Урок "Річард Бах (нар. 1936). Сюжет твору «Чайка Джонатан Лівінґстон» як філософська метафора людського буття. ТЛ: Поглиблення поняття: метафора"

Про матеріал
Конспект уроку для 8 класу за програмою НУШ і підручником колективу під керівництвом О. Ніколенко.
Перегляд файлу

8 клас         

ЛІТЕРАТУРНИЙ МІСТ У СЬОГОДЕННЯ               

Тема уроку №13: Річард Бах (нар. 1936). Сюжет твору «Чайка Джонатан Лівінґстон» як філософська метафора людського буття. ТЛ: Поглиблення поняття: метафора

Мета:

1) навчальна: познайомити учнів з фактами біографії сучасного американського письменника Річарда Баха та його творчістю, а також історією створення повісті-притчі «Чайка Джонатан Лівінґстон» та її сюжетною лінією; поглибити поняття «метафора», розкрити метафоричний зміст твору;

2) розвивальна: формувати ключові та предметні компетентності (ключові: вільне володіння державною мовою, математична компетентність (уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, виокремлювати головну і другорядну інформацію, логічно обґрунтовувати висловлену думку, перетворювати інформацію з однієї форми в іншу для вирішення коиунікативних завдань), інноваційність, інформаційно-комунікаційна компетентність, навчання впродовж життя, культурна компетентність, підприємливість і фінансова грамотність (ініціювати усну, письмову та онлайн-взаємодію державною/рідною мовою для розвитку ідеї та її реалізації, презентувати власну ідею та ініціативи зрозуміло, грамотно, з використанням доцільних виражальних засобів);

розвивати наскрізні вміння: читати з розумінням, висловлювати власну думку в усній формі, критично та системно мислити, логічно обґрунтовувати свою позицію, діяти творчо, виявляти ініціативу, конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, прівпрацювати з іншими;

розвивати образне та аналітичне мислення, вміння виявляти й інтерпретувати глибинні змістові пласти літературного твору;

робота з першою і другою групою результатів:

Гр1 «Взаємодія з іншими особами усно, сприймання і використання інформації для досягнення життєвих цілей у різних комунікативних ситуаціях»;

Гр2 «Сприймання, аналіз, інтерпретація, критичне оцінювання інформації в текстах різних видів (зокрема художніх текстах, медіатекстах) та використання її для збагачення власного досвіду»;

3) виховна: виховувати в учнів любов до життя, повагу до прекрасного та інтерес до сучасної літератури і культурного добутку народів світу; підтримувати читацький інтерес.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі  компетентностей, наскрізних вмінь і ставлень.

Обладнання: підручники (с. 77-86), повість-притча «Чайка Джонатан Лівінґстон», план-конспект уроку, презентація, мультимедійні матеріали платформи «Джонатан» до підручника (відеопрезентація, інтерактивні ігри), ноутбук, музичний твір Й. С. Баха «Жарт».

 

Хід уроку

 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ: привітання учнів і представників адміністрації ліцею; відмітити учнів; запис теми уроку під музичний супровід – «Жарт» Йоганна Себастьяна Баха.

 

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Тільки-но ви прослухали відомий твір німецького композитора епохи бароко Йоганна Себастьяна Баха (1685-1750), який має назву «Жарт». Начебто ми не на уроці музичного мистецтва, але я недаремно запропонувала вам цю композицію, адже письменник, з яким ми сьогодні познайомимося, має таке ж прізвище – і не випадково. Пізніше ви дізнаєтеся цю таємницю.

У кожного з нас своє розуміння життя, щастя і планів на майбутнє. Але зараз,  у важкий для нашої країни період, кожен, напевно, запитує себе, як встояти, де знайти сили й віру в те, що світло обов’язково переможе? На ці й багато інших запитань можна знайти відповіді в повісті-притчі сучасного американського письменника Річарда Баха, з творчістю якого ми сьогодні починаємо знайомство.

III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота з епіграфами уроку

2. Ознайомлення з життям і творчістю Річарда Баха

(Розповідь учителя з використанням мультимедійної презентації від 00:00 до 02:13)

3. Гра «Знайди подію»

4. Слово вчителя

— «Чайка Джонатан Лівінгстон» (1970 р.) — одна з головних книг XX ст. Це стисла і мудра притча про велику мрію, яка живе в душі кожної людини, — мрію про політ, про покликання, мрію про безмежну досконалість.

  •          Історія написання твору:

Ідея написання книги виникла в автора 1959 року і була реалізована через вісім років. Письменник вважав, що він не є автором твору, а лише медіум. Одного разу, прогулюючись туманним берегом каналу Белмонт Шор (штат Каліфорнія), він почув Голос, який вимовив загадкові слова: «Чайка Джонатан Лівінгстон». Підкоряючись Голосу, він сів за письмовий стіл і записав марево, що пройшло перед його очима, як кінострічка. Але на цьому історія майже скінчилась. Скільки письменник не намагався власноруч продовжити повість, йому це не вдавалось, аж поки через 8 років примарилось продовження. Повість не одразу вразила видавців і читачів, спроби видати її окремою книжкою закінчилися невдало. Лише після того, як книгу було ілюстровано чудовими світлинами фотографа-анімаліста Расела Масона, вона стала популярною.

- Сюжет і композиція.

5. Інтерактивні завдання (на онлайн-платформі до підручника «Джонатан»).

6. Інтерактивна бесіда (або під час виконання інтерактивних завдань).

- До чого прагнув чайка Джонатан і чого хотів для своїх братів по Зграї?

- Чому його запросили не у Коло Пошани, а в Коло Ганьби?

- Що найбільше засмучувало Джонатана  Лівінґстона у вигнанні?

- Як ви вважаєте, які емоції переживав головний герой під час осуду Зграї та у вигнанні?

7. Проблемне питання (робота у групах):

- Чи можна назвати Джонатана «білою вороною»?

- Чи є у творі Р. Баха епізоди, які демонструють поняття булінг? Аргументуйте свою думку.

- Що б ви порадили Зграї та/або Джонатану?

 

8. Слово вчителя

За жанром — це алегорично-філософська повість-притча про призначення людського життя. Річард Бах задумав написати про птаха, який, як і людина, мріяв пройти крізь стіну обмежень і заборон, виявивши наполегливість у подоланні своїх обмежених можливостей, упевненість у необхідність боротьби за досягнення своєї мети.

(Робота з поняттям «метафора». Метафори у творі Р. Баха.)

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

— Попри те, що головним героєм повісті є птах, ми усвідомлюємо, що це — втілення людських сподівань і прагнення відірватись від буденності й відкрити для себе Всесвіт.

Автор стверджував: гарантію на складне і щасливе життя можна дістати, але для цього необхідно:

визначитися з тим, що любиш робити понад усе на світі;

робити ту справу, яка подобається, незважаючи на будь-які перепони;

дарувати іншим те, чого навчився, але тільки тим, хто розуміє цінність такого дару і хоче його мати.

Отже, написана Річардом Бахом книга — це філософська метафора людського буття і своєрідний інструктаж про те, як врятувати світ і удосконалити себе.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Самооцінювання

Це цікаво: повість-притча «Чайка Джонатан Лівінґстон» у кіномистецтві (повідомлення учня).

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1) Опрацювати за підручником с. 77-85 (другу частину повісті-притчі прослухати за QR-кодом, третю і четверту – за бажанням – знайти в інтернеті самостійно і прочитати).

2) Усно відповідати на питання 1-3, с. 86.

3) Творче завдання 5, с. 86 – за бажанням.

 

1

 

docx
Додано
26 лютого
Переглядів
111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку