Тема. Прикметники твердої й м’якої груп. Відмінювання прикметників.
Мета: дати відомості про поділ прикметників на тверду і м’яку групи; формувати вміння визначати належність прикметника до певної групи; розвивати творчі здібності учнів, пам'ять, увагу, спостережливість; виховувати повагу до української мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
«Самоналаштування»
Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:
«Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці».
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Експрес-контроль:
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
Використання технології «Навчаючи - учусь»
І група – тверда група прикметників, їх відмінювання;
ІІ група – м’яка група прикметників, їх відмінювання;
ІІІ група – прикметники на – лиций, їх відмінювання.
Бесіда. Учитель перевіряє роботу в групах.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Розподільний акродиктант
Запишіть подані прикметники у дві колонки – прикметники м’якої та твердої груп.
Справжній, крайній, лихий, блакитний, самотній, тьмяний, сніговий, зверхній, соняшниковий.
Ключ: підкресливши другу літеру кожного слова, прочитаєте слово… «правильно».
Робота біля дошки
Провідміняйте прикметники гарячий, літній, круглолиций. Виділіть закінчення.
Робота в групах
І група:
1. Поставте подані словосполучення в орудному відмінку однини.
А прикметник? Відповідь обґрунтуйте.
Вища круча, гаряча лапша, ширша межа, смачніша каша, нижча груша, дорожча парча, холодніша суміш, прудкіша миша.
ІІ група:
Бачу (талановиті діти). Люблю (барвисті квіти). Сумую за (рідні обличчя). У захопленні від ( народні перекази). Переймаюсь (незабутні враження).
ІІІ група:
Вода в потоці (світлолиций), мов пір’я зоряне голубки.
На (синій) озері, в пустині (самотній) лебідь (білий) жив.
Співав, і мріяв, і тужив…
О співи, співи (лебединий)!
(Білолиций) місяць тихо плив (високий) небом, розливаючи своє (срібний) проміння.
В (порожній) житті немає втіхи.
VІ. Підсумок уроку.
Самооцінювання (заповнення картки самооцінки).
Індивідуально-особистісний підсумок уроку
|
|
Так |
Ні |
Не дуже |
|
Урок мені сподобався |
|
|
|
|
Цю тему я добре знаю |
|
|
|
|
Я знаю всі терміни |
|
|
|
|
Я добре працюю на уроці |
|
|
|
|
Я впевнений (а) у своїх силах |
|
|
|
|
Самооцінка у балах |
|
|
|
VІІ. Домашнє завдання
П. 47. Диференційовані завдання. Вправи 392, 393