Тема. Творення прикметників. Перехід прикметників в іменники
Мета: дати відомості про способи творення прикметників, перехід прикметників в іменники; формувати вміння утворювати прикметники та визначати способи їх словотвору; розвивати культуру усного і писемного мовлення; виховувати любов до української мови
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
«Спіймай мій настрій»
Пропоную дітям попрацювати в парі і домовитися, хто почне свої дії першим (діти виконують дії, які називає вчитель).
ІІ. Перевірка домашнього завдання
(Усне опитування)
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
«Мозковий штурм»
ІV. Повідомлення теми й мети уроку
V. Вивчення нового матеріалу
Робота з підручником (ст. 167)
Робота біля дошки
З’ясуйте способи утворення поданих прикметників. Виділіть твірні основи та морфеми, за допомогою яких прикметники утворено.
Передосінній –
премудрий –
неграмотний –
київський –
придорожній –
безхмарний –
круглолиций –
синьо-жовтий –
Робота в групах
«Словотвірний бар’єр»
І група. Від поданих слів утворіть прикметники суфіксальним способом. Виділіть словотворчі суфікси.
Україна, село, поле, Дніпро, вода, радість.
ІІ група. Від поданих слів утворіть прикметники префіксальним способом. Виділіть словотворчі префікси.
Високий, значний, збройний, тривалий, міський.
ІІІ група. Від поданих слів утворіть складні прикметники способом основоскладання.
Багато граней, карі очі, світлий і зелений, білий сніг, чорні вуса.
Кросворд «Сховані слова»
Впишіть у порожні клітинки прикметники відповідно до коротких тлумачень і у виділеному верхньому вертикальному рядку прочитаєте слово… «словотвір»
|
1 |
|
|
|
с |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
л |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
о |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
в |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
о |
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
т |
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
в |
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
і |
|
|
|
|
|
9 |
|
|
р |
|
|
|
|
|
Пояснення вчителя про перехід прикметників в іменники
Завдання. Прочитайте словосполучення. До виділених слів поставте запитання. Якими частинами мови є виділені слова?
Майбутнє рішення наше майбутнє
знайома жінка наша знайома
учительська робота зайшли в учительську
Творча робота
Зі словами військовий, молода, хворий складіть і запишіть по два речення так, щоб ці слова були й іменниками, і прикметниками.
VІ. Підсумок уроку.
Складіть сенкан на тему «Прикметник»
VІІ. Домашнє завдання
П. 48. І група – вправа 405
ІІ група – записати 10 прізвищ відомих українців, використовуючи прикметники, що виконують роль іменників.