Урок геометрії, 8 клас
Тема. Урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок з теми «Теорема Фалеса. Трапеція»
Грібінчак Любов Миколааївна, вчитель математики Желаннівського НВК Ясинуватського району
Мета:
Навчальна: повторити, систематизувати та узагальнити знання учнів з теми «Теорема Фалеса. Трапеція».
розвивальна: розвивати самостійність, уміння зосередитися, пізнавальний інтерес, логічне мислення, активність, культуру відповіді;
виховна: виховувати навички співпраці, почуття відповідальності, віру в свої можливості й здібності.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Форма проведення: науково – практична конференція.
Наочність та обладнання: презентація, картки для учнів.
Підготовчий етап: тема, день і час проведення конференції оголошуються заздалегідь. Вчитель та учні розподіляють ролі, визначають учасників прес-конференції, які будуть відповідати на запитання. Решта учнів об’єднуються у групи, які виконують ролі кореспондентів.
Хід уроку
У класі розміщені вислови Фалеса: «Неосвіченість - важкий тягар" , «Пізнати себе важко, давати поради другим легко», «Блаженство тіла – в здоров’ї, блаженство розуму – в знаннях».
І. Організаційний етап.
Кабінет, де проводиться пресс - конференція, відповідно оформляється. За столом прес-центру сидять учні, які виконують роль спеціалістів з даної теми. На слайді зображена хмара слів, з яких учні повинні відгадати тему уроку. Вчитель представляє "спеціалістів".
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель.. Перед початком прес-конференції згадаємо основні поняття теми «Теорема Фалеса. Трапеція» за допомогою короткої розминки – тестових завдань на Kahoot. com за адресою https://create.kahoot.it/details/3d69d0c7-7109-4368-92d7-664c51dff45f .
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Чотирикутники – найпоширеніші многокутники в нашому довкіллі. Стіни, стеля, підлога, двері, вікна, шибки, поверхня стола, грані бруска, дошки, цеглини, як правило мають чотирикутну форму.
У першому розділі ми ознайомилися з найважливішими властивостями чотирикутників, зокрема паралелограмів, прямокутників, ромбів, квадратів і трапецій, а також із властивостями чотирикутників, вписаних в коло і описаних навколо нього.
Сьогодні на уроці нам треба повторити і систематизувати знання з цієї теми перед контрольною роботою.
ІV. Узагальнення й систематизація знань.
Вчитель. До нас завітали спеціалісти з питань «Теорема Фалеса», «Коло та кути», «Коло та чотирикутники».
Отже, починаємо прес - конференцію.
Запитання. Кореспондент журналу «Історія математики».
Ми всі знаємо теорему Фалеса, у якій говориться, що паралельні прямі, що перетинають сторони кута, відтинають на одній його стороні рівні відрізки, то вони відтинають рівні відрізки і на другій його стороні. Цю теорему використовують при доведенні теореми про середню лінію трикутника, середню лінію трапеції та при діленні відрізка на рівні частини. Як бачимо теорема важлива. А хто такий Фалес?
Відповідь. Спеціаліст з питання «Теорема Фалеса» (відповідь з презентацією)
Кут, вписаний в півколо, прямий;
Вертикальні кути рівні;
В рівнобедреному трикутнику кути при основі рівні;
Запитання. Кореспондент газети «Математика у школі»
До нас надходять листи від школярів з запитаннями, які задачі найчастіше зустрічаються в завданнях ДПА та ЗНО з теми «Теорема Фалеса. Трапеція» та які теореми треба знати, щоб їх розв′язати. Дякую.
Відповідь. Спеціаліст з теми «Теорема Фалеса».
Серед найпоширеніших задач на дану теми є задачі на обчислення кутів трапеції; обчислення сторін (периметра), висот, середньої лінії трапеції; обчислення середньої лінії трикутника. Для розв′язання цих задач використовуємо такі теореми «Сума кутів, прилеглих до однієї сторони трапеції, дорівнює », «Середня лінія трикутника паралельна третій стороні трикутника і дорівнює її половині», «Середня лінія трапеції паралельна основам і дорівнює півсумі її основ». Я пропоную розв’язати такі задачі. (малюнки на слайдах. А у учнів аркуші з малюнками і короткою умовою задач)
Відповідь. Спеціаліст з теми «Коло та кути».
А я хочу доповнити відповідь попереднього доповідача. Учні часто роблять помилки у задачах, що стосуються центральних кутів та кутів, вписаних у коло.
Для цього треба знати, що центральним кутом називають кут з вершиною у центрі кола. Вписаним у коло є кут, вершина якого лежить на колі. Центральний кут вимірюється дугою, на яку він спирається. Вписаний кут вимірюється половиною дуги, на яку він спирається.
Я пропоную розв’язати такі задачі. (малюнки на слайдах. А у учнів аркуші з малюнками і короткою умовою задач) Задачу № 1 розв’язуємо усно
Задачу № 2 розв′язує клас спільно з учнем, що працює біля дошки
Запитання. Учень 10 класу.
До мене підійшла моя сестра, восьмикласниця. Одним із домашніх завдань з креслення було вписати у трапецію з основами 3см і 5 см, та бічними сторонами 4 см і 3 см, коло. У нас нічого не вийшло. Може поясните, чому?
Відповідь. Спеціаліст з теми «Коло та чотирикутники».
Типовим задачами є знаходження сторін та кутів вписаних і описаних чотирикутників. Для розв’язання задач використовують означення вписаного та описаного чотирикутника, теорему про те, що у вписаного чотирикутника сума протилежних кутів дорівнює , а у коло можна вписати такий чотирикутник, у якого сума протилежних кутів дорівнює
Наприклад, (усно)
1. У вписаному чотирикутнику ABCD кут В — найбільший. Назвіть
найменший кут чотирикутника.
а) Кут А; б) кут С; в) кут D: г) визначити неможливо.
Якщо ж чотирикутник описаний, суми його протилежних сторін рівні. Справедлива і обернена теорема. У чотирикутник можна вписати коло тоді,і тільки тоді, коли суми протилежних сторін, рівні.
Так чи можна вписати коло у дану трапецію? (Ні. Тому що суми протилежних сторін трапеції не рівні)
(Якшо є час, стор. 65, вар. 3 № 3)
V. Підсумок уроку
Вчитель. Наша конференція добігла кінця. Дякуємо всім учасникам. А зараз подумайте і дайте відповіді на запитання.
Домащнє завдання. Повт. стор. 68 -69, Задачі № 3 і №7 на стор. 67.(підручник
Дано: ABCD- трапеція,
A=, D=
_______________________
Знайти: ,
Задача № 2.