УРОК 11
Тема.Ритмічні інтонації вмузиці. Музична тема.МиколаРимський-Корсаков «Три дива» з опери «Казка про царя Салтана». ТемаБілки. Тема ЦарівниЛебідь. Тема Тридцятитрьохбогатирів. Михайло Глинка «Марш Чорномора» з опери «Руслан і Людмила» — слухання. Слова ВасиляВікторова, музикаТамариПопатенко «Щеня і кошеня» — розучування (с. 43—47).
Мета.Продовжувати ознайомлювати учнів з вокальною музикою, розвивати уміння її визначати; повторити назви музичних інструментів; вдосконалювати вокальні навички; розвивати ритмічний слух,увагу; виховувати любов до пісні.
Методично-дидактичне забезпечення уроку. Ілюстрації музичних інструментів, портрет М. Римського- Корсакова, музичний інструмент (баян).
Тип уроку. Урок засвоєння, нових знань, умінь та навичок.
Педагогічні техніки:
Гра «Учитель - диригент», « Пригадай - відгадай», вокальний та хоровий спів.
Хід уроку
І. Організаційначастина.
1.Вхід до класу під звучання пісні (Щеня і Кошеня).
Учитель:
Урок музики почався,
Кожен з вас приготувався?
Учні:
Ми готові вже співати,
Грати й навіть танцювати.
2. Музичнепривітання
ІІ. Повідомлення теми уроку.
Вчитель: Діти, ми продовжуємо з вами працювати над розділом «Інтонація». Сьогодні на уроці ми повторимо правила співу та розспіваємося, пограємо в гру «Пригадай, відгадай», пригадаємо музичну грамоту та будемо співати і розучувати нову пісню, будемо слухати музику, виконувати музично-ритмічні рухи.
Гра «Відгадай - пригадай»
1) На яких китах тримається музичний світ?(пісня, танець,марш)
2) Які бувають музичні твори?(вокальні, інструментальні)
3) Хто пише музику?(композитор)
4) Музика , яку створив композитор називається…?(авторська)
5)Музика, яку створив народ – це…?(народна)
6) Вони круглі й невеличкі,
Мають дуже гарні звички:
Нам підкажуть за потреби,
Як співати й грати треба. (ноти)
7) А його назвали так-
Мовчазний і тихий знак.
Буде він усіх навчати,
Як у музиці мовчати. (пауза)
8) Щоб дверцята відкривати,
Треба ключ надійний мати.
Ключ до музики - з′ясовуй –
Є ………..(скрипковий і басовий)
9) Де записують ноти,паузи, ключі? (на нотному стані, нотоносці )
1. Робота з підручником, с. 43.
2. Пізнавальна бесіда (розповідь про створення «Казки про царя Салтана»). «Казку про царя Салтана» Створив відомий російський поет О. Пушкін у 1831 році, а оперу створив М. А. Римський – Корсаков.Микола Андрійович Римський-Корсаков народився у провінційному містечку Тихвіні за 200 км від Санкт- Петербурга у 1844 році.У дитинстві Микола вчився грати на фортепіано вдома, пізніше — в пансіоні. Але батьки майбутнього композитора бачили у своєму синові морського офіцера і 1856 року віддали його навчатися до Петербурзького морського корпусу. Однак, він не втрачає інтересу до музики.1862 року він закінчує морський корпус і бере участь у поході на кораблі «Алмаз», завдяки чому мав можливість побувати в багатьох країнах, зокрема у Великій Британії, США, Бразилії, Іспанії, Франції, Норвегії. Ця подорож стала для нього джерелом творчої фантазії на багато років.З1889 року Римський-Корсаков зосередився на оперній творчості. Написав опери «Млада» (1889-90), «Ніч перед Різдвом» (1895), «Садко» (1896), пролог до «Псковитянки» , «Царева наречена» (обидві — 1898). У 1900-і рр. створив твори «Казка про царя Салтана» (1900), «Легенда про невидимий град Кітеж» (1904) і «Золотий півник».Помер у маєтку Любенськ (нині Псковська область) у 1908 році. Похований у Ново- дівочому монастирі в Петербурзі.
У кожній казці є дива. Тож хуткіше дізнаймося, про які чудеса йдеться в цій історії. Кожне «диво» опери має окрему музичну тему– яскраву картину, написану не фарбами, а звуками .Розпізнати диво в опері допоможуть фанфари, які звучать тричі, перед появою кожного з них.
2.Слухання музичного твору.
Микола Римський-Корсаков «Три дива» з опери «Казка про царя Салтана». Тема Білки.
Робота з підручником с. 43(питання). С. 44 Проплескати ритм інтонації Білочки.
П П І П ПІП ПІ ІІ
Тему Білки виконує найвищий інструмент оркестру флейта – пікколо. До неї поступово приєднуються ксилофон и челеста. Білочка співає рнп «Во саду ли в огороде».
Флейта – один із найдавніших музичних інструментів. Прабатьком флейти можна вважати звичайний свисток. Така музична трубочка слугувала багатьом давнім народам за звичайну іграшку, а не музичний інструмент.
Флейта – пікколо – це флейта, удвічі менша за звичайну флейту. Відповідно звучить вона вище – у верхньому регістрі її звуки надзвичайно пронизливі.
Микола Римський-Корсаков «Три дива» з опери «Казка про царя Салтана».Тема тридцяти трьох богатирів.(слухання). Питання с. 44.
Микола Римський-Корсаков «Три дива» з опери «Казка про царя Салтана». Тема Царівни Лебідь (слухання). Питання с. 45.
Інша казка з якою ми познайомимося сьогодні називається «Руслан і Людмила». Музику на сюжет казки О. Пушкіна написаввже вам відомий російський композитор Михайло Глінка. У творі є цікавий персонаж – чарівник Чорномор. Прослухайте «Марш Чорномора» і визначте який він – злий чи добрий?
Слухання музики.
Михайло Глинка. Марш Чорномора з опери «Руслан і Людмила».
Питання с. 45.
Музична абетка. С.46.
Фізкультхвилинка.
VII. Вивчення пісні.
Слова Василя Вікторова, музика Тамари Попатенко «Щеня і кошеня» —розучування. С. 46 – 47.
1. Розспівка.
2. Слухання пісні у виконанні вчителя.
3. Робота над піснею.(розучування 1 куплету)
Підсумок уроку.
1.Над яким розділом ми працюємо?
2.Назвіть тему сьогоднішнього уроку.
3.З яким композитором ми познайомились?
4.Які твори слухали?
5.Яку пісню вивчали?
6.Що вам запам*яталось більш за все з нашого уроку?
Діти виходять з класу під тему Білочки з опери «Казка про царя Салтана».