парі; вчити працювати над проектами; вчити учнів шукати та узагальнювати інформацію про
історичні та культурні особливості країн світу, використовуючи різноманітні джерела: Інтернет, електронні енциклопедії; створювати власні мультимедійні презентації у програмі Microsoft Power Point;
в) розвивальна:
розвивати фонематичний слух, вміння спілкуватись, увагу, пам’ять, розвивати творчі здібності учнів;
г) виховна:
виховувати позитивне ставлення учнів до вивчення англійської мови, до культури і традицій інших країн та цивілізацій; виховувати в учнів зацікавленість щодо розширення своїх знань, досягнення ситуації успіху кожного співучасника творчого процесу та його максимальної самореалізації.
Методичне забезпечення: картки для введення в іншомовне середовище, предметні малюнки, презентація Microsoft Power Point
ТЗН: Мультимедійний проектор, ноутбук, магнітофон
Схематичний план уроку
І. Початок уроку.
1. Організація класу.
ІІ. Введення в іншомовне середовище.
ІІІ. Основна частина.
ІV. Кінець уроку.
1. Підсумок уроку.
2. Домашнє завдання.
Хід уроку
№ етапу |
Етап, мета, прийом |
Хід уроку |
Час |
||||||||
І |
Початок уроку |
|
2хв |
||||||||
1 |
Організація класу |
Привітання: T. Good morning pupils! Ps. Good morning teacher! T. How do you feel today? Ps. We are fine. T. How are you? P1. I am fine T. What about you? P2. I am fine too. T. Express your emotions completing the following phrase: “I am… now, because…”All of us has nice mood and let us start our lesson.
|
2хв |
||||||||
II |
Введення в іншомов- не середовище. Мета: активація розумової діяльності Прийом: Мозковий штурм
|
T. At the blackboard you can see the word “WONDER” What things do you associate with this word?” Suggested answers.
Both the modern world and the ancient world is the source of admiration, surprise and emotions of every human being. T. Do you agree with this statement? Give the reasons.
|
3хв |
||||||||
III |
Основна частина |
|
37хв |
||||||||
1 |
Актуалізація опорних знань Мета: систематизація і узагальнення знань Прийом: фронтальне опитування з елементами демонстрації |
Working with this module we considered a lot of information about the most interesting and challenging places of the world. Look at the board and identify the pictures. (Machu Picchu) What place can you see on this picture? What do you remember about it?
(The Tower of London) What place can you see on this picture? What do you remember about it?
(Mesopotamia) What place can you see on this picture? What do you remember about it?
(Palace of San Lorenczo) What place can you see on this picture? What do you remember about it? T. Thanks for the good knowledge of the module. And now finish the following statement and say what grammar is it? If I had a possibility of travelling somewhere,… |
5хв |
||||||||
2 |
Повідомлення теми, мети, завдань уроку Мета: локалізувати увагу учнів на головні цілі уроку Прийом: демонстрація відеоролику |
Look at the screen. Do you know the places which are demonstrated?
Great Pyramid of Giza 2584–2561 BC Egyptians
Hanging Gardens of Babylon Around 600 BC (possibly legendary) Babylonians
Statue of Zeus at Olympia 466–456 BC (Temple) 435 BC (Statue) Greeks
Mausoleum of Halicarnassus 351 BC Carians, Greeks
Lighthouse of Alexandria c. 280 BC Ptolemaic Egypt, Greeks
Colossus of Rhodes 292–280 BC Greeks
T. On these pictures you can see seven wonders of the ancient world. And did you know that on the 7th July 2007 the list of new “7 Wonders of the World” was elected in Lisbon. These are the masterpieces of humanity which have been preserved for our generation. Watch the video. Do you know the places which are demonstrated there? (Pupils are shown the video of new seven wonders of the world.) Look at these pictures:
These are the new wonders. Can you name them?( Chichen Itza Yucatán, Mexico; Christ the Redeemer Rio de Janeiro, Brazil; Great Wall of China Beijing, China; Machu Picchu Do you agree with this list of wonders? Today you’ll have a chance to represent your ideas about the wonders of the world. At home during the month you were preparing projects about the places of the world you consider to be the most interesting and exciting.
|
7хв |
||||||||
3 |
Захист учнівських проектів Мета: організувати роботу з оперування лексико-граматичним матеріалом з теми Прийом: Захист проектних робіт. |
I. It’s time to listen to your projects. Before doing this part of the lesson I’ll represent you the task which you’ll do during the project. While listening to pupils you will fill in the following tables.
And before we’ll start doing the work I want to remind you the rules doing the project. The Rules of Presentation of the Project
II. The presentation of pupils’ projects.
|
25хв |
||||||||
ІІІ |
Кінець уроку |
|
3 хв. |
||||||||
1 |
Підсумок уроку Мета: систематизація знань Прийом: Складання схеми |
So we have listened to interesting and educational presentations. And now your task is to make the final list of our wonders of the world. Fill in the blanks which you can see on your desks. If you consider your classmates to be convincing so include there presentation in the list. If not – use the world famous wonders.
|
2 хв. |
||||||||
2 |
Домашнє завдання |
Your home task is to prepare a quiz about the places you were shown today. |
1 хв |
1