Тема: Гриби: їстівні та отруйні.
Мета: сформувати в учнів уявлення про гриби, навчити розрізняти їстівні і неїстівні гриби; розвивати пізнавальну активність, уміння спостерігати; виховувати повагу і любов до природи, культуру поведінки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Парасолькою накрився,
Може б, по лісі стрибав,
Якби другу ногу мав. (Гриб)
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки.
Ліс – улюблений їх край.
А як звуться, відгадай! (Гриби)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда.
2. Розповідь вчителя.
Гриби дуже потрібні лісу. Грибами живляться і лікуються деякі тварини. Близько ста тисяч грибів росте на нашій планеті. Розміри грибів різні. Є гриби-велетні діаметром 1, 5 метри. А у грибів маляток усього 1 міліметр. Усім нам відомі гриби мають ніжку і капелюшок. Вони часто нагадують парасольки. Але є гриби, схожі на квіти. Багато грибів дружать з певними деревами і кущами і зазвичай селяться під ними: наприклад, маслюки під хвойними, біді під дубами.
У нашому краї гриби здебільшого ростуть улітку і восени. Їх можна зустріти в лісі і в полі. Але як дізнатися, їстівні вони чи отруйні? Послухайте про найвідоміші їстівні гриби.
У наших лісах багато опеньок. Вони ростуть на пеньках, тому так і називаються. Ці гриби лісові санітари. Вони переробляють мертву деревина та очищують ліс.
Білий гриб – найбажаніша знахідка грибника. Красивий, смачний, дивовижно ароматний. Білий гриб росте біля дубів і ялин.
Підосичники найчастіше мешкають поряд з осикою і тополею, рідше вербою.
Маслюки зазвичай ростуть у хвойних лісах і посадках, часто на узліссях, на добре освітлених сонячних галявинах, розташовуються сім’ями, рідко – поодинці. Маслюк дістав назву із-за слизової оболонки, немов мащеної маслом, клейкого капелюшка.
Рижики ростуть з липня по жовтень у ялинових лісах. Рижик дістав назву за свій колір. Якщо відламаємо шматочок гриба, побачимо оранжево-жовтий молочний сік.
Але не всі гриби можна споживати. У лісах можна зустріти такі гриби, як мухомор, бліду поганку, несправжні опеньки – це отруйні гриби.
Він зустрічається в листяних і хвойних лісах з липня по жовтень. Цікаво, що цей гриб добре відомий не лише у нас, але і в інших країнах.
Бліда поганка смертельно отруйна. Особлива небезпека гриба полягає в тому, що ознаки отруєння не проявляються впродовж тривалого часу. Симптоми можуть не проявлятися впродовж перших 6-24 і більше годин, протягом яких, проте, вже відбувається отруєння організму. Після прояву симптомів смертність дуже висока і будь-яке лікування часто виявляється даремним.
Фізкультхвилинка.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
VІІ. Підсумок уроку.
VІІІ. Домашнє завдання.