Урок " Пригоди крапельки. Властивості води. Як вода мандрує?"

Про матеріал
Урок з ЯДС для учнів 1 класу. В розробці подано проведення дослідів,інтеграція курсу з математикою, українською мовою та образотворчим мистецтвом
Перегляд файлу

                                           Інтегрований курс

«Я досліджую світ»

Тиждень 12: «Пригоди крапельки»

День 3: « Властивості води

 Як вода мандрує?»

Мета:

Ключові компетентності:

- формувати в учнів здатність успішно користуватися усною мовленнєвою діяльністю;

- формувати здатність до пошуку та засвоєння нових знань;

- сприяти усвідомленню ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини;

- розвивати вміння працювати в команді, приймати рішення, уникати конфліктів, досягати  компромісів.

Предметні компетентності:

- знайти відповідь на запитання «Якою буває вода в природі? Як вона мандрує?»;

- збагачувати активний словниковий запас учнів;

- виховувати дбайливе ставлення до природи та власного здоров’я.

 

Тип уроку: інтегрований урок.

 

Предмети, що інтегруються: природознавство, образотворче мистецтво,

математика, українська мова.

 

Наочність та обладнання: презентація, роздатковий матеріал, ілюстративний матеріал, кольорові аркуші паперу, іграшковий «Капітошка», конверти, клей, бокси, LEGO цеглинки, відео -  матеріали, вода, стрічки, барвники, трубочки.

 

Освітні галузі, які задіяні

  • Природнича;
  • Мовно-літературна;
  • Математична;
  • Мистецька.

 

 

 

 

 

Очікувані результати:

  •    Сприймає монологічне висловлювання (казку, вірш, розповідь про події з життя або  спостереження за чимось /кимось/ );
  •    З увагою сприймає усні репліки вчителя й однокласників (вітання,запитання, прохання) й доречно реагує на усну інформацію;
  •    Демонструє іншим результати власної діяльності;
  •    Уживає відповідну до ситуації спілкування (тематика тижня) лексику і не словесні засоби (жести, міміка тощо);
  •    Провадить (самостійно або в групі) прості спостереження / досліди, застосовує за потреби найпростіші засоби й обладнання;
  •    Розпізнає об’єкти довкілля (за кольором,смаком, формою, звуком тощо);
  •    Створює аплікацію;
  •    Проводить (самостійно або в групі) прості спостереження / досліди;
  •    Застосовує за потреби найпростіші матеріали та прилади;
  •    Ділиться своїми почуттями та емоціями від прослуханого та побаченого;
  •    Застосовує рухливі ігри для розвитку фізичних якостей та під час   відпочинку, задовольняючи потребу в руховій та ігровій діяльності
  •    Використовує фактичний зміст (хто?, що?, де?, коли?) для перетворення усної інформації;
  •    Встановлює відношення порядку розміщення об’єктів на площині та в просторі (вліво, вправо, вгору, вниз тощо),використовуючи математичну лексику;
  •    Розповідає про те, що його/її вразило,схвилювало.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: «Якою буває вода в природі? Як вона мандрує?»

Хід уроку

І. Ранкова зустріч

1.1.Привітання

( Під пісеньку « Кап – кап» по колу 1 куплет, рухи та співають )

- А яке вітальне слово було у нашій пісеньці?

- А ми з вами сьогодні віталися?

- Давайте привітаємося…

1.2. Вітання долоньками  «Привіт»  Привіт Аня…..

1.3. Показ настрою «Долонька успіху»

- Покажіть свою праву долоньку. Стисніть мізинчик ті, кого сьогодні зранку розбудила мама чи тато. Стисніть ще один пальчик ті з вас, хто сьогодні умився та почистив зуби. Стисніть третій пальчик ті, хто побачив сьогодні своїх друзів. Стисніть вказівний пальчик ті, хто сьогодні посміхнувся. Покажіть, що у вас вийшло.Картинки по запросу рука показівает класс

- Вранці ви прикріпили свою прищепочку до того смайлика, який відповідає вашому настрою чи не змінився він?

ІІ. Щоденні новини         (Сідають на килимок)

- Діти, а в пісні з ким віталася дівчинка? ( З краплинкою)

- А чому ми заговорили про краплинку? ( Бо тема тижня…..)

- Діти, а яка зараз пора року?

- А який день тижня?

- А вчора, який був день? А, який день буде завтра?

- А хто назве дату? А яка була вчора, а буде завтра?

- А який місяць за віконцем? Назвіть всі осінні місяці.

В цей день святкують іменини: Анна,Олександр,Михайло. Ще за погодою цього дня визначали, яким буде майбутній урожай.

- А чи бувають восени дощі? Які вони?

 

III. Групове заняття   ( сидячи на килимку, сині та голубі цеглинки, дві команди « Сніжинка» та « Росинка» по обидві сторони від мене )

- У мене в  руках дві башточки – хмаринки. Розберіть їх по краплинці кожен.

 

1.1.Гра з LEGO « Дощик» ( під музику по спинці один одному крапельки дощу )

Сядьте, діти, зручніше. Заплющте очі, давайте послухаємо тишу.

Крапля раз, крапля два,

Дощик тихо накрапа,

Ось вже краплі поспішають,

Одна одну підганяють:

Крап, крап,крап …

Дощик посилюється.

  Маленька краплинка впала  на голівку.  Ось ще одна. Ще …

   Вже все тіло вкрилося краплинками. Ви відчуваєте приємну прохолоду…

   Розплющуйте очі. Подивіться, де можна сховатись від дощу. Ні, немає від нього порятунку…   Дощик  закінчився…

   Виглянуло сонечко…

Своїми промінчиками зігріло кожного з нас. На небі з,явилася веселка.

А в нас на душі стало спокійно та тепло

   -  А тепер зберемо наші краплинки разом. Яка команда швидше?

- Яка ж команда була швидше? Я гадаю, перемогла дружба. Адже ми хто? ( Друзі, одна команда)

- І девіз нашого класу:

Дружба – це велика сила,

З друзями єднайся ти.

Разом зробиш більше діла,

Швидше дійдеш до мети!

 

  • Подивіться,  яка вийшла башта. Нею і до хмаринки дістати можна. Ой, що це? Я, мабуть, ненароком зачепила хмаринку?

(Звучить музика: пісенька Капітошки .)

 

IV. Обмін інформацією

2.1.Метод «Водний привіт»  (З’являється Капітошка).

 

- До нас завітав герой із мультфільму. Ви впізнали його, хто це? ( Капітошка ).

- Капітошка я веселий,
Хоч не маю я оселі
Та росту я на хмаринці,
Дощик я ношу в торбинці.
І сьогодні на урок
Я прийшов, звичайно, в срок.
Розкажу про чарівничку,
Мою родичку водичку.  

Картинки по запросу капітошка 

- Діти, з чого утворився наш герой?( З краплинок води).

- А чи знаєте ви, що краплинка води володіє мистецтвом перетворення? Вона, як справжня чаклунка, може змінюватися: то швидко біжить у річечці, то падає на землю, виблискуючи холодними витинанками-крижинками, то піднімається у повітря у вигляді пари. Сьогодні вона плаче дощем, а на завтра скресла могутньою кригою. Змінився настрій – вкрила землю рясним туманом. Така маленька й така необхідна для всього живого. Хто ж ця чарівниця?(Вода). Сьогодні, подорожуючи з Капітошкою, ми дізнаємося, властивості води та чому її в природі називають « мандрівницею ».

- Розкажіть, діти, як потрібно ставитися до води? ( Розповіді дітей)

- У Капітошки сталася прикра історія.  Його сестри-краплинки загубилися і він просить допомогти їх знайти. Я пропоную нам разом вирушити на пошуки краплинок. Допоможемо Капітошці?

  • На дошці ви бачите краплинки. Виберіть собі одну, яка вам сподобалася.
  • А тепер за кольором  краплинки знайдіть своє місце у групі. ( 5 груп, 5 кольорів )

V.  Робота над темою уроку.

3.1.Актуалізація знань

 

- Діти, а якою може бути вода? (Прозора, холодна, джерельна, дощова, живильна, каламутна, питна, смачна, чиста, кринична )

- Вода – надзвичайно цікава рідина, адже в природному довкіллі вона буває в різних станах. (Малюнки сніжинка, бурулька, роса )

- А на що може перетворитися краплинка зимою? ( На сніг, лід, бурульку, іній, крупу)

 

  • Так, дійсно це все – крапелька води, яка перетворюється в залежності від температури та пори року.

 

3.2. Дослідження властивостей води. Чарівна лабораторія

 

- Діти, сьогодні ми відкриваємо «Чарівну лабораторію»

- Пригадайте, що таке «лабораторія»?

- Це місце, де проводяться досліди.

 

Дослід 1. Дайте дітям два стаканчики, один – з водою, інший – порожній. Запропонуйте акуратно перелити воду з одного стаканчика в інший.

  •  Чи ллється вода? Чому? (Тому, що вона рідка.).
  •  Що було б, якби вода не була рідкою. (Якби вона не була рідкою, вона не змогла б текти в річках і потічках, не текла б з крана.)

        Підсумуйте: Оскільки вода рідка і може текти ,тому її називають рідиною.

( Налийте воду у блюдце чи іншу посудину. )

  • Якої форми набула вода?

Висновок:  вода текуча і займає форму посудини, у яку її наливають.

 

Дослід 2. Запропонуйте дітям спробувати воду через соломинку.

  •  Який у неї смак?
  • Поміркуйте, чому, коли людина хоче пити, то із задоволенням п’є воду і каже: «Яка смачна вода!», хоча насправді її смаку не відчуває.
  • А якщо додати цукор у воду, якою на смак вона буде?
  • А якщо додамо сіль?
  • А де подівся цукор? ( Вода його розчинила )

Висновок: вода немає смаку. Вона розчинник.

 

Дослід 3. Запропонуйте дітям понюхати воду.

  • Чи має вода запах?

Висновок:  чиста вода не має запаху.

 

Дослід 4. Приготуйте дві склянки, одну – з водою, іншу – з молоком. Опустіть ложку в стакан з водою, іншу – в стакан з молоком.

  • Що ви помітили?

Висновок: У склянці з молоком ложечки не видно, а в склянці з водою її добре видно. Чиста вода прозора.

 

 

3.3.Метод «Асоціативний кущ»( На дошці, на листках)

                    

                          Вода

текуча без смаку без запаху

 без форми прозора

 розчинник

 

 

 

 

  •                   Давайте разом повторимо властивості води, які дослідили: вода – рідина, яка не має власної форми, вона набуває форму посудини, у яку її наливають. Вода безбарвна, без смаку і запаху, розчинник.             
  •  Які органи чуття допомогли вам визначити ці властивості води (ніс, язик, очі). Отже, бережіть свої органи чуття.

 

         3.4.Фізкультхвилинка музична.  

 

  • Подивіться на дошку, і подумайте, чому вода – непосида?

 

3.5.Бесіда «Вода – непосида» (презентація  Подорож краплинки ).                  

 

  •           Чому воду називають непосидою, мандрівницею?
  •           Послухайте віршик і скажіть, як називається шлях, який робить водичка?

 

З роси, з морів, річок і плес

Вода, як перейде у пару,

Одразу ж лине до небес,

Щоб утворити в небі хмари

І впасти з хмар на ниви

Як сніг, як град, як злива.

Знов перейти у пару

І повернутись в хмару,

І впасти з хмар на ниви

Як сніг, як град, як злива.

Цей шлях, що вона робить,

І зветься колообіг.

 

  •           Як називається шлях, який робить водичка?

• Що розміщено зліва від Сонця?

• Що розміщено над горою? Що - перед горою? Що - на її вершині?

• Які хмарки розміщені вище: білі чи сині?

  • Розгляньте малюнок з морем.
  • Що знаходиться вгорі? На воді у воді, під водою?

 

3.6.  Математична розповідь

                                                           .

 - У кожної  групи на парті лежать конверти під №1.

- Відкрийте їх і виконайте математичні дії .( По 2 вирази з результатом від 1 до 5. На дошці цифри від 1 до 5. Команда читає вираз, називає результат,відкриває дану цифру. Під номером цієї цифри відкриваю малюнок з водним об’єктом    (Річка,  сніжинка, бурулька, роса, хмара )  Числа 5, 2, 4, 1, 3

- Розгляньте картинку, розкажіть про неї.

- Чи доводилося вам бачити це у природі?

- Де саме?

- Використовуючи малюнки, дайте відповідь на питання «Де живе вода?»

 

3.7. Узагальнення інформації.

 

Вода займає більшу частину землі. Це можна побачити, якщо поглянути на глобус. На ньому переважає блакитний колір. Ним позначають водні простори океанів і морів. На суходолі вода міститься у річках, озерах, ставках і джерелах. У ґрунті також є вода. Під поверхнею землі ховаються підземні води. Тіла тварин і людей, рослини також частково складаються із води.

 

  •  Кому необхідна вода? ( Рослини, тварини)

   - Скажіть, чи знайшли ми сестричок – краплинок нашого Капітошки, які загубилися?

-А де?

- Отже, Капітошці час в дорогу до своїх краплинок. Але без подарунка ми його не відпустимо. Тому зробимо  подарунок. У вас на партах лежать конверти під №2.   ( Краплинки, сонечко, хмаринка, веселка, квіти ).

- На аркуші паперу  зробіть аплікацію з деталей, які у конверті.

 

3.5.Створення аплікації з  краплинками.

( На дошці   Виставка  дитячих робіт      -5 шт )

 

ІV. Рефлексія

- Що вас вразило?

- Що сподобалося?

- Що схвилювало?

- Що ви нового дізналися про воду?

  • Капітошка  дякує усім за роботу на уроці , за подарунки. І чекайте його в гості. Незабаром завітає.
  • А вам дякую за роботу  на уроці.
doc
Додано
10 червня 2020
Переглядів
1319
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку