Урок природознавства з теми "Хто такі комахи?"

Про матеріал

1 клас

Розділ: ″Жива природа″

Тема: Хто такі комахи?

Мета:

уточнити уявлення учнів про комах; поширити знання про цих тварин; учити називати істотні ознаки комах; описувати будову різних видів комах; продовжити формування навички класифікації тварин по групах; розкрити роль комах у природі;

розвивати мовленнєві навички, мислення, увагу, спостережливість;

виховувати бережливе ставлення до тварин, любов до природи.

Перегляд файлу

 

Відкритий урок з природознавства

 

Тема: “Хто такі комахи?"

  

                    

 

 

 

 

 

 

1 клас

 

Розділ: ″Жива природа″

Тема:  Хто такі комахи?

Мета:

уточнити уявлення учнів про комах; поширити знання про цих тварин; учити називати істотні ознаки комах; описувати будову різних видів комах; продовжити формування навички класифікації тварин по групах;  розкрити роль комах у природі;

розвивати мовленнєві навички, мислення, увагу, спостережливість;

виховувати бережливе ставлення до тварин, любов до природи.

Тип уроку: комбінований

 Обладнання: ілюстраціїї різних комах, таблиця "Комахи" індивідуальні картки,  зображення комах у природі, малюнки - відгадки до загадок, підручник, маски комах.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

Вчитель:

-Діти,сьогодні у нас незвичайний урок. До нас завітали гості.

Поверніться , будь ласка, до гостей:

Привітайтесь: « Добрий день!»

Вчитель: Всі сідайте  тихо, діти,

                  Домовляйтесь не щуміти,

                  Руку гарно піднімати,

                  На уроці не дрімати,

                  А знання мерщій хапати.

                  Щоб нам не було мороки –

                  Всі готові до уроку?

                  Тож гаразд, часу не гаймо

                  І урок розпочинаймо.

 

 

 

1

- Діти, а тепер посміхніться один одному і нехай хороший настрій буде в нас увесь цей час.

II.Актуалізація опорних знань учнів

- На попередньому уроці,діти, ми з вами говорили про тварин.
1. Інтерактивна гра« Незакінчене речення»
Тварини належать до … (живої природи)
Тому що вони …(народжуються, ростуть, їдять, дихають, помирають)
Тварини поділяють на 2 групи …(дикі та свійські).
За дикими тваринами люди … (не доглядають).
За свійськими тваринами люди …(доглядають).
2.Дидактична гра ″ Не помилися″

-Діти, зараз ми пограємось у гру. Показую малюнки тварин. Якщо це зображення свійської тварини, учні плескають у долоні, якщо дикої–розводять в сторони. ( Тварини: собака, тигр, кіт, ведмідь, корова, мавпа, вівця, свиня, заєць, білка, вовк, коза).

III.  Мотивація навчальної діяльності

- Діти, зараз я вам загадаю загадки, а коли їх відгадаєте, маску собі одягаєте.

(По мірі відгадування на дошці з׳являються малюнки- відгадки)

  1. Відгадування загадок.

Я труд поважаю,

    Все літо літаю,

    У поле, до гаю,

    Збираю медок

    З різних квіток. ( Бджола)

 

    У червонного малятки
   На спині краплинки – цятки,
    Чорні вуса, голова,
   Любить лагідні слова. (Божа корівка - сонечко  )

                                                   1               

     Він чорний, мохнатий,

     Великий, волохатий.

     Цілий день літає,

     Втоми не знає!

     Пилок переносить,

     Квітам користь приносить. (Джміль)


    Навесні барвиста квітка
    На галявині розквітла.
    Лиш поглянути хотіла
    Враз знялась і полетіла. (Метелик)

 

   Добре стрибає,

   Зелений колір має.

   Тому серед трави

   Його нам не знайти.

   Якщо ввечері співає,

   Про сонце  вранці сповідає. (Коник-стрибунець)

 

  Вони – санітари,

  Від бруду чистять ліс,

  Зранку до вечора працюють,

  Чистий ліс нам дарують. (Мурахи)

 

_ Щоб дізнатися, як одним словом називаються всі ці тварини,  з поданих складів утворіть слово.

 

 

 

2

 

 

                                                2

IV.Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ми ознайомимося із чарівним світом комах, дізнаємося  за якими ознаками їх об′єднали в одну групу, з яких частини складається їх тіло.

 Я сподіваюсь, що ви будете активні, старанні, кмітливі, працьовиті, як справжні комашки.

     А зараз будьте уважні. Пограємо в гру „Веселі комашки”. Ви маєте виконувати ті рухи, про які буде йти  мова у віршах.

     Всі прокинулись комашки,

Піднялися бджілки, сонечка, мурашки,

Коники, метелики, і веселі джмелики.

Потягнулись, посміхнулись,

Крильцями змахнули,

Вітерець від них відчули.

Нахилились вправо, вліво,

Постукотіли по колінах.

Всі навколо повернулись.

Знов сусіду посміхнулись.

Тричі сплеснули в долоньки.

Рухи виконали всі,

Ви комашки – молодці!

V. Вивчення нового матеріалу.

     1.Розповідь учителя

    Існує понад мільйон різних комах.

  • Мільйон – це багато чи мало?

Це дуже велика кількість. Найчисельніший і найрізноманітніший клас в усьому тваринному царстві - це комахи. Вони живуть скрізь: у лісі, на луках, у грунті. Немає їх хіба що в морських глибинах.

-   Як  можна упізнати комах?

2. Робота з таблицею.(Розгляд ілюстрації будови тіла комахи)

 

 

                                               3

  • Діти,розгляньте зображення комахи. ( Вивішую таблицю).
  • Хто це?
  • Так, це метелик.

Тіло комах складається з трьох частин ( голови, грудей, черевця)

  • Порахуйте кількість ніжок у метелика ( 6 ніжок, а по науковому кінцівок)

Висновок: усі  комахи мають по шість ніжок - це головна істотна ознака усіх комах.

3. Робота з підручником.

     Бесіда.

 Відкрийте, діти, підручники на с.76. Розгляньте малюнки.

  •  Назвіть, яких ви бачите комах. (Відповіді дітей)
  • Яких комах вам доводилося бачити влітку? Назвіть їх.

4. Продовження розповіді вчителя„Про різномаїття світу комах”

 А зараз заплющіть очі, послухайте. (Вмикаю звук комара) Чий це звук? Так, це комар. Найголовніший орган чуття комара, як і всіх комах – вуса. (показую малюнок комара). Ротом у  комах є хоботок.

Комар своїм хоботком може проколоти навіть шкіру слона. У грудях комах є мязи. Вони надають руху крилам і ногам. Крила у комах, які літають, дуже міцні. Тонкий і нудний писк комара, який ви щойно почули – це спів його крил, що рухається з величезною швидкістю.

   5. Продовження роботи з підручником

  • Розгляньте малюнки на с.77.
  • Яких комах ви бачите на верхній фотографії? (Відповіді дітей)
  • Діти, багато комах добре бачать, а у деяких і зовсім немає очей.

 Зате очі бабки (показую малюнок бабки) займають майже всю голову, кожне око складається з безлічі оченят. На всі боки дивиться бабка, і, не повертаючи голови, хапає здобич своїми довгими лапками.

                                                4

    А тепер подивіться на цю тварину. Хто це?... Так, павук. Павуки (показую малюнок павука, вивішую його зображення на дошку) – це не комаха. Як ви думаєте, чому? (Припущення учнів). Павуки, діти, належать до класу павукоподібних. На відміну від комах, у них вісім ніжок і відсутні крила. Тіло павука складається з двох частин, зате очей – аж вісім.

     Є комахи корисні, наприклад: сонечко, мурашка, бджола, джміль. Як ви вважаєте, чому вони корисні? (Відповіді учнів). Так, вони поїдають шкідливих комах, запилюють квіти, тим самим підвищують врожайність. Є комахи  шкідливі – це попелиця, кліщ, муха, комар, колорадський жук. Як ви гадаєте, чому вони шкідливі? (Відповіді учнів). Так, вони знищують рослини, а що нам дають рослини? (Відповіді дітей). А ще вони переносять інфекційні захворювання.

       Але кожна комаха, навіть корисна, може бути небезпечною. Як ви гадаєте чому?  (Відповіді дітей). Так, тому краще їх не чіпати.

Фізкультхвилинка.

Здрастуй, матінко – природо!

Вклоняємось твоїй вроді,

Ручки простягаємо до ясного сонця,

Промінчик сховаємо у своїй долонці.

Змахнемо руками , як ніжні метелики,

Голівками покиваєм, як пухнасті джмелики.

Покрутимось туди- сюди,

Як ті бджілки – непосиди.

Поскачемо насамкінець,

Як той коник – стрибунець.

А тепер – мерщій сідаєм,

В цікаву гру ми погуляєм.

6. Гра „Упізнай комашку”( пропоную назви тварин, коли учні почують назву комахи, плескають у долоні)

                                          5

  • Соловей, ворона, синичка, бджілка, дятел.
  • А може хтось знає щось цікаве про бджілку?

7. ВПРАВА „НАВЧАЮЧИ  ВЧУСЯ”

1 учень-бджілка: Я знаю, що бджоли виробляють цілющий мед, запилюють квіти. Хатки, в яких живуть бджоли, називаються вуликами. Бджола працьовита. Недарма в народі кажуть: „Бджола мала, а й та працює”.

  • Продовжуємо гру.
  • Лисиця, вовк, мурашка, ведмідь.
  • А що цікаве ви знаєте про мурашок?

2 учень-мурашка: Я знаю, що мурашок називають лісовими санітарами, тому що вони знищують 15-20 тисяч шкідливих комах за день, а корисних не чіпають. Мурашки, як і бджоли працьовиті.  Живуть ці комахи сім’ями.

   Продовжуємо гру.

  • Окунь, карась, жаба, сонечко, павук.
  • А що цікаве ви знаєте про сонечко?

3 учень-сонечко: Я знаю, що сонечко – корисна комаха. Вона поїдає попелицю – крихітних комах, які обсипають молоді рослини і висмоктують з них соки. Ця працьовита комаха за день зїдає до двохсот шкідливих комах.

- Дякую. Молодці!

VI. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів

1. Гра „ Назви частину тіла комахи”

В учнів на листочках-картках зображена комаха. Вчитель називає частини тіла комахи, учні позначають відповідною цифрою.

 

 

 

 

                                                6

– Позначте цифрою 1-груди, цифрою 2 – черевце, цифрою 3 – голову.

– Перевіряємо.

(Вивішую на дошку велику схему-зображення комахи з позначеними частинами тіла. Учні перевіряють.)

2. Гра „Хто зайвий”  

- Діти, а зараз пограємось у гру. Показую малюнки із зображенням комах.

( бджола, мурашка, метелик, бабка, жук, павук)

 - Яка з цих тварин зайва? (Діти доводять чому)

    (Знімаю зображення павука)

3. Вправа «Народна мудрість»

В той час, коли ми загадуємо загадки, природа загадує загадки нам. Якщо уважно придивитись за поведінкою комах, ми можемо зрозуміти, яка погода буде завтра.

• Якщо довкола квіток жовтої акації багато комах — на ясну погоду.

• Припинився рух мурашок коло мурашника — чекай на негоду.

• Бджоли скупчилися на стінках вулика — на велику спеку.

  Якщо бджоли вилітають вранці-рано — на ясну погоду.

  Жуки літають низенько - погода буде доброю та сонячною.

 

                                              7

Коли комарі та мошки літають хмарками (збираються разом) - буде хороша сонячна погода. Якщо мошки лізуть до обличчя - буде дощ.

Особливо надокучливими мухи стають перед негодою, вони шукають де б їм заховатися.

Якщо в полі всі бджоли летять в одному напрямку - буде гроза. А якщо на небі чорні тучі, а бджоли не ховаються - зливи не буде.

 

4. Робота в парах

„Вибери комаху” (робота на картках: диференційовано, за рівнем складності.)

– Оберіть собі завдання. У першому – треба відшукати комаху серед групи інших тварин;

у другому – визначити, яка комаха корисна, а яка шкідлива)

- Яких  комах ви відшукали серед інших тварин? ( Відповіді дітей)

-  Назвіть корисних комах.( Відповіді дітей)

-  А які комахи шкідливі? Назвіть їх. (Відповіді дітей)

VІI. Підсумок уроку

        -   Про кого ми сьогодні говорили?

  • Назвіть, яких комах ви знаєте?
  • Які істотні ознаки усіх комах?
  • Зі скількох частин складається тіло комахи? Назвіть ці частини.
  • А які комахи найпрацьовитіші?
  • Діти, як ми маємо ставитися до комах?

      На уроці всі ми вчились:

      Всі старались, не лінились

      Здолали труднощі усі,

      Ось які ми молодці!

    -Дякую, урок закінчено.

                                                 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
18 квітня 2018
Переглядів
9966
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку