Урок особистісно зорієнтованого навчання вчить школярів розпізнавати прикметники, визначати їхні граматичні ознаки, розвиває вмінні доречно використовувати
прикметники у власному мовленні, вживати їх у потрібній формі, формує стійкі орфографічні та пунктуаційні навички, розвиває культуру мовлення, збагачує словниковий запас, прищеплює любов до рідного слова, фольклорної спадщини українського народу; привчає доздорового способу життя, виробляє позитивні емоції,
виховує любов до рідної землі.
Вчитель: Бабенко Тетяна Володимирівна, вчитель української мови та літератури, спеціаліст вищої категорії
Урок: українська мова
Клас: 6 - А
Тема: Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки,
синтаксична роль.
Мета: навчити школярів розпізнавати прикметники, визначити їхні
граматичні ознаки, розвивати вмінні доречно використовувати
прикметники у власному мовленні, вживати їх у потрібній
формі, формувати стійкі орфографічні та пунктуаційні
навички, розвивати культуру мовлення, розширювати
кругозір, збагачувати словниковий запас, прищеплювати
любов до рідного слова, фольклорної спадщини українського
народу; привчати до здорового способу життя, виробляти
позитивні емоції, виховувати любов до рідної землі.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з елементами
особистісно зорієнтованого навчання.
Обладнання: комп’ютер, таблиця, роздруковані тексти, підручники,
мікрофон, тлумачний словник.
Форми та методи:
- робота біля дошки.
- самостійна робота.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчання.
Запишіть який у вас настрій? (4 слова)
Подивіться на них і дайте відповідь на питання: Зима яка?
- Хто скаже, яку тему ми будемо вивчати?
ІІІ. Ціле визначення.
- На уроці кожен з вас повинен досягти певних результатів з даної теми. (слайди).
Знати: що таке прикметник, його морфологічні ознаки, синтаксична роль в реченні.
Уміти: знаходити прикметники в реченні;
визначати їхні морфологічні ознаки;
правильно і доцільно вживати прикметники у власному
мовленні; визначати їхню роль у реченні.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Міні - бесіда. Пригадайте вивчене про прикметник у початковій школі.
V. Засвоєння нового матеріалу.
1. Робота з підручником (стор. 139). Прочитати правило.
2. Робота з таблицею.
Які морфологічні ознаки має прикметник?
3. Добери прикметник.
Діти пишуть в зошитах, а двоє виконують вправу біля дошки.
Здоров’я - міцне, фізичне, духовне;
вада - фізична;
спосіб - здоровий;
харчування - раціональне;
активність - рухова;
звичка - шкідлива.
Перевірка вправи(відповіді на слайді).
4. Робота з тлумачним словником пояснити слово «здоров’я»
5. Наведіть прислів’я про здоров’я. Один називає, а другий визначає прикметники.
6. «Мікрофон» Здорова людина - це…..
7. Вибірковий диктант. Визначити прикметники, рід, число.
Увага - грип! Нездужання, нежить, чихання, головний біль, підвищена температура тіла - це ознаки вірусної інфекції. При появі таких симптомів виникає необхідність ізолювати хвору людину, виділити їй окремий посуд, рушник, викликати лікаря і суворо дотримуватися його рекомендацій. Незнання ознак хвороби, нехтування протигрипозними вакцинами, може призвести до серйозних ускладнень.
8. Фізхвилинка для очей.
9. Творча робота.
Допишіть закінчення прикметників, визначити відмінок.
При температурі тіла нижче 38 градусів не застосовуй жарознижуюч… препарати. Хвора людина повинна вживати велик.. кількість рідини у вигляді лимонов…, шипшинов…., липов…, чаю, фруктов… соків.
10. Самостійна робота
Замість крапок поставте пропущені прикметники.
… сонце почало підніматись десь далеко за лісом, і його … світ слався в лісі по снігу, а на опушених інеєм … гілках стрибало його … проміння, висвічуючи то …, то… іскорками. Наче зачарований велетень, стояв ліс, опушений весь … інеєм, прикритий і пронизаний наскрізь … сяйвом.
Довідка. Ясне, червоний, високих, ясне, жовто – зеленими, червоно – синіми, білим, сонячним.
V. Підсумок уроку.
1. Допиши речення
- я знаю
- я умію
VI. Домашнє завдання