Дата: 07.03.2019р.
2 клас
Тема: Речення, у яких є повідомлення. Спостереження за інтонацією таких речень. Побудова речень.
Мета: сформувати в учнів уявлення про речення, у яких є повідомлення; удосконалювати навички інтонування таких речень; збагачувати лексичний запас школярів; учити робити висновки й узагальнення; розвивати усне та писемне мовлення, пам'ять, увагу; удосконалювати роботи з підручником; виховувати культуру спілкування.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: ілюстрації весни, картки «Розділові знаки».
Хід уроку
1. Організація класу.
1.1. Емоційне налаштування.
Вже дзвінок сигнал нам дав:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
Роботу швидше починаймо.
2. Актуалізація опорних знань.
2.1. Перевірка домашнього завдання
- Зачитайте, будь ласка свої кінцівки до казки Івана Палагути «Про сіре мишенятко та рудого Хомку»
2.2. Каліграфічна хвилинка
! . ! . ! .
Рр Ре еч че ння речення крапка повідомлення
2.3. Метод «Гронування».
слова зв'язок думка
Речення
кінець крапка
- Наведіть приклади речень.
2.4. Словниковий диктант
Зима, весна, літо, осінь
3. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
3.1. Вправа «Подумай і скажи».
- Чи можна дану групу слів назвати реченням? Чому?
Спробуйте закінчити думку. (Найвдаліше речення записуємо до зошитів).
Навесні кожен прагне…
- Доповніть твердження: «Речення виражає … (закінчену думку)»
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з розповідними реченнями, з розділовими знаками в кінці таких речень, а також будемо вчитися вимовляти ці речення з правильною інтонацією.
4. Сприймання й осмислення нового навчального матеріалу.
4.1. Спостереження за мовним матеріалом.
На дошці записано речення:
Настала довгоочікувана весна.
4.2. Евристична бесіда.
- Що ми дізналися з поданого речення? (з речення ми дізналися, що настала весна)
- Отже, ми отримали якусь інформацію чи повідомлення.
- Який розділовий знак ми поставили біля речення, у якому про щось повідомляється?
— Отже, що ставимо в кінці розповідного речення?
4.3.Висновок, зробленим вчителем.
Речення, в якому про щось розповідається або повідомляється, називається розповідним. У кінці розповідного речення ставиться крапка.
Цвітуть сади.
Шумлять гаї.
Це речення розповідні.
Розкажуть щось тобі й мені,
І крапку ставимо в кінці.
4.4. Читання правила у підручнику.
4.5. Бесіда за змістом правила.
- Як називається речення, у якому про щось повідомляється, розповідається?
- Який розділовий знак ми ставимо в кінці розповідного речення?
4.6. Пробна вправа.( с. 131, впр. 2). Списування розповідного речення.
— Прочитайте виразно веснянку.
— Прочитайте останнє речення.
— Про що розповідається в цьому реченні?
— Спишіть це речення в зошит.
Фізкультхвилинка (виконує черговий учень)
5.1 Спостереження за мовним матеріалом.
— Прочитайте друге речення. ( Настала довгоочікувана весна!).
Про що говориться в другому реченні?
— Чим друге речення відрізняється від першого? (Розділовими знаками)
— Що стоїть у кінці другого речення? (Знак оклику)
5.2.Висновок вчителя.
Якщо розповідне речення вимовляється з особливим почуттям, із захопленням, радістю, то в кінці такого речення ставиться знак оклику.
5.4. Виконання тренувальної вправи З (с. 132)
— Прочитайте виразно вірш.
— Інтонаційно передайте захоплення тим, що зробив вітер.
— Які розділові знаки стоять у кінці кожного речення?
— Спишіть останнє речення вірша.
6.1. Складання та записування розповідних речень.
Учні складають та записують речення зі словами весна, птахи, квіти, сонце, дощик.
6.2 . Навчальний диктант.
Учні записують речення та ставлять відповідні розділові знаки.
Весна прийшла! Радіє все. Природа оживає. Як гарно навкруги!
- Які розділові знаки поставили?
7.Підсумок уроку.
7.1. Підсумкова бесіда.
— Які речення називаються розповідними?
— На які групи діляться розповідні речення за інтонацією?
— Що ставимо в кінці розповідного речення.
7.2. Пояснення асоціативних ланцюжків.
Речення ----- повідомлення --- . (Ми вивчили речення, у яких є повідомлення. У кінці таких речень ставиться крапка.)
Речення ----- повідомлення --- ! (Ми вивчили речення, у яких є повідомлення, ми їх читаємо з підвищеною інтонацією. У кінці таких речень ставиться знак оклику.)
7.3. Повідомлення домашнього завдання.
Складіть і запишіть 3 – 4 речення, у яких повідомляється про прихід весни.