Тема. Прикметник як частина мови
Мета. Узагальнити й систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови, перевірити рівень сформованості мовних умінь та орфографічних навичок учнів; розвивати увагу, спостережливість, вміння застосовувати правила на практиці; уміння аналізувати, робити висновки, узагальнювати; виховувати культуру усного й писемного мовлення, любов до рідної мови.
Тип уроку. Узагальнюючий урок
Форма проведення. Урок-практикум.
Обладнання. Підручник, картки, комп’ютер, ілюстрації, звукозапис.
Хід уроку
Добрий день. Сідайте, будь ласка.
Сьогодні, як завжди, ми потрапимо в світ мови.
Цей світ чудовий, ніби казка.
Це острів знань. Він допоможе вам
Пізнати всі його скарби:
Частини мови, правила, правопис,
Навчитесь висловлювати думки.
Цей острів загадковий,
А живе там УКРАЇНСЬКА МОВА.
Скільки в неї є ознак?
У віршах її описують так:
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвін котюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова,
Українська наша мова.
Назвіть деякі з них.
Сьогодні ми повторимо тему «Прикметник», граматичні ознаки цієї частини мови, правопис, а також роль прикметника у мовленні. (Запис у зошиті теми)
Працюйте активно. Пам’ятайте, що кожен може висловлювати свою думку, відповідати.
Мотивація
У кінці уроку спробуйте критично поставитися до надбаних вами знань і дати відповідь ось на такі питання:
На уроці я…
Прикметник – це частина мови,
Без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому, як другові, всміхнись.
Земля - … ласкава, люба, рідна,
а сонце - …щире, золоте,
а небо - … лагідне і чисте,
Життя - … прекрасне, дороге.
А очі в мами - … добрі, ніжні,
а голос - … чистий і дзвінкий,
а руки - … теплі і надійні,
а погляд - … сонячний, ясний.
Усі ознаки називає прикметник як частина мови,
і жодної не обминають
слова красиві, пречудові.
Двоє друзів, Іменник: Прикметник, вирішили пограти у гру «Назви слова».
Чому не зрозумів Іменник Прикметника?
Якщо ви правильно розподілите прикметники, прочитаєте у стовпчику «присвійні» з других букв продовження виразу: «Пам’ятай, що ти - …людина» (у зошиті)
якісні
відносні
низька парта весняний день
чистий посуд березовий сік
золоті руки золоті руки
високий будинок вовчі ягоди
м’який сніг гарний день
зимовий день українська мова
присвійні
слонячий хвіст
Людмилин зошит
Адміралів наказ
Михасів портфель
Андріїв стіл
Маріїна хустка
Я назву деякі риси характеру, а ви доберіть синоніми та антоніми:
синонім антонім
Ступені порівняння треба вживати у мовленні в правильній формі:
Гепард – самий швидкий звір.
Старий дуб вищий клена.
Ця тема найважніша для вивчення.
1 в. повна стягнена 2 в. повна нестягнена
зелене земнеє
місячна хорошії
зоряна ясная
темні коханая
ясні чорнії
дівочі карії
пре -, при - - н -, - нн - складні слова
пр. мудрий пісе. ий кисло.солодкий
пр. міський греча. ий жовто.гарячий
пр. красний рося. ий чорно.бровий
пр. злий сті. ий південно.східний
Ключ:
Е -нн- дефіс
И -н- разом
Е -н- разом
Е -нн- дефіс
(прослуховування + читання віршів)
Затьохкали холодними вустами.
В холодні землі взулися гаї.
І стали біля неба як стояли.
Наша білогрудочко,
Не верти хвостом,
А труси тихесенько,
Рівненько, гладесенько
Срібненьким сніжком.
В білім кожушку,
Любимо ми бігати
По твоїм сніжку.
І краю їй нема.
Сніжок мете. Метелиця.
Прийшла до нас зима.
а) робота у групах
- Поділимося на групи по 4 учні. Правильно розподіліть обов’язки, щоб кожен міг висловити свою думку.
1 група: початок зимового дня; промені сонця
2 група: основна частина: дерева, вкриті снігом
3 група: кінцівка: земля дрімає до весни.
б) робота з класом: добір прикметників – епітетів.
Сніг: легкий, ніжний, білий, пухнастий
Зима: весела, чарівна, сніжна
Небо: синє, безхмарне, задумливе
Земля вкрита: сніжним килимом, пухкою ковдрою
Дерева одягнуті у: білу шубку, сріблясті плаття
в) «Сніжна грудка»
Будь ласка, доповідачі груп, представте свої речення, щоб отримати текст. (зачитують)
г) рефлексія
- Чи вдалося вам, учасникам групи, висловити свою думку?
- Як краще працювати: одному чи в групі? (треба прислуховуватись до думки товаришів)
- Оцініть роботу кожного в групі на листочках.
VI. Домашнє завдання
додаткове завдання: користуючись схемою на стор. 109 виконати розбір 1 прикм. як частини мови
Рефлексія
а) «На уроці я…»
б) «Кольорове дерево знань»
зелений – все зрозуміло
жовтий – дещо незрозуміло
червоний – мені складно зрозуміти
1