Мета :поглибити поняття «речовина, властивості речовин »;
навчити описувати та визначати речовини за їх фізичними
властивостями ; встановлювати залежність між властивостями та
застосуванням;
розвивати навички спілкування, вміння висловлювати свою думку;
вміння спостерігати , порівнювати і робити висновки; вміння
працювати самостійно;
виховувати інтерес до вивчення хімії, потяг до наукової творчості.
розуміння ролі хімії в житті, розуміння важливості хімічних знань.
Речовини. Фізичні властивості речовин.
Мета :поглибити поняття «речовина, властивості речовин »;
навчити описувати та визначати речовини за їх фізичними
властивостями ; встановлювати залежність між властивостями та
застосуванням;
розвивати навички спілкування, вміння висловлювати свою думку;
вміння спостерігати , порівнювати і робити висновки; вміння
працювати самостійно;
виховувати інтерес до вивчення хімії, потяг до наукової творчості.
розуміння ролі хімії в житті, розуміння важливості хімічних знань.
Обладнання та реактиви:
довідники з хімії ,штатив з пробірками, шпатель, алюміній, мідь,
цукор, кухонна сіль, вода, оцет, олія, сода, скляна і мідна пластинки та ін.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
1.Організаційний етап
Для налаштування на робочий настрій та притягнення уваги вчитель оголошує девіз уроку:
«Своїми знаннями я зобов'язаний тільки самому собі. Я сам себе навчив хімії.» (Р .Вудворд,
Нобелівський лауреат.)
2.Мотивація
Чи знаєте ви, що найбільш тугоплавким металом є вольфрам( т.пл. 3420 С ); найбільш ковким – золото; найлегшою речовиною є водень. Кожна з цих речовин знаходить своє застосування. Чи знаєте ви, що зараз відомо понад 20 млн. різних речовин ? із них близько
70 % знайдено в природі, інші створені людиною. Щороку відкриваються нові і нові речовини. Чи корисні вони людям ? Що необхідно робити , щоб це з'ясувати ? Виходячи з цього , питання потрібно розглянути на початку вивчення хімії
(Учитель називає тему уроку.
3.Актуалізація опорних знань
А для того, щоб працювати з речовинами, досліджувати і описувати їх, потрібно знати правила техніки безпеки.
Інтерактивна вправа «Знайди помилку»
Вчитель демонструє досліди з порушенням правил техніки безпеки. Учні повинні назвати
всі помилки допущенні вчителем. (Насипання речовин у пробірку, доливання води, нагрівання рідин ,спостереження за реакцією у пробірці, виявлення запаху.)
4. Вивчення нового матеріалу
А) Властивості речовин
Інтерактивна бесіда
Пригадаємо кухню. Чи можете ви посолити борщ цукром? А чай підсолодити – сіллю ?
(Відповіді учнів )
А якщо перед вами знаходяться розтерті у порошок цукор і сіль. Чи зможете ви за зовнішнім
Виглядом визначити ці речовини?
Отже за одними ознаками речовина відрізняються від інших , а за іншими схожа. Ці ознаки
називаються властивостями речовини.
Властивості речовин
Фізичні Хімічні Фізіологічні
- можна визначити
безпосередньо спос-
тереженням;
- можна вимірювати
приладами.
Б) Фізичні властивості речовин
Учитель демонструє речовини з різними властивостями. Учні роблять висновок про яку
властивість іде мова.
1) Агрегатний стан ( рідкий, твердий, Демонструється вода і скло.
газоподібний)
2) Колір Демонструються речовини різного кольору.
3) Запах Демонструються речовини з різними запахами
(викликається помічник ).
4) Смак Діти наводять приклади з життя.
5) Прозорість Демонструється скляна і металева пластинки.
6) Розчинність у воді Демонструється розчинність цукру і алюмінію.
7) Електропровідність
8) Теплопровідність
9) Густина Демонструється алюміній і деревина
(алюміній тоне у воді, а деревина спливає)
10)Т.пл. і Т.кип.
11)Пластичність Демонструється алюмінієва і скляна пластинки
Всі фізичні властивості учні записують у зошит, складаючи опорний конспект.
В) Лабораторний дослід № 3.
«Ознайомлення з фізичними властивостями речовин»
Учні працюють по варіантах. Кожен описує і порівнює дві речовин
1-й варіант Цукор ,алюміній.
2-й варіант Кухонна сіль ,залізо.
3-й варіант Крейда , мідь.
3. Оформлення результатів роботи.
Всі спостереження і висновки учні записують у зошит для практичних робіт.
5.Узагальнення і систематизація знань
А) Гра « Мовчанки»
Діти заплющують очі. Якщо вони згодні з тим, що говорить вчитель – піднімають праву руку,
а якщо ні – ліву.
1. Золото – крихка речовина.
2. Сірка – жовтого кольору.
3. Мідь – сріблясто – сірого кольору.
4.Цукор – солоний.
5.Кисень – газ білого кольору.
6. Лимонна кислота – кисла на смак.
7.Вуглекислий газ – отруйна речовина.
8. Вода за звичайних умов – рідина.
9. Алюміній – електропровідний.
10.Пісок – розчиняється у воді.
Б) Гра «Хрестики – нулики»
Знайти виграшний шлях і вказати ознаку.
В) Творче завдання
У посудинах без етикеток містяться парфуми, олія, цукор, залізо. За якими властивостями
можна визначити кожну речовину ?
6. Підсумок уроку.