Урок "Прямокутник, як окремий випадок замкненої ламаної лінії. Суміжні сторони, діагоналі"

Про матеріал
Вчити учнів визначати властивості прямокутника, будувати діагоналі та визначати суміжні сторони, розпізнавати прості геометричні форми , назива¬ти їх (прямокутник, квадрат, трикут¬ник, круг). Розвивати асоціативне мислення, творчу уяву. Коригувати процеси аналізу та синтезу, дрібної моторики , зв’язного мовлення. Виховувати спостережливість, естетичний смак, охайність у роботі.
Перегляд файлу

 Математика      5 клас

Тема:  Прямокутник ,  як окремий випадок замкненої ламаної лінії . Суміжні сторони,  діагоналі .

Мета: продовжити  вчити учнів визначати властивості прямокутника, будувати

діагоналі та визначати суміжні сторони, розпізнавати  прості  геометричні  форми ,

назива­ти їх (прямокутник, квадрат, трикут­ник, круг).

 Розвивати асоціативне мислення, творчу уяву.

 Коригувати процеси аналізу та синтезу, дрібної моторики , зв’язного мовлення.

Виховувати спостережливість, естетичний смак, охайність у роботі.

Обладнання : таблиці, картки , ілюстрації  Героїв уроку, роздатковий матеріал

 геометричних фігур. 

Тип уроку. Урок закріплення навчального матеріалу.

                                                     Хід уроку 

I.     Підготовча частина    

Організаційний момент.

Привітання

Стали, діти, порівнялись

До гостей всі привітались

Пролунав уже дзвінок,

Розпочинаємо урок.

На перерві відпочили,

І тепер за парти сіли.

Нагадаю вам, що ви,

В школі справжні школярі.

Ви прийшли сюди навчатись,

Про щось новеє дізнатись,

Якщо хочеш більше знати,

Треба добре працювати:

На уроці не крутіться,

Лиш на вчителя дивіться,

І повинен кожен знати,       

Що не можна розмовляти,

Не кричати, не стрибати,

Товаришам не заважати.

Хочеш  ти відповідати?

Треба руку підіймати,

Тому часу ми не гаєм

І урок розпочинаєм.

 

Нервово-психічна підготовка

                     «Казка про життя  Олівця, Точки і Прямої»


    Чи правда це, чи ні, а люди кажуть так: жили колись у Петрика Олівець, Пряма і

 

Точка. Дуже погано ставився до них Петрик. Ідучи до школи, забував Олівця

 

вдома, не знав, що Точка позначається великою буквою, а Пряма маленькою,

 

часто плутав їхні позначення. Одного разу, коли всі спали, Олівець сказав:

 

«Тікаймо, бо буде нам потім ще гірше!»


    Зібралися вони і пішли світ за очі. Йшли вони, йшли, доки не дійшли до

 

хатинки, де жив добрий чарівник, який відразу прийняв подорожніх. Напоїв їх,

 

 нагодував і поклав спати.


Прокинувшись вранці, Олівець, Пряма і Точка зібрались йти далі, але

 

Чарівник сказав: «Залишайтеся у мене. Ви мені будете допомагати, а я вам.»

 

Стали Олівець, Пряма і Точка жити у Чарівника. Олівець допомагав йому

 

 малювати Пряму, а Точка ставала на ній, утворюючи півпрямі та відрізки. Довго

 

жили Олівець, Пряма і Точка в Чарівника, але дуже сумували за Петриком.

 

За те, що друзі вірно служили своєму господареві, він вирішив їм віддячити –

 

допоміг Петрику полюбити математику. Олівець, Пряма і Точка із задоволенням

 

повернулися додому і зажили в мирі та злагоді.

 

 - Отже наші Герої будуть нам помічниками на уроці.

 

Загадка                           Тільки вістря олівця

                                        Торкнеться  листочка –

                                        Зявиться фігура ця,

                                        Що зветься …….(точка)

 

Зачекайте, хтось спішить до нас на урок?       (  Листоноша )

У листі його завдання.

1.      Гра «Вишикуй ряд».

Вишикуйте геометричні фігури  в ряд, розгадавши загадки.

Олівці Петрусь узяв,                                            Він давно знайомий мій, 
Швидко щось намалював.                                   Кожен кут у нім прямий.                        
Хоч крути, а хоч верти,                                        Всі чотири сторони 
Має тільки три кути.                                             Однієї довжини.
                                   (Трикутник)                                                    (Квадрат)                

 На квадрат я дуже схожий.                                  Не стоїть і не стрибає            
Маю теж чотири сторони.                                     Жодного кута не має   
Тільки дві з них протилежні —                                                                 (Круг)
Однакової довжини. 
А сусідні — різні.
                             (Прямокутник)

                  Тема: Отношения между понятиями Цели урока                   

 

- Назвіть  геометричні фігури.  Якого вони кольору?

 

 

Мотивація навчальної діяльності.

«Мозковий штурм»

- Уважно придивіться до різноманіття природи та предметів, що навколо. Усі

предмети, що нас оточують, надзвичайно різноманітні. Відрізняються


вони один від одного не тільки кольором, а й формою, тобто зовнішнім виглядом.

За формою предмети можуть бути подібні на геометричні фігури.

1. Гра «На що подібний»

- Подивіться на предмети навколишнього світу створені людиною.(малюнки)  

 -На які геометричні фігури вони подібні?

 

 -Огляніться  навкруги. Назвіть прямокутники , що оточують нас у класі.

ІІ. Оголошення теми уроку.

- Діти, погляньте , хто ще  завітав до нас на урок?                (Прямокутник)

- Сьогодні  ми будемо більш детально знайомитись з прямокутником.

 

 -На  яких уроках ви використовуєте знання про прямокутники?  

 

  (столярної    і  швейної справи)

 

ПРЯМОКУТНИК - це замкнена ламана лінія, яка складається з чотирьох відрізків.


- А що ми можемо сказати про сторони прямокутника?


- Зверніть увагу, що сусідні сторони ми називаємо довжиною та шириною.  

  Протилежні сторони – рівні.


- Якими одиницями вимірювання ми користуємось при побудові геометричних

фігур?  ( дм, см, мм)   

2. Гра «Пошук»         Завдання «Знайди зайву фігуру».     (Таблиця)

 

Повторимо  правила техніки безпеки з креслярськими інструментами.

3.  Завдання  

1варіант

Побудувати  прямокутник  АВСД , в якого довжина АВ=6см,  а ширина ВС= 3см, діагоналі, визначити суміжні сторони. 

2варіант  -   Побудувати  прямокутник  за даними точками , шаблонами.

  4. Робота в малій групі.      «Коло друзів»

(4учні  по черзі беруться за руки , називаючи свого товариша)

 

Суміжні сторони прямокутника:1 і 2, 2 і 3, 3 і 4, 4 і 1.

 

Фізкультхвилинка.

    

Ви  втомились?

 

Саме час - дружно відпочити,

 

І знайому фізкультхвилинку

 

В гості запросити.

 

                                    Руки сонцю підставляйте,

 

                                    З сонцем в піджмурки пограйте,

 

                                    До вподоби нам ця гра?

 

                                    Любить сонце дітвора.

 

4. Завдання «Склади фігури».

- Сьогодні у свою майстерню нас запросив пан Олівець-конструктор. Але

дозволить він працювати тільки тим, хто добре засвоїв навчальний матеріал.

- Поміркуйте, сконструюйте з них такий предмет:

І ряд — хатинку,   ІІ ряд — машину,  III ряд — свій вибір

  - Молодці!  Ви успішно впорались із завданнями пана Олівця-конструктора і цим

допомогли йому. У нього тепер свято. А жодне свято не обходиться без особливих

прикрас.  Яких?  Пан Олівець-конструктор — чарівник.  Він перетворить

геометричні фігури на  предмети — прикраси.

                                       Причепурилися двори —

Святкові всюди прапори... (І. Нехода)

Прапор — полотнище одного або кількох кольорів з певним зображен­ням —

символом держави.— А який прапор нашої держави?

Практична діяльність учнів.

- Ще раз пригадайте, якої форми  Державний прапор України?

- Якого він кольору?

- Який колір зверху?  Знизу?

- Чи однакові за розміром кольорові смуги?


Щоб намалювати прапор, працюйте так:

- від поданого зразка (шаблона) побудуйте  великий прямокутник;

-поділіть його лінією на дві половини;  

-замалюйте верхню половину синім, а нижню  жовтим кольором.

                               Виставка робіт учнів

          III. Підсумок уроку.

 Зробимо останній крок –

 

                                                 Підсумуємо урок.

 

Гості в нас були чудові –

 

                                                 І завдань у них доволі.

 

                                                 Та додому вже пора.

 

                                                 Вам, спасибі, дітвора!

 

      Не лінуйтесь, гарно вчіться –

 

                                                 Вам наказують герої.

 

- Рефлексія.

 

*          - Чи сподобався вам урок?

 

- Який елемент уроку  сподобався  найбільше?

 

 

doc
Пов’язані теми
Математика, 5 клас, Розробки уроків
Інкл
Додано
10 лютого 2020
Переглядів
2051
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку