Тема. Розпізнаю слова – назви ознак.
Мета: навчати дітей впізнавати прикметники в тексті, ставити до них запитання; розвивати логічне мислення, фонематичний слух, уміння аналізувати і порівнювати мовні явища, стимулювати активну пізнавальну діяльність; збагатити словниковий запас; виховувати вміння працювати в групі, в парі, вміння бачити прекрасне навколо себе, любов до мови.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, набір картинок (сніжинка, рукавиці, бурулька, заєць), набір геометричних фігур (квадрати, прямокутники), лего цеглинки (зелена, червона).
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Яку частину мови ми закінчили вивчати?
- Що ви знаєте про іменник?
- Ви молодці. З однією частиною мови ми вже подружилися. Тепер рухаємося далі.
- В зошиті каліграфічно пропишіть рядочок букви «Бе» великої в поєднанні з «бе» маленькою.
- В наступному рядочку запишіть «б», «ба», «аш», «шт», «та», «ан».
- Утворіть слово. Запишіть з нового рядка. (Баштан).
- Поясніть його значення. (Слайд 2)
- Виконайте звукобуквений аналіз слова.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
- Ми вже знаємо слова, які називають предмети. А сьогодні ми познайомимося з словами, які описують ці предмети, роблять нашу мову мелодійною, красивою, різнобарвною. З’ясуємо, на які питання відповідають ці слова, навчимося ставити питання до цих слів та самостійно описувати предмет.
IV. Робота над новим матеріалом
- Любите відгадувати загадки? Слухайте уважно. (Слайд 3)
Я жовтенька, я маленька,
Мов медочок солоденька.
На баштані достигаю,
Тепле сонечко вітаю.
Що це? (Диня).
- Які слова допомогли впізнати, що це диня? (Жовтенька, маленька, солоденька).
- На яке питання відповідають ці слова? (Яка?)
- На яку ознаку вказує «жовтенька»? (ознаку кольору).
- На яку ознаку вказує «маленька»? (ознаку розміру).
- На яку ознаку вказує «солоденька» (ознаку смаку).
Аналогічну роботу проводимо з рештою загадок.
- Слухайте наступну загадку. (Слайд 4)
Саме з кулачок,
Червоний бочок,
Помацати – гладеньке,
Відкусиш – солоденьке. (Яблуко).
- Тепер ви точно не впізнаєте цей предмет. (Слайд 5)
На городі виріс дужий,
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?…(Гарбуз). Молодці.
- А про що ця загадка? (Слайд 6)
Довгий, зелений,
Добрий і солоний,
Добрий і сирий.
Хто він такий? (Огірок).
Отже, ми з’ясували, що слова можуть описувати предмети або називати ознаки за розміром, за кольором…
- За чим ще?
- На які питання вони відповідають?
Самостійне виведення правила, порівняння з правилом в підручнику с. 72 або зі слайдом 7.
- Підберіть іменники до кожної ознаки. (Слайд 7)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
2.1. Групова робота. Гра «Детектив».
- А як ви думаєте, люди яких професій найчастіше використовують опис і навіщо?
- Ми зараз з вами будемо детективами. Кожна група отримає свій предмет, який потрібно описати. Інші групи будуть відгадувати.
Називаємо пори року. Відповідно ділимося на 4 групи. Додаток 1
1 група |
2 група |
3 група |
4 група |
Сніжинка |
Рукавиці |
Бурулька |
Заєць |
Презентація робіт. Слайди 8-11
Поки діти працювали над попереднім завданням, роздала одну на парту геометричну фігуру: прямокутник або квадрат.
- Зараз ви будете працювати в парах, тому у вас на парті лежить одна геометрична фігура (Додаток 2).
- Що це за фігура?
- Опишіть її за кольором та розміром.
- Діти, у яких – квадрат, будуть виконувати вправу 5 на сторінці 73, а в кого – прямокутник, вправу 6 на с. 73.
Презентація робіт.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Гра на основі вправи 7, с. 73 (усно). (Слайд 12)
V. Підсумок уроку.
1. Вправа «Мозковий штурм» (Слайд 13)
- Над якими словами ми сьогодні працювали?
- На які питання вони відповідають?
- На яку ознаку вони можуть вказувати?
2. Гра «Спіймай ознаку» (Слайд 14-16)
- Я буду вам читати слова, а ви повинні впізнати слово ознаку предмета. Якщо слово буде означати ознаку – підіймаєте зелену цеглинку, якщо ні – червону.
- Молодці. Дякую, за вашу плідну роботу.
|
|
|
|
Додаток 2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|