ПРО АКУРАТНІСТЬ
Мета: закріпити уявлення учнів про навички особистої гігієни; розвивати мовлення; виховувати охайність, акуратність.
Хід уроку
-
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Клас! До праці мерщій!
Всі перешкоди здолати зумій
Працюватимем старанно,
Не втрачаєм часу марно.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-
Презентація робіт учнів
-
Робота над прислів'ями
— Поясніть зміст прислів'їв.
-
Чистота дорожча за багатство.
-
Хвороба з брудом у дружбі.
-
Мило сіре, та миє біло.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про акуратність.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
-
Бесіда
-
Як ви розумієте слова А. П. Чехова: «У людини все повинне бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і почуття, і думки»?
-
Коли про людину говорять, що вона охайна й акуратна?
-
А коли називають дітей неохайними, неакуратними?
-
Про кого можна сказати: «Ця людина завжди охайна, акуратна»?
-
Гра «Про що розповів портфель?»
Учитель показує пом'ятий, пошарпаний старий портфель, дістає з нього пом'яті зошити, порваний альбом, поламану ручку, розмальовану лінійку, пом'яті папірці, обкладинку для зошитів, цукерки, обгортки від шоколаду.
-
Що ви можете сказати про господаря цього портфеля? Який він учень? (Неохайний, не береже свої речі.)
-
Як потрібно ставитися до навчального приладдя?
-
Коли слід збирати портфель?
-
Що може розповісти портфель про господаря?
-
Чи подобається вам цей портфель?
-
Робота за підручником (с. 58-64)
Читання вірша Анатолія Костецького «А що в портфелі?»
-
Які речі були в Юрковому портфелі? Спочатку назвіть їх, а потім опишіть їхній вигляд.
-
Про що свідчить опис речей?
-
У якому вони були стані?
-
Як портфель характеризує Юрка?
-
Слово акуратний почали вживати на початку XVIII століття, запозичивши його з польської мови. Проте і в польській мові це слово — чужинець, бо назву його поляки взяли з латинської мови. І як приємно бути акуратним! Бо це означає бути... (старанним, ретельним, сумлінним, дбайливим, совісним, скрупульозним). Акуратний — який уважно виконує щось.
Відповіді на запитання нас. 61 Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 63.
Потім читають вірш Галини Малик «Дивний звір» та відповідають на запитання нас. 64
-
Хто ж навчив героя вірша бути охайним і бережливим?
-
Кого Галина Малик назвала дивним звіром? І чому?
-
Чи живе у вас удома такий дивний звір?
-
Чи ви вже встигли позбутися його?
-
Що для цього слід зробити?
4, Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Читання й обговорення оповідання «Помилка»
ПОМИЛКА
Учитель викликав Юрка до дошки.
-
Нумо, давай напишемо таке речення... Пиши: «Щодня перед обідом я старанно мию руки з милом».
Пише Юрко, старається, аж сопе... Ось уже й кінець. Ставить крапку і повертається до вчителя.
-
Так, так,— каже Іван Петрович.— Добре написано. А тепер прочитай і знайди помилки.
Юрко помалу читає і виправляє: у слові «перед» пропущено «е», у слові « старанно » треба два « н »...
-
Тепер уже, все правильно? — питає Іван Петрович.
-
Усе,— відповідає Юрко впевнено.
-
Усе-все?
— Все,— чомусь уже тихіше каже Юрко і... червоніє... Чого б то?
-
Як ви вважаєте, чому почервонів Юрко?
-
Де ви вдома зберігаєте свій одяг?
-
Як потрібно ставитися до одягу?
-
Розв'язування моральної задачі
Хлопчик повернувся зі школи додому. Глянула мати, а його нова шапка по- , дерта і вся в багнюці.
-
Це що?
-
Та це хлопці...
-
Що хлопці?
-
Скинули з мене шапку й почали у футбол грати.
-
А ти ж де був? і
-
На воротах стояв.
-
Що ж можна сказати про поведінку хлопчика?
-
Чим можна грати у футбол?
-
Як потрібно ставитися до речей?
-
Про кого в нашому класі можна сказати: «Цей учень завжди охайний, акуратний, бережливий, відповідальний»?
-
Гра «П'ять речень»
Учні в п'яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
-
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
-
Що нового ви дізналися на уроці?
-
Які правила вивчили?
-
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с.58-64).