Розробка уроку + презентація уроку з української мови 4 клас на тему "Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини". Цікавий матеріал стане в нагоді творчим вчителям.
Тема. Правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на –р
в орудному відмінку однини.
Мета:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: схема-опора, технологічні картки, мультимедійна презентація, орфографічні словники, «Піснезнайка» №3.
Хід уроку
І.Організаційний момент (2хв)
1. Привітання з дітьми.
2. Вступне слово: Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну казкову, країну чудову,
Де ми досконало вивчаємо мову.
ІІ. Ознайомлення з планом.
ІІІ. Актуалізація отриманих знань (5хв)
2) Вправа 159
а) зачитати вставлені голосні в закінченнях іменників;
Книга, гай, їжа , стіл, меч, лінія , олень, лампа, бій.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Лікар (хто?) - О.В. - ?
Гончар (хто?) - ?
Муляр - -
Фермер - -
Пекар - -
Перукар – -
V. Повідомлення теми уроку ( вивішати тему уроку)
« Правопис іменників чоловічого роду з основою на –р»
« Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини»
VІ . Вивчення нового матеріалу.
-А зараз ми з вами проведемо невеличке дослідження.
1. Робота в групах.(5 хв) слайд 9
Метод дослідження.
Висновок: якщо є сумніви, яке закінчення писати, то звертаємось до орфографічного словника.
2.Виведення правила за опорною схемою (на дошці) (5 хв) слайд 10
- Прочитати правило у підручнику(с.79) і порівняти з тим, що у нас утворилося
- Ось схема до нашого уроку. Чим вона відрізняється від схеми попереднього?
- Яких закінчень з попередньої схеми в цих словах немає? ( -єм)
- побудуйте запитання за правилом для товариша.
- Записати слова в О.в. однини:
Лікар (хто?) - О.В. - лікарем
Гончар (хто?) - гончарем
Муляр - мулярем
Фермер - фермером
Пекар - пекарем
Перукар – перукарем
- Позначте закінчення в словах.
3. Мовна фізкультхвилинка ( 1 хв) слайд 11
- А зараз ми трішки відпочинемо: виконуючи вправи, потрібно порахувати іменники, які зустрінуться у вірші
Світить сонце золоте.
(Відвести корпус назад, махати руками на себе)
Квітка поміж трав росте.
(Встати навшпиньки, потягнутися всім тілом догори)
Бджілка весело кружляє,
(руками «затріпотіти», немов крильцями)
З квіточки пилок збирає.
(Скласти руки «ковшиком» і нахилитись уперед)
Бджілко, бджілко, постривай!
( підскакуючи на місці, помахати руками)
Меду нам смачного дай!
(обхватити себе за плечі і похитатися)
4.Словникова робота (5 хв) слайд 12
- Складіть слово з розсипаних букв.
Загадка. Це спеціаліст з вищою технічною освітою.
Ежнірен - Інженер
Вірш. слайд 13
На заводі виробництвом
Віда інженер.
А у полі на комбайні
Їде комбайнер.
Комбайнер – водій комбайну.
(Я мрію стати інженером. Мій дідусь працював комбайнером.)
5. Робота з деформованим текстом. Вправа 161 (5 хв) слайд 14
1) Вчитель читає твір учня
- Чи можна вважати цей твір текстом? Чому?
- Що треба зробити?
- Як слід розташувати абзаци?
2) Списати тільки перший абзац перебудованого тексту, вставити пропущені букви, користуючись словником.
3) позначити закінчення .
VII. Домашнє завдання (диференційовано) слайд15
І гр. – Творче завдання. Міні твір на тему «Ким я хочу стати», вивч. правило
ІІ гр. – Вправа 163, вивч. правило
VІІІ. Закріплення матеріалу.
1. Завдання- гра «Добавлянка» (всі разом) (2 хв) слайд16
Як з орудним подружитись,
Буде чим і поживитись:
Пирогом, молоком
Кавуном і медком.
Буде також з ким пограти:
Із сестричкою, із братом,
З кішкою і кошенятком
І маленьким цуценятком!
І професію обрати,
як і ким усім нам стати:
гончар.., бондар..
лікар.. чи фермер…
2. РЗМ. Робота з прислів’ями.
- Поясніть значення вислову:
IX. Підсумок уроку.
Обіцяєм: рідну мову –
І співучу, й барвінкову
Будем завжди шанувати,
Що почули – пам'ятати.
Знає кожен з нас чудово –
Не прожити нам без мови.