КНЗ “Кмитівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат”
Урок з трудового навчання
Квітникарство
Проведений у 8 класі
Вчитель: Столовнік Ірина Миколаївна
Тема: Знайомство з родиною сенполій ( узумбарських фіалок).
Правильне розміщення рослин у кімнатах.
Їх коротка характеристика. Догляд за кімнатними рослинами: поливання, видалення пилу з листя, рихлення грунту в горщиках.
Практична робота: визначення необхідності в поливі рослин.
Полив рослин, видалення пилу з листя, рихлення грунту в горщиках за допомогою палички піки.
Мета: Ознайомити учнів з родиною сенполій ( узумбарських фіалок), їх біологічними особливостями. Розширювати і поглиблювати знання про різноманітність кімнатних рослин, їх види, назви, значення в житті людини. Вчити на практиці доглядати за сенполією. Сприяти розвитку вміння спостерігати і робити висновки, удосконалювати мовленнєву компетентність учнів, формувати естетичні смаки. Виховувати любов до кімнатних рослин, бажання їх вирощувати, доглядати, вміння милуватись їх красою.
Обладнання: презентація, таблиця по темі, ілюстрації, роздатковий матеріал, інструкційні картки, живі кімнатні рослини.
Хід уроку:
І. Організація учнів до уроку.
1. Привітання:
Вже дзвінок нам дав сигнал: працювати час настав,
Тож і ми часу не гаймо, до роботи приступаймо.
2. Перевірка готовності до уроку:
Створення позитивного емоційного настрою:
Різнобарвні, запашні,
Їх домівка на вікні.
Люблять їх дорослі й діти,
Здогадались? Що це?
ІІ. Повторення вивченого.
1. Бесіда за запитаннями:
2.Тест:
Яку користь приносять кімнатні рослини:
3. Гра «впізнай мене»
- Які кімнатні рослини впізнали? ( ілюстрації з квітково- декоративними рослинами)
4. Гра « Що було б, якби...»
5.Повторення правил догляду за кімнатними рослинами.
- А чи пам’ятаєте ви правила догляду за рослинами? (Таблиця).
Підсумок: Багато людей різного віку захоплюються вирощуванням кімнатних рослин. Рослини створюють комфортну обстановку, очищають та зволожують повітря, покращують настрій. Але так впливають на людей тільки здорові рослини. Тому потрібно постійно дбати про рослини, правильно їх догядати.
ІІІ.Робота по темі уроку:
а) Оголошення теми, мети уроку.
Сьогодні ми ближче познайомимося з чарівною рослиною, її ще називають «принцеса підвіконня». Це невелика рослинка з дуже гарним і тривалим періодом цвітінням. Здогадалися?
Це сенполія або узумбарська фіалка.
Сенполія – одна з найулюбленіших і найпопулярніших кімнатних рослин.
б) Повідомлення нових знань:
Зовнішній вигляд рослин сенполіїї.
Рід нараховує близько 20 видів дикої сенполіїї, розповсюджених у Центральній і Південній Африці на схилах Узумбарських гір, звідки походить і назва – узумбарська фіалка. Друга назва рослини – сенполія, на честь ботаніка Сент Поль Іллера, який понад 100 років тому знайшов її в гірських районах тропічної Африки. Це мініатюрне ніжне творіння природи скоряє рясним і тривалим цвітінням майже протягом усього року.
В наш час селекціонерами виведено більше 2000 гібридних фіалок різних форм і розмірів: від мініатюрних до великих, приміром з квітами в діаметрі до 8см.
Розповідь про рослину сенполій ( узумбарських фіалок), їх біологічні особливості, будову:
В природніх умовах сенполії – вічнозелені трав’ янисті рослини з мичкуватим корінням, укороченим стеблом, від якого розеткою відходять чисельні опушені листки на довгих черенках. Листкова пластина округла, м’ясиста. Квіти, зібрані по кілька на коротких квітконосах, бувають різноманітної форми: прості, напівмахрові, махрові, гофровані, хвилясті з дуже широкою колірною гамою: від білого до червоного, від блакитного до фіолетового і всі їх відтінки (крім жовтого).
Фізпауза: Пропоную музичну хвилинку відпочинку: слайди з видами сенполій.
- Які почуття викликав перегляд? (естетичну насолоду, бажання вирощувати..)
Догляд, розміщення –
З весни до зими потребують яскравого, розсіяного освітлення, взимку – витримують прямі сонячні промені. Розміщують рослини на східних чи західних вікнах. За потреби рослини додатково підсвічують.
Полив помірний, без застою води, бажано, щоб грунт був завжди вологий. Поливати слід у піддон або під розетку листя, інакше можуть з’ явитися темні плями на листках, не обприскувати.
- вимогливі до температури повітря: влітку - від 20 до 22*С, взимку 16- 18*С.
Розмножують сенполії вегетативно ( листовими живцями), рідше – насінням.
в) вивчення нового матеріалу:
Робота з текстом: читання тексту про догляд за сенполією.
- як видаляють пил з листків сенполії?
Робота з зошитом: запис основних відомостей з теми (вимоги до утримання - слайд)
г) Закріплення вивченого: Вправа «так чи ні». (слайд)
- Узумбарську фіалку по іншому називають....... сенполія.
- Листки сенполії зібрані в............. розетку.
- Розмножують сенполію..... листковими живцями, насінням, поділом куща.
- Догляд за сеполією полягає у......
ІV. Практична робота: Визначення необхідності в поливі рослин.
Полив рослин, видалення пилу з листя, рихлення грунту в горщиках за допомогою палички піки.
1. Оголошення плану та мети практичної роботи.
2. Повторення учнями плану виконання роботи.
3. Вступний інструктаж:
- техніка безпеки при роботі з паличкою-пікою .
- показ техніки виконання роботи;
- повторення правил безпечної роботи та гігієни праці;
- визначення завдання і розподіл між ланками.
4. Самостійна праця учнів за інструкційною картою.
Поточний інструктаж: корекція роботи учнів, дотримання ними правильної робочої пози, правил техніки безпеки, допомога відстаючим.
5. Підсумок зробленого:
- Оцінка якості роботи, які уміння і навички набули.
V. Підсумок уроку: метод « Незакінчене речення».
1. Необхідно закінчити речення:
Інструкційно – технологічна картка
Догляд за кімнатними рослинами (сенполія)
* Для поливу береть відстояну воду кімнатної температури.
* Поливають обережно по краю горшка, щоб вода не потрапила в центр розетки та листя рослини.
* Після поливу, через годину, воду з піддона злити.
* Пил видаляють м’яким пензликом.