ТЕМА. ВОДА — РОЗЧИННИК. РОЗЧИННІ ТА НЕРОЗЧИННІ РЕЧОВИНИ
Мета: формувати в учнів елементарні поняття про те, що вода є розчинником для деяких речовин, про розчин; навчати виготовляти розчини; виробляти вміння досліджувати розчинність речовин, що використовуються у побуті (солі, цукру, соди, борошна, крохмалю, піску, глини), наводити приклади розчинних та нерозчинних у воді речовин; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— У яких станах зустрічається вода в природі? Наведіть приклади.
— Зобразіть схематично і поясніть утворення хмари.
— Як довести, що лід і сніг тануть при 0 °С?
— Як довести, що вода кипить при +100 °С?
— У які пори року в природі відбуваються такі перетворення води:
- з рідкого стану в твердий?
- з рідкого стану — в газоподібний?
- з газоподібного стану — в рідкий?
- з твердого стану — в рідкий?
— Які властивості води ми досліджували?
— Пригадайте, як зникли кристалики цукру, коли їх поклали у склянку з водою.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про унікальну властивість води — розчиняти речовини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Поясніть прислів’я: «Не всяка водиця для пиття годиться».
2. Робота за підручником (с. 14–17)
— Що таке речовина? Наведіть приклади речовин.
Фізкультхвилинка
3.Практичне завдання. Дослідження розчинності речовин, що використовуються у побуті
Робота в групах
1-ша група досліджує розчинність солі, крохмалю, піску;
2-га група досліджує розчинність цукру, борошна, глини;
3-тя група досліджує розчинність соди, крейди, олія.
Інструктаж з техніки безпеки.
Хід роботи
— Покладіть у склянку з водою речовину, розмішайте. Речовина зникла чи осіла на дно склянки? Якою стала вода? (по черзі усі речовини кладуться у чисту воду).
— Зробіть висновок: які речовини розчинні у воді, а які — ні?
Групи представляють свої висновки. У воді не розчиняються крохмаль, пісок, борошно, глина, крейда, олія.
Речовини, які НЕ розчиняються у воді, називають нерозчинними у воді речовинами.
У воді розчиняються сіль, цукор, сода. Речовини, які розчиняються у воді, називають розчинними у воді речовинами. Вода з розчиненими у ній речовинами називається розчином.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парі
— Прочитайте і розв’яжіть задачу.
Їхав з ярмарки купець. Зупинився біля струмка води попити. Поклав мішечок із сіллю на пісок, а той візьми та й розв’яжись. Уся сіль на пісок висипалася. «Бути біді,— подумав купець,— що ж робити?» Думав він, думав і придумав — зібрав сіль разом з піском, поклав у мішок і поїхав додому.
— Про які властивості солі, піску і води купцеві було відомо?
2. Поміркуйте!
— Чому масні руки не можна вимити водою? Що використовують додатково?
(Мило). А яким ЧИНОМ воно допомагає справитися з цією задачею, ви
можете дізнатися з інтернету, або дочекатися уроків хімії у старших класах.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— На які дві групи можна розподілити всі речовини?
— Які досліди демонструють, які речовини розчиняються у воді, а які — ні?
— Де людина використовує властивість води розчиняти деякі речовини?
— Ви - будівельник. Нерозчинність яких речовин ви використаєте у своїй
роботі?
Тож чому «НЕ ВСЯКА ВОДИЦЯ ДЛЯ ПИТТЯ ГОДИТЬСЯ»?
VІІ . ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 14–17 підручника, відповідати на запитання. Перевірити домашню воду на чистоту за допомогою ватного фільтру. Висновки записати в робочий зошит.