Урок " Програмна та непрограмна музика"

Про матеріал
Розрахований для учнів 5-6 класів. Різні види інтерактивних вправ. Слухання музики та виконання.
Перегляд файлу

УРОК 18

Тема. Програмна і непрограмна музика.

Мета:формування ключових компетентностей:

Загальнокультурна компетентність: духовно-моральні основи життя людини; роль мистецтва у житті, засвоєння художньої картини світу.

Інформаційна компетентність:здатність учня орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією; вміння добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел, користуватися довідковою літературою.

Соціальні компетентності: використовувати різні ролі й функції в колективі, проявляти ініціативу.

Міжпредметніестетичнікомпетентності:виявленняестетичногоставлення до мистецтва; вміння давати естетичну оцінку творам мистецтва; вміння цінувати красу, створену митцями; оволодіння досягненнями національної (світової) культури; виявлення інтересу до культури, духовних і моральних цінностей.

Предметні компетентності: ознайомити дiтей з різновидами професійної музики, поняттям «цикл інструментальних концертів» на прикладі творчості А. Вівальді та його творів, розкрити специфіку зв‘язку музичного та візуального мистецтва, дати уявлення про програмну та не програмну музику, пейзаж.

Розвивати вміння учнів давати характеристику музичному образу твору, вміння вдумливо сприймати та інтерпретувати різнопланові за змістом твори, творчу уяву, здібності; розрізняти на слух засоби музичної виразності, розвивати вміння створювати візуальні образи до музичного твору, продовжувати розвивати вміння створювати власні пісні на основі віршованого тексту.

Виховувати інтерес до музичного візуального мистецтва, до музики композиторів-класиків та художників пейзажистів.

 

Тип уроку: урок уведення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, мультимедійна презентація, ілюстрації до музичного твору та пісні, портрет А. Вівальді.

Основні поняття для засвоєння: різновиди професійної музики: вокальна, інструментальна, цикл інструментальних концертів, програмна та не програмна музика.

Твори, що вивчаються на уроці:

  • А.Вівальді Концерт «Пори року» :Зима – слухання
  • Н.Май «Зима» - повторення

Слайд 1Епіграф до уроку:

«Музика – це сестра живопису»

Л.да Вінчі

ХІД УРОКУ

Вхід під музику А. Вівальді.

1. Організаційний момент. Музичне привітання.

2. Актуалізація опорних знань:Слайд 2

Розгадавши кросворд, ми дізнаємось ім‘я композитора, з яким знайомилися минулого уроку.

За кожну правильну відповідь – нотка.

 

 

 

 

М

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

Г

 

 

К

 

 

 

 

Н

 

 

О

 

В

 

Д

 

І

 

 

Л

 

І

 

И

Т

Б

 

И

 

О

 

Р

О

А

 

С

С

Л

Ц

И

Ф

Л

 

К

К

О

І

Г

К

О

Е

С

О

Р

Н

Л

Е

О

Н

Т

О

В

И

Ч

А

Н

Б

 

 

П

А

П

Е

 

Т

З

 

І

 

К

Л

 

 

А

 

Л

А

Ь

 

 

Р

 

К

 

 

 

 

 

А

 

1. Якщо нота біла,

То ця нота - …. (ціла) щелч

2. Він музиками керує,

На нього дивиться оркестр,

А публіка його цінує,

І віддає тепло сердець (диригент) щелч

3. Музикант сліпий співає –

Відчуваєш в серці жар.

Інструмент свій обіймає

Хто ж він є? Співець-… (кобзар) щелч

4. Не людина, а співає,

Не карусель, а крутиться (магнітофон) щелч

5. Він у мистецтві –

Принц прекрасний.

Душею виконаний злет.

Він – старовинний,

Він – сучасний.

Класичний танець

Це - … (балет) щелч

6. Це дерево – не полінце,

Шість дірочок має.

Весело співає (сопілка) щелч

7. З піснею цією

Діти виростають.

Бо її матуся

Кожному співає (колискова) щелч

8. У лісі народилась

В майстерні робилась

А в руках заспівала (скрипка) щелч

9. Ну й велика оця скрипка – не можна відвести очей

Звук низький, баритональний –

Це і є - …. (віолончель) щелч

Слайд 3 Отже, ключове слово – Леонтович. Саме з творчістю Миколи Леонтовича (портрет на екрані) ми з вами знайомилися на минулому уроці.

3. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми поговоримо про програмну і не програмну музику. Слайд 4

4. Мотивація до навчання

Як яскравонавкруги! Скрізьпанує свято. Як же чудово, коли снігсиплеться на землю з неба, вкриваючи все скрізьбілоюковдрою. Я знаю, щовидуже любите зиму. І яїїтеж люблю.

Відео: пісня «Падав сніг» - переглядСлайд 5

Слайд 6 Нещодавно ми дізналися про багатий і різноманітний світ мистецтва, про взаємозв'язок музики й мистецтва слова, музики й кіномистецтва, а також довідалися про те, що ці види мистецтва доповнюють і збагачують один одного. Чи ж пов‘язані між собою музика та образотворче мистецтво, чи доповнюють і збагачують вони одне одного?

Слайд 7 Спорідненість візуальних мистецтв (живопису, архітектури, скульптури) з музикою не така очевидна, як музики з літературою. Проте ця спорідненість все-таки існує, оскільки музика відображає не тільки те, що ми чуємо, а й те, що ми бачимо, відчуваємо.

Слайд 8 Послухайте вірш, присвячений дивовижній порі року.

Немов молитва, біла тиша

Зима під ковдрою дріма.

Гуляти з дому діти вийшли –

Зачарувала їх зима.

У білій сукні Україна

В собор зібралася іти

Степи біліють кураїні,

Десь терен просить цвісти,

І се таке благословенне

У непорушній білизні,

Що аж не віриться, о нене,

Що є тривоги в нас земні.

Ф.Лівинський

Уявіть, що ви художники:

- Про яку пору року йдеться?

- Яку картину можна намалювати до цього поетичного твору?

У вірші відчутні елементи зображальності, живе відчуття зимової завірюхи, своєрідний літературний пейзаж. Звернімося до нашого словничка, що таке пейзаж. Слайд 9

Словничок

Пейзаж – жанр образотворчого мистецтва, основним предметом зображення якого є природа.

 

Уявіть, що ви композитори: Слайд 10

  •          Яку музику можна створити за змістом цього вірша? Опишіть словами.

5. Слухання музики

Бесіда про програмну і не програмну музику

Слайд 11Музика може відображати не лише те, що ми чуємо, а й те, що ми бачимо, відчуваємо. Враження від побаченого поєднується в нашій уяві з почутими враженнями – ми їх співвідносимо чи за схожістю, чи то за контрастом.

Слайд 12Композитори часто спрямовують слухача на прийняття музичних конкретних образів, даючи своїм творам художні назви, тобто формуючи програму «бачення» змісту. Такі музичні твори називаються програмовими (наприклад «Три подружки» Д.Кабалевського, «Щедрик» М.Леонтовича). Звернемося знову до словничка. Слайд 13

 

Словничок

Програмна музика –це інструментальна музика, створена за певним сюжетом, що відображається у назві твору.

 

Слайд 14Літературний сюжет музичних творів надає їм більш деталізованої програми. Звернемося до словничка Слайд 15

Словничок

Непрограмна музика –це твори, що не мають художніх назв, літературного сюжету (наприклад, Ф.Шопен «Прелюдія», П.Чайковський «Мелодія для скрипки і фортепіано»).

 

Слайд 16 На сьогоднішньому уроці ми послухаємо концерт «Зима» з циклу програмних концертів для скрипки та струнного оркестру «Пори року». Це найпопулярніший програмний твір італійського композитора XVIII—XIX ст. Антоніо Вівальді. Створений майже 300 років тому, він і сьогодні звучить у скрипковому виконанні, а також у перекладі для органа й навіть для електро скрипки. Що ж являє собою жанр концерту та програмна музика?Зверніть увагу на зображальність музики, її характер.

Слухання музичного твору. А.Вівальді Концерт «Пори року»: «Зима»

Аналіз музичного твору:Слайд 17

  •          Який пейзаж «намалювала» нам музика – спокійну засніжену рівнину, веселий танок сніжинок чи сувору пісню зимових вітрів?
  •          Який характер музики? Темп?
  •          Чи допомагає нам програмність концерту краще зрозуміти зміст, характер твору?
  •          Які музичні інструменти виконують твір?

 

Слайд 18Концерт «Зима» є вершиною художньої зображальності. У ньому напрочуд майстерно відображено пронизлива зима, завивання вітру, катання на ковзанах. В епіграфі  до цього концерту є такі рядки: «… під поривами крижаного вітру все живе тремтить у снігу». Побутує думка, що композитор сам склав ці вірші, щоб якомога яскравіше показати зміст музичного твору. Серед його творів інструментальної музики 28 мають програмні назви.

  •          Чому концерти А.Вівальдінаписані саме для скрипки? Звернемося до біографії композитора.

Розповідь про композитора.Слайд 19

Доповідь учняАнтоніо Лучіо Вівальді— родом із Венеції. Його батько талановитий скрипаль (дехто називав його віртуозом), допомагав йому спробувати музичну кар'єру і записав його до оркестру Капели Святого Марка, де він був поціновуваним віолончелістом. Антоніо був першим із шести дітей, хто став музикантом. Навчившись віртуозної гри на скрипці у відомих педагогів, Антоніо Вівальді став, однак, священником і майже водночас викладачем консерваторії. Він відомий як неперевершений скрипаль-віртуоз, талановитий композитор і педагог.

Музика А. Вівальді яскраво і поетично змальовує зимові пейзажі. Такий музичний живопис допомагає нам, слухачам, більш глибоко та емоційно сприймати навколишній світ.

Сьогодні ми з вами говорили про концерт. А що ж таке концерт. Зазирнімо до словничка.Слайд 20

Словник 

Концерт – великий музичний твір для одного інструмента, що виконується у супроводі оркестру.

 

Слайд 21Розгляньте картину відомого російського художника І. Левітана. Спробуйте уявити, яка музика звучить у ній. Охарактеризуйте цю музику.

  •                      Поміркуйте, чи співзвучні живописний твір І. Левітана «Ліс узимку» та музичний твір А. Вівальді.
  •                      Якою зиму зобразив художник?
  •                      Які фарби використав?
  •                      Порівняйте характер і настрій картини І. Левітана та музики А.Вівальді.
  •                      Чи схожі ці пейзажі — образотворчий та музичний?

Слайд 22 Гра «Асоціації»

Після прослухування музичного твору, або після перегляду репродукцій картин тощо, учитель пропонує учням проасоціювати і змалювати ці твори з точки зору іншого виду мистецтва. Це буде підтвердженням того, що сприймати й зображати той чи інший твір мистецтва можна по різному.

Запитання.По щелч

-Якого кольору «Зима» А.Вівальді?

-А які краски можна використати, змальовуючи зиму в концерті А.Вівальді?

-Який характер у картини І.Левітана  «Ліс узимку»?

-А про що співає «Ліс узимку» І.Левітана?

5. Фізкультхвилинка Слайд 23

6. Хоровий спів

Виконання пісні. «Хай радіють усі».Слайд 24

Починаючи з пейзажу за вікном, зима зазвучала перед нами музичними та живописними барвами. Пропоную вам, як виконавцям, приєднатися до яскравої зимової картинки піснею «Хай радіють усі».

  •                      Який образ змальовано в пісні?
  •          Який характер має ця пісня?
  •          Як її потрібно виконувати?
  •          Як слова та музикастворюютьсвятковий, піднесений характер пісні?

РозспівуванняСлайд 25

Опрацювання тексту всіх куплетів пісні. Слайд 26

Робота над художньо-виразним виконанням.Слайд 26-30

Робота в групах.Слайд 31

  •          1 група – співає пісню
  •          2 група – плескає ритмічний малюнок
  •          3 група – грають на маракасахСлайд 32-36

7. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

Гра «Текст з помилками»Слайд 37

Учитель пропонує текст з вивченого матеріалу, в якому навмисно допущено помилки. Діти на слух повинні їх помітити і виправити, обґрунтовуючи свою думку.

Приклад.

«АнтоніоВівальді — видатний італійський композитор, педагог, скрипаль, піаніст, диригент. В історію музики він увійшов як творець жанру сольного інструментального концерту та обробок народних пісень.

Серед 220 концертів для фортепіано з оркестром, написаних композитором, найбільшої популярності набув чотиричастинний цикл «Пори року». Створений майже 300 років тому, він і сьогодні звучить у гітарному виконанні, а також у перекладі для органа й навіть для електро-скрипки.».

  •            Слайд 38 Які враження склала на вас музика, що звучала сьогодні на уроці?
  •            Якій темі вона присвячена?
  •            Назвіть види мистецтва, які належать до візуальних.
  •            Назвіть відмінності між програмною та не програмною музикою.
  •            Слайд 39 Які з творів ми називаємо пейзажами?
  •            З якими мистецькими творами-пейзажами ви познайомились?
  •            Чи являється концерт А. Вівальді «Пори року» програмним твором? Обґрунтуйте, будь ласка

Слайд 40 Учитель. Порівняння образів музичного та образотворчого мистецтва за допомогою «внутрішнього слуху» або «внутрішнього бачення» дає нам змогу розвивати свою творчу уяву, глибше сприймати навколишній світ крізь призму мистецьких творів. Спорідненість візуальних мистецтв (архітектури, скульптури, живопису) з музикою не є настільки очевидною, як, наприклад, музики й літератури. Проте ця спорідненість існує, оскільки музика відображає не лише те, що ми чуємо, а й те, що ми бачимо, відчуваємо.

Оцінювання учнів:Слайд 41

  •          1 нотка – 8 балів
  •          2 нотки – 9 балів
  •          3 нотки – 10 балів
  •          4 нотки – 11 балів

8. Домашнє завдання.Слайд 42

Дізнайтеся історію створення шедевру, який слухали на уроці

 

 

Слайд 43

Вихід з класу під музику

docx
Додано
12 лютого
Переглядів
195
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку