Тема уроку. Прогресії та їх роль в повсякденному житті.
Мета уроку. Поглибити знання учнів про прогресії. Навчити застосовувати знання про прогресії для розв’язування життєвих задач, задач, пов’язаних з розмноженням, з рухом тіл в просторі; формувати уявлення про ідеї і методи математики та їх роль в рішенні біологічних, фізичних задач; виховувати культуру записів.
Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації матеріалу.
Обладнання. Таблиця значень 2n, n > 15, комп’ютер.
Форма проведення. Інтегрований урок (алгебра, біологія та фізика) з використанням інтерактивних та комп’ютерних технологій.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель математики: Прогрес – це рух, це велич, це зростання,
Як Україні зараз він потрібний,
Прогресії – його сестриці рідні.
Це школа, математика, навчання.
І кожен з нас, як аксіому знає:
Без математики на ноги нам не стати
Тож хай лунає лозунг наш крилатий
Прогресу без прогресій не буває!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель математики: Сьогодні на уроці ми підсумуємо вивчення однієї з найцікавіших тем математики – прогресії. Їх внутрішня гармонія, строга витончена краса роблять теорію арифметичної і геометричної прогресії відображенням фундаментальних властивостей об’єктивного світу, що існує незалежно від нас, нашої свідомості. На сьогоднішньому уроці ми узагальнюватимемо знання з цієї теми і знаходитемо її застосування під час вивчення питань інших наук і життєвих ситуацій.
Вчитель біології: Так, наприклад, в біології прогресії пов’язані з такими темами, як розмноження, поділ клітин, формені елементи крові та інші. Неможливо розв’язати біологічні задачі з даних тем, не використавши знання про прогресії. За теорією еволюції Дарвіна, всі процеси, які пов’язані з живими організмами, відбуваються прогресивно або регресивно.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель математики: Ми пропонуємо вам пригадати основні поняття прогресії, а також питання розмноження організмів та їх розвиток. Вашій увазі пропонується гра „Дерево знань“. (Вивішуємо таблицю, на якій намальована яблуня з прикріпленими яблуками, на звороті яких написані запитання)
Запитання.
ІV. Розв’язування задач.
Вчитель математики: Пригадавши формули n-го члена і суми n членів арифметичної і геометричної прогресії прошу розв’язати такі задачі усно.
Задача №1. Чому дорівнює третій член геометричної прогресії, перший член якої дорівнює 5, а знаменник – 3?
Розв’язування: b3 = b1q2, b3 = 5•32 = 45.
Задача №2. Чому дорівнює сума шести перших членів арифметичної прогресії, якщо а1 = 20, і а6 = 15?
Задача №3. Яка із послідовностей є арифметичною прогресією?
А) 1; 2; 4; 8. Б) 8; 10; 13; 17. В) 2; 4; 6; 8. Г) -8; 8; -8; 8.
Відповідь: В.
Вчитель біології: На стадії ембріона відбувається процес формування тканин, який називається гістогенез. Одним з видів сполучної тканини, яка формується на стадії формування ембріона, є кров, до складу якої входять життєво необхідні клітини – еритроцити, лейкоцити та тромбоцити, кількість яких впливає на самопочуття людини.
Задача №4. (усно). Кількість еритроцитів ( з розрахунку на 1 мм3) в крові людини становить на рівні моря – 5 мільйонів. Через кожні 600 м підняття в гору їх кількість збільшується на 1 мільйон. Яка кількість еритроцитів буде в крові людини, якщо вона підніметься на вершину гори Еверест (4800 м) . Чому це відбувається? Застосуйте ваші знання з математики.
(У зв’язку з розрідженим повітрям в легені повинно більше потрапляти кисню, відповідно цьому збільшується кількість еритроцитів.)
Вчитель біологі. Процес розмноження відбувається прогресивно. Давайте згадаємо, що таке розмноження, які його види та які організми розмножуються нестатевим способом, а які статевим. (Відповіді учнів).
Спробуємо розв’язати таку проблему.
Задача №5 (письмово). Уявімо, що на початку нашої ери жінка М народила дві доньки, кожна з них до 30 років народила теж дві доньки і т.д. Чи можливо це? Скільки б за таких умов нащадків М жило б у наш час?
Вчитель математики: Проаналізуємо цю задачу. В чому математична суть і яка математична модель цієї задачі?
Розв’язування: b1 = 2, q = 2, n = 2008 : 30 = 66.
S66 =73786976294838206464
Використовуємо таблицю 2n.
Висновок: це число значно перевищує кількість людей на планеті. Тому це не можливо.
Вчитель фізики:
Так, бувають миті, що не повторюються двічі. Захоплено згадуєш хвилини вільного падіння. Не хочеться, щоб вони зникли.
Ось лечу, мені легко, я в захваті. В одну мить: я і простір.
Давайте пригадаємо закономірності вільного падіння.
Задача №6.(письмово).Тіло, яке вільно падає, проходить за першу секунду 4,9 м, а за кожну наступну – на 9,8 м більше, ніж за попередню. Встановити, скільки секунд падатиме тіло з висоти 1960 м.
Розв’язування: а1 = 4,9; d = 9,8; Sn = 1960. n = 25 c.
Задача №7. Гальмуючи, автомобіль за першу секунду проїхав 15 м, а за кожну наступну – на 3м менше, ніж за попередню. Знайдіть гальмівний шлях автомобіля.
Розв’язування: а1 = 15, d = -3, аn = 0.
an = а1 + d (n - 1), 0 = 15 – 3 (n -1), n = 6.
S6 = 45 м
Вчитель біології: Ця задача застерігає кожного з нас, що треба бути уважним на дорозі.
V. Самостійна робота.
Вчитель математики: На ваших партах лежать завдання, які пропонуються для самостійної роботи. Задачі підібрані різнорівневі, кожен з вас може вибрати і розв’язати ті, які йому сподобались. Звертаю вашу увагу на те, що під час самостійної роботи не тільки вникайте в математичну суть задачі, а й вдумуйтесь в її зміст, з’ясовуйте життєву проблематику того чи іншого завдання.
Варіант І.
І рівень.
Потяг пройшов за першу хвилину 580 м, а за кожну наступну хвилину – на 60 м менше, ніж попередню. Яку відстань пройшов потяг за шосту хвилину; за десяту хвилину?
ІІ рівень.
У пробірці міститься 5 клітин, які розмножуються поділом навпіл. Скільки клітин утвориться після першого поділу, четвертого поділу?
ІІІ рівень.
Уявіть, що ви хочете взяти в банку кредит у розмірі 3000 гривень. За перший день ви будете зобов’язані заплатити банку 1 копійку, за другий – 2 копійки, за третій – 4 копійки і т.д. Чи укладете ви з цим банком договір не менше, ніж на 20 днів?
Варіант ІІ.
І рівень.
Учень прочитав книжку за 12 днів. За перший день він прочитав 8 сторінок, а за кожний наступний день він читав на 4 сторінки більше, ніж за попередній. Скільки сторінок прочитав учень за 8, 12 день.
ІІ рівень.
Інфузорії-туфельки розмножуються поділом на дві частини. Скільки утвориться інфузорій з однієї після трьох поділів; шести поділів.
ІІІ рівень.
У амфітеатрі у першому ряді 8 місць, а в кожному наступному – на 4 місця більше, ніж у попередньому. Скільки рядів у амфітеатрі, якщо всього місць 680.
VІ. Підсумок уроку.
Вчитель математики: На сьогоднішньому уроці ви побачили, що розв’язуючи задачі з біології, фізики можна використати властивості і формули арифметичної і геометричної прогресій, що приведе, іноді, до єдиного вірного шляху розв’язування цих задач.
Виставлення оцінок.
VІІ. Домашнє завдання.