«Я досліджую світ»
2 клас.
За підручником М.Вашуленка, Г. Ломаковської, Т.Єресько «Я досліджую світ»
Підготувала:
Вчитель початкових класів
Шполянського ліцею №3
Шполянської міської ради ОТГ
Черкаської області
Цибенко Тетяна Миколаївна,
Тема. Птахи навесні
Мета. Розширити та поглибити знання учнів про світ птахів,
повторити які птахи належать до перелітних, в якій послідовності повертаються із теплих країв;
допомогти усвідомити, яку користь приносять птахи,
сприяти розвитку спостережливості, інтересу до пізнання тваринного світу, природи, допитливість;
виховувати любов та шанобливе ставлення до природи рідного краю, України; бажання оберігати птахів.
Обладнання: світлини перелітних птахів, відеоматеріал «Перелітні птахи», руханка для очей «Весела пташка», фізкультхвилинка «Ой у лузі червона калина», презентація « Ребуси про птахів» .
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Вступна частина
Вітання
Добрий день! Добрий день!
Ми бажаємо плідної праці всім на весь день.
ІІ.Організаційна частина.
(Налаштування учнів на успішну роботу на уроці, проговорення висловів разом з учителем)
1.Правила успіху на уроці
Я люблю й умію ставити пізнавальні запитання!
Я здібний ! Я здібна !
Я – молодець!
Я люблю природу. Рослини й тварини – мої друзі !
2. Фенологічні спостереження.
– Про погоду сьогоднішнього дня нам допоможе дізнатися черговий синоптик, тому надаємо йому слово.
Виступ синоптика.
Сьогодні понеділок. День сонячний, веселий. Небо чисте. Повітря свіже і прохолодне. Опадів і вітру немає.
- А тепер послухаємо народного синоптика.
Виступ народного синоптика
Сьогодні за народним календарем день, коли не можна ображати один одного, ображатися, говорити нечемні слова і лаятися.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні у нас урок незвичайний, тому що дуже цікавий, а про що ми будемо говорити ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки:
Привітанням журавля
Я пробуджую поля,
Небеса і ручаї
Та розквітчую гаї
І усякий мене знає.
Відгадали? Я - Весна.
Без сокири і без рук, а дім будує. (Пташка)
– Хто здогадався ? Яка тема сьогоднішнього уроку?
Так, тема нашого уроку – Птахи навесні.
ІV.Актуалізація опорних знань.
— Як зимують птахи? (Відповіді учнів)
Учитель
Важко доводиться узимку птахам. Адже нема нічого страшнішого за найлютіші морози, як голод.
— Які зміни відбуваються в природі навесні?
(Відповіді учнів)
— Чи впливає це на життя птахів?
Робота з підручником (с. 78).
Завдання 1.
Розгляньте світлини. Пригадате, які птахи належать до перелітних. Назвіть їх.
V. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
1) Перегляд відеопрезентації «Перелітні птахи»
https://www.youtube.com/watch?v=S5nM2Fx0H8k
Які перелітні птахи мешкають у нашій місцевості?
2) Робота з підручником
Завдання 2(с.78-79)
А)Стратегія «Семінар читачів»
Прочитай і дізнайся, як колись зустрічали птахів.
Наші предки вважали, що справжня в...сна настає, коли повертаються з вирію птахи. На своїх крилах приносять вони сонячне світло й т..пло. Щоб пришвидшити прихід в..сни, випікали пташок із тіста. І закликали: «Жайворонки, прилетіть, в..сну красну принесіть!»
(За Василем Скуратівським).
Стратегія проводиться за алгоритмом:
- Мовчазне читання тексту. (Учні читають текст)
- Проведення читацького діалогу. (Учні ставлять одне одному питання.)
Б) Робота з текстом
-Читання тексту учнями вголос вставляючи пропущені букви в словах.
- Списування тексту в зошит.
Руханка для очей «Весела пташка»
https://www.youtube.com/watch?v=ghXH3WAOcf4
Завдання 3. Робота в парах
-Розкажіть за схемою, у якій послідовності птахи повертаються із вирію.
3) Робота в групах.
Технологія «Акваріум»
Групи по черзі, а потім увесь клас, читають (с. 79) інформацію та обговорюють, як птахи, прилетівши з вирію, починають готуватись до виведення пташенят?
Наприкінці обговорення учні мають дійти спільного рішення за 3-5 хв. (Навесні в більшості тварин з'являються дитинчата. Птахи також вирощують потомство.)
Учитель ставить класу запитання:
— Чи погоджуєтеся ви з думкою групи?
4)Математична хвилинка.
Завдання 4. «Проведи» пташок до гніздечок. Обчисли значення виразів.
(30-27)×2 (64-56)×2 (25-18)×2
3×9-10 4×6-9 18:3+61
Руханка «Ой у лузі червона калина»
https://www.youtube.com/watch?v=X1WhIsMb7WM
5) Інформаційна хвилинка.
1 квітня – Міжнародний день птахів. Це час прильоту пернатих із вирію. За традицією в цей час в очікуванні птахів розвішуються шпаківні та інші «пташині будиночки». Допомагаючи пташкам, ми робимо добру справу, допомагаємо планеті і даємо можливість своїм нащадкам споглядати їх у просторому, вільному, чистому небі
Перегляд відео «1 квітня – Міжнародний день птахів!»
https://www.youtube.com/watch?v=4nmkoeJKnq0
- Як потрібно відноситись до птахів?
Висновок. Птахів потрібно оберігати.
6)Робота в парах.
Завдання 5. Пригадайте, як треба поводитись у лісі. Оберіть істинні твердження.
Завдання 6. Складіть за схемою задачу. Розв’яжіть її.
(Запис розв’язання на дошці учнями.)
13+11= 24(пт.)
Відповідь. 24 пташки сиділо на другому дереві.
VІ. Закріплення вивченого.
1.)Розгадування ребусів.
https://naurok.com.ua/prezentaciya-rebusi-pro-ptahiv-332651.html
( Під час називання відгадок діти доповнюють, чи перелітний птах.)
2) Робота в парах Гра « Хто зайвий »
- А зараз, дітки, пограємо в гру « Хто зайвий». Але будьте уважні.
Подумайте, які птахи зимуючі, а які перелітні. Виберіть тільки перелітних.
I пара – ластівка, голуб, лебідь, дятел, дика качка.
II пара – журавель, синичка, дикі гуси, сорока, іволга, снігур.
III пара – зяблик, лелека, ворона, деркач, соловей.
IV пара – шпак, горобець, жайворонок,одуд, сойка.
V пара - малинівка, синичка, дрізд, сорока, грак.
3)Аналіз схеми «Користь від птахів».
Учні розглядають схему, описують її, даючи пояснення.
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Самооцінювання «3—2—1»
Назвати:
· 3 речі, яких навчилась/навчився сьогодні на уроці;
· 2 речі, про які хочу знати більше;
· 1 запитання, яке у мене виникло на уроці сьогодні.
Використана література:
- Підручник М.Вашуленка, Г. Ломаковської, Т.Єресько «Я досліджую світ» 2 клас.
-Загадки Джерело: https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-ptahiv-ukrayinskoyu-movoyu
Відео « Перелітні птахи» https://www.youtube.com/watch?v=S5nM2Fx0H8k
Відео «День птахів» https://www.youtube.com/watch?v=4nmkoeJKnq0
Презентація « Ребуси про птахів»
https://naurok.com.ua/prezentaciya-rebusi-pro-ptahiv-332651.html
Руханка для очей.
https://www.youtube.com/watch?v=ghXH3WAOcf4
Руханка https://www.youtube.com/watch?v=X1WhIsMb7WM