Українська мова
3 клас
Тема. Прикметник як частина мови.
Мета: поглибити знання учнів про прикметник (питання, значення, роль у реченні, зв'язок з іменниками), розвивати критичне мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, усне і писемне мовлення; формувати компетентність спілкування державною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу
Ось і все – дзвенить дзвінок!
В гості йде до нас урок.
Стали , дітки , підтягнулись,
Одне одному всміхнулись,
На урок старання не забудьте взяти,
Протягом уроку дружно працювати,
Нові таємниці в мові швидко розкривати.
Не просто слухати, а чути!
Не просто дивитися, а бачити!
Запам’ятовувати, розповідати!
-Які кроки треба зробити, щоб досягти успіху?
( уважно слухати, міркувати, запам’ятовувати, слухати, уявляти)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Мозкова атака
- Яку частини мови ми закінчили вивчати?
- Що таке іменник?
- На які питання відповідає іменник?
- До яких іменників ми можемо поставити питання хто?
- До яких іменників ми можемо поставити питання що?
- Як пишуться власні іменники?
- Які слова можна додати до іменників чоловічого роду?
- Які слова можна додати до іменників жіночого роду?
- Які слова можна додати до іменників середнього роду?
2. Каліграфічна хвилинка.
- Запишіть каліграфічно
М Мм мо ов ва мо ва
Мова наша калинова.
3. « Асоціативний кущ»
- Якими словами ви можете описати нашу мову?
Мова (яка?)
(Рідна, колискова, мелодійна, українська, мила, ніжна, дзвінка, материнська).
- Запишіть прикметники, які записані на дошці.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Досліди, до якої частини мови належать записані слова?
Крок 1. Що називають слова?
а) предмет б) ознаку предмета в) дію предмета
Крок 2. На які питання відповідають слова?
а) хто? що? б) що робить? що зробить? в) який? яка? яке?
Крок 3. Записані слова-це
а) дієслово б) прикметник в)іменник
Крок 4. Зроби висновок.
- Я думаю, що ви здогадались, що тема сьогоднішнього уроку «Прикметник як частина мови».
- Ми з вами будемо продовжувати знайомитись із прикметником.
ІV. Опрацювання нового матеріалу.
- Що виражає прикметник?
- З якою частиною мови зв’язаний прикметник?
2. Гра «Відгадай хто? Або що?»
Ніжна , лагідна, ласкава, рідна …….
Теплий, , холодний, легенький, морозний……
Осінній, жовтий, багряний, сухий……
Стрункий, сильний, високий, сміливий…..
- Як ви думаєте то для чого нам потрібно вивчати прикметники?
Обгрунтуйте свою думку.
2. Робота із вправою 178.
3. Гра «Опиши слова»
- До поданих іменників добери прикметники
Лимон (який?)……..
Цукерка (яка?) ……..
Мак (який?) ………
Машина (яка?) ……….
Весна (яка?) ………..
Огірок (який?) ……..
V. Фізкультхвилинка з лего
Всі стомились працювати
Будем з лего відпочивати
Всі цеглиночки візьму
Руханочку проведу
Я оранжеву тримаю-
Руки вгору піднімаєм
Синя в руці- покружляйте,
Жовта- дружно присідайте.
Голубенька у руках-
Політайте, як той птах
Ось червону я тримаю-
Плескає вся дітвора.
Вже зелену брати час,
Бо робота є унас
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Яка наша мова
Українська рідна мова
МЕЛОДІЙНА, СВІТАНКОВА.
Ти від серця йдеш до серця
І дзвениш, як те джерельце.
Щира, світла і казкова,
Ніжна-ніжна, ПЕЛЮСТКОВА.
Ти багата і барвиста,
І дзвінка, і ПРОМЕНИСТА.
І буденна, і святкова,
Мово наша КАЛИНОВА!
І свята, і найрідніша,
І для слуху НАЙМИЛІША!
– Прочитайте тексті і обговоріть його зміст.
(Робота в групах. Перша група виписує речення, яке стосується першого малюнка, друга-другого)
3.Творче завдання.
- Доберіть прикметники до іменників:
Мама…, тато…, бабуся…, дідусь…., сестра ……, брат …….
VI. Підсумок уроку.
Мені вдалося
Я задоволений
На жаль не все вдалося
Мені потрібна була допомога
Деякі завдання давалися важко
Мені важко було виконувати всі завдання
- Сьогодні на уроці ви працювали гарно, старанно, здобули нові знання.
VІI. Домашнє завдання :
1. Вивчити правило про прикметник
Вправа 180 списати два речення, підкреслити прикметники