Цілі:
знання:
знати походження слова «дієслово», знати роль дієслова в тексті;
розуміння:
знаходити дієслова в тексті, пояснювати смислове навантаження дієслова в реченні, в тексті, пояснювати роль дієслова в реченні, в тексті;
застосування:
складати, записувати речення з дієсловами, добирати антоніми та синоніми до поданих дієслів;
аналіз:
аналізувати текст з точки зору смислової ролі дієслів;
синтез:
складати розповідь за планом «Що ми знаємо про дієслово»
Урок української мови. 4 клас.
Тема: Дієслово. Роль дієслів у реченні.
Вчитель – Гаврилюк Леся Василівна
Дубенська ЗОШ І-ІІІ ст. №1
Цілі:
знання:
знати походження слова «дієслово», знати роль дієслова в тексті;
розуміння:
знаходити дієслова в тексті, пояснювати смислове навантаження дієслова в реченні, в тексті, пояснювати роль дієслова в реченні, в тексті;
застосування:
складати, записувати речення з дієсловами, добирати антоніми та синоніми до поданих дієслів;
аналіз:
аналізувати текст з точки зору смислової ролі дієслів;
синтез:
складати розповідь за планом «Що ми знаємо про дієслово»
Заплановані результати: предметні і міжпредметні компетентності, на формування яких спрямована робота на даному уроці.
Предметні:
систематизувати знання про дієслово, як частину мови;
знати походження слова «дієслово», знати роль дієслова в тексті, реченні,
оволодіння нормами української літературної мови, розвиток вміння усвідомлено вживати дієслова в мовленні,
здатність контролювати свої дії, перевіряти сказане і написане.
Пізнавальні: загальнонавчальні (вміння порівнювати), встановлювати аналогії; узагальнювати, вчити виділяти суттєві ознаки дієслова.
Регулятивні: здатність визначати навчальну мету і завдання, планування, контролювати і оцінювати свої дії.
комунікативні:
враховувати різні думки, вміння співпрацювати;
вміти формулювати власну думку і позицію;
будувати монологічне висловлювання, володіти діалогічного формою мови.
особистісні:
розвиток самостійності;
розвивати увагу, сприйняття, вміння спостерігати і робити висновки.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки для фронтальної, парної та групової роботи, таблиці.
Хід уроку
І Мотиваційний етап
- До сусіда поверніться, один одному посміхніться!
І нехай ця посмішка не тільки зігріє вашу душу, але і збереже прекрасний настрій протягом всього уроку
ІІ. Інтерактивна вправа "Очікування" СЛАЙД 1.
- Що очікуєте від уроку?
ІІІ. Цілевизначення і планування
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами завітаємо до галереї
Що таке галерея?
СЛАЙД 2. Галерея - приміщення з декількома залами, де зберігають і демонструють твори мистецтва.
Хто з вас відвідував галерею?
«Вчити, міркувати, активніше працювати і до знань шляхи всі відкривати!»
- Сьогодні на уроці потрібно:
Думати, розмірковувати, говорити, мислити.
Готові? Ото ж, розпочинаємо!
Ми придбали квитки до галереї. СЛАЙД 4. Та пройти нам дозволять після того, як ми визначимо зайве слово, і що об’єднує ці слова.
Екологія, розказати, екологічний, еколог.
Еколог, екологічний, екологія.
Що таке іменник? На які питання відповідає? Яким є членом речення? Що таке прикметник? На які питання відповідає? Яким є членом речення?
Що таке екологія? З яких джерел ми можемо довідатися про значення цього слова?
Тлумачний словник пояснює:
Екологія (від дав.-гр. οἶκος — середовище, житло і λόγος — вчення, наука) — розділ біології, що вивчає закономірності взаємовідношень організмів з навколишнім середовищем.
Ось ми і в галереї. Вам цікаво, чому присвячена виставка?
Щоб дізнатися, треба поміркувати.
- Яке слово ви вилучили? До якої частини належить слово розказати?
Так, це дієслово. Може, хтось здогадався, яка тема нашого уроку і чому присвячена виставка в галереї?
- Так, саме дієслову і присвячена виставка.
- Що ви знаєте про дієслово?
Вішається надпис Що ми знаємо?
Діти перелічують відомості про дієслово. Вчитель пише під надписом.
Вішається надпис Що хочемо дізнатися?
СЛАЙД 6. Тема уроку : Повторення вивченого про дієслово та роль дієслів у реченні.
Виходячи з теми, які завдання поставите? СЛАЙД 7.
Завдання:
Повторити....
Знаходити...
Розуміти....
Пояснювати....
IV. Опрацювання навчального матеріалу.
- Ми заходимо в галерею. Цікаво те, що слово дієслово в перекладі з грецької мови означає «слово, мова». Предки наші розглядали його як слово з слів. За частотою вживання дієслово посідає друге місце після іменника. Найбільш уживаними дієсловами є: говорити, сказати, знати, бачити.
- Подивіться на ці чудові картини. СЛАЙД 8-12. Назвіть і запишіть, яким дієсловам вони присвячені.
Чи вам доводилось переживати подібні емоції?
Гра "Мікрофон" СЛАЙД 13.
Продовжіть:
Я серджуся, коли...
Я радію, коли...
Я сумую, коли...
Я дивуюсь, коли...
Які дієслова ви використовували?
Ми переходимо до наступної зали
Робота в парах. Прочитайте. Що це за вирази? Знайдіть значення фразеологізмів, з’єднайте їх. Запишіть.
Багато води сплило - пройшло багато часу.
Варити воду — вередувати, надокучати комусь.
Ведмідь на вухо наступив — не мати музичного слуху.
Бити на сполох — викликати тривогу, привертаючи увагу інших до якоїсь небезпеки
Підкресліть дієслова.
- Що означають дієслова? На які запитання відповідають?
Прямуємо до нової зали.
V. Закріплення знань
Фронтальна робота. Перегдяньте відео і скажіть, які дії ви побачили у ньому. СЛАЙД 14. Клацаємо по малюнку, відкривається відео, розкриваємо його на цілий екран.
- Які почуття викликав у вас фільм? Чому?
Які дії людей виклакали у вас такі емоції? СЛАЙД 15.
Забруднюють
Рубають
Видобувають
Засмічують
Руйнують
Спалюють
Воюють
Вбивають
- Які наслідки можуть бути у цих дій? Найчастіше розвиток природних катастроф активізує бездумна людська діяльність. Через вирубку лісів у Карпатах почастішали випадки повеней, снігових лавин. Через нікому непотрібну меліорацію боліт, катастрофічно впав рівень води у криницях.
Давайте доберемо дієслова-антоніми, так, що б дії були направлені на збереження нашої планети, щоб це виклакало позитивні емоції.
Забруднюють - очищають
Рубають - садять
Видобувають - бережуть, економлять
Засмічують - прибирають, переробляють
Руйнують - будують
Спалюють - охороняють
Воюють - дружать
Вбивають - зцілюють
Робота в групах. Вчитель читає текст.
СЛАЙД 16.
Усе менше на Землі місць, де б не ___________ дюдина. Люди ___________ воду, повітря, ґрунт. Вони також ________ ліси - «легені планети». Люди ____________ рослини і тварин. Все частіше на Землі __________ екологічні катастрофи.
Чи зрозуміли ви все, що я прочитала? Чого не вистачає в реченнях?
Для чого служать дієслова в реченні?
- Доберать з довідки слова, запишіть текст.
Слова для довідок: вирубують, ступала, забруднюють, знищують, відбуваються.
- Визначте головні члени в 2 реченні. Чим виражений присудок? Прочитайте 3 речення. Назвіть підмет, присудок. Якою частиною мови є присудок? Який висновок зробимо?
- Дієслова в реченні виступають присудками.
Де ми можемо перевірити отримані знання? Прочитайте правило підручника с.146. Чи підтвердились наші дослідження дієслова? Який висновок про дієслово зробимо?
VІ. Рефлексія
В галереї залишилась остання зала.
Зала відгуків та пропозицій
На уроці я працював |
активно / пасивно |
Своєю работою на уроці я |
задоволений / не задоволений |
Урок для меня здався |
коротким / довгим |
За урок я |
втомився / не втомився |
Мій настрій |
покращав / погіршав |
Матеріал уроку був |
зрозумілим / не зрозумілим |
|
корисним/ некорисним |
|
цікавим/ нецікавим |
VІІ. Домашнє завдання НА ВИБІР: СЛАЙД 17.