Хоменко Галина Григорівна
вчитель початкових класів
вищої кваліфікаційної категорії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Прикметник як частина мови. Роль прикметників у мовленні
Тема. Прикметник як частина мови. Роль прикметників у мовленні
Мета: розширювати знання учнів про прикметник; вчити розпізнавати прикметники серед інших частин мови, добирати прикметники до слів, визначати їх значення у мовленні; розвивати пам’ять, кмітливість, мислення, зв’язне мовлення, уміння аналізувати та працювати в групах; виховувати увагу, пізнавальний інтерес.
Обладнання: « хмари слів», ребуси, музичний супровід для фізкультхвилинки, закодовані народні прикмети – QR, тлумачні словники, картки для самостійної роботи.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Доброго ранку! – мовлю за звичаєм.
Доброго ранку! – кожному зичу я.
Тож, усміхніться у відповідь, діти!
Я вашим успіхам буду радіти!
Девіз нашого уроку:
Щоб мати - добре
треба успіх
працювати
Щоб успіх мати – треба добре працювати!
– Бажаю гарного настрою! На урок візьмемо увагу, зосередженість, товариськість. Сподіваюсь, що урок принесе вам творче натхнення, впевненість в своїх знаннях.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ПРИКРАСА – РАСА + МЕТА – А + ЛІСНИК – ЛІС
(Вміння висловлювати власну думку; грамотно писати; впевнено і легко виконувати різні завдання; дослідити роль прикметників у мовленні, бути успішними на уроці)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми будемо вивчати прикметник, добирати прикметники до слів, визначати прикметники в тексті та їх значення у мовленні.
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Влітку …,
Взимку … .
… вуха має,
Швидко в ліс тікає.
Яку роботу виконали ці слова? (описали зайчика, назвали ознаки)
Як називаються такі слова?
самостійна називає
частина мови ознаку предмета
ПРИКМЕТНИК
відповідає на питання змінюється
який? яка? яке? які?
за числами за відмінками
однина множина
Прикметники - частина мови, що називають ознаки предметів і відповідають на питання який? яка? яке? які? Використання прикметників в усному і писемному мовленні робить його багатим, емоційним, образним.
Ознака – особливість предмета або явища, яка визначає подібність свого носія до інших об’єктів пізнання.
Послухайте вірш. Які ознаки може називати прикметник?
Прикметник
Що прикметник означає?
Він прикмети називає –
Всі ознаки визначає.
Розуміється на всьому:
На великому й малому,
Який смак в кого буває,
І за кольором впізнає,
І за розміром, і віком,
Яким стане чоловіком.
Почуття він розпізнає,
Про характер думку має,
Про красу і про вроду,
Про навколишню природу,
І про місяць, і про сонце,
Що загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
Слово точно добирає –
Їх багато дуже має.
Коли хтось про щось спитає,
Тут же він відповідає.
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
Птахи летять, відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
ІV. Узагальнення та систематизація знань
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така …(чудова)
Міста чистенькі, білі села –
Зима і радісна, й … (весела)
Танцюють вальс сніжинки ніжні.
Зима пухка і … (білосніжна)
Вона буває і серйозна:
Суха, вертлява і … (морозна)
І як насуне хмара сива,
Зима, ми бачимо, … (красива)
А вранці – іній, ще обнова –
Яка зима у нас … (казкова)
Зима буває вередлива –
То мила й добра, то … (сварлива)
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і … (сумна)
Але день справді чудовий. Вночі трохи присипав землю свіжий сніжок, морозець хоч і легенький, а сніг поскрипує під ногами. Крізь прозорі хмарки іноді пробивається рожевий сонячний промінь. (О. Копиленко)
Фізкультхвилинка під музичний супровід
5.Робота в групах.
Прочитайте уважно слова. Яка приказка чи народна прикмета там заховалися? Запишіть її в зошит та підкресліть прикметники.
Прочитайте закодовані прикмети.
Поясніть, як ви їх розумієте. Назвіть прикметники – антоніми.
Розгадайте слово, доберіть до нього прикметники та складіть речення.
Перевірка виконаного завдання. (лимон, яблуко, ялинка, діти)
Загадка
У лісах струмки пустила,
Землю травами встелила.
Перші квіти принесла.
Чарівна моя… (Весна)
Доповніть речення прикметниками, щоб передати радість очікування весни. Після виконання обміняєтеся роботами в парах та оціните працю один одного.
Закінчилися ___________ морози. Все пробуджується. З’являються ___________ вісники весни. Біжать ____________ струмочки. Дзвінкіше звучать ____________ голоси. Повіває ____________ вітерець. |
Весна - ____________ пора року. Зачаровує її ______________ краса. Я поспішаю в ліс. В гості до самої весни. Ранок _________, _______ . Дихає ______ земля. Витикається _______ травичка. |
Взаємоперевірка
V. Рефлексія
1. Вправа «Мікрофон»
- Чи справдилися ваші очікування?
- Які завдання були для вас найцікавішими?
- Які слова називаємо прикметниками? Які ознаки він може називати?
- Яким є значення прикметника у мові та мовленні?
- Що нового дізналися на уроці?
- Яким був урок?
2. Вправа «Добери прикметник»
Мова – неоціненний скарб кожного народу. Мова яка?
(українська, рідна, барвінкова, співуча, солов’їна….)
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова
Українська мова!
3.Самооцінювання роботи на уроці
Якщо вам на уроці все вдалося -
Якщо вам потрібна була незначна допомога –
VІ. Домашнє завдання
Високий рівень – написати твір есе «Для чого треба вивчати рідну мову?»
Достатній рівень – с.81-82, Вправа 154