УРОК "РІД ІМЕННИКІВ"

Про матеріал
Урок української мови Тема "Рід іменників" 3 клас Використано ряд цікавих ігор та методичних прийомів з метою формування ключових та предметних компетентностей НУШ.
Перегляд файлу

                    ВАСЬКОВЕЦЬКА ГІМНАЗІЯ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           КОНСПЕКТ УРОКУ

           УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

 

 

              « РІД ІМЕННИКІВ»

 

 

                       3 КЛАС

 

 

 

 

 

 

                                                 ПІДГОТУВАЛА ВЧИТЕЛЬ

                                                 ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ

                                                 ОМЕЛЬЧУК Л.Ф

 

 

                         

 

                          Українська мова                              

                                                     3 клас

Тема: Рід іменників.

Мета: Формувати ключові  компетентності:

компетентність уміння вчитися:

– прагнути здобувати нові знання;

Загальнокультурна компетентність:

– культура міжособистісних відносин;

інформаційно- комунікативну компетентність:

– уміння здобувати нові знання на основі наявних;

громадянська компетентність:

- уміти  керувати своєю поведінкою й оцінювати свої та чужі вчинки.

Формувати предметні компетентності:

- ознайомити учнів з поняттям рід іменників, чоловічий рід, жіночий рід, середній рід,вчити визначати і розрізняти рід іменників, групувати за родами;

- розширити і активізувати словниковий запас, розвивати мовні здібності: уміння класифікувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, систематизувати; розвивати спостережливість, уважність;

- виховувати почуття поваги та любові до рідної мови; бажання вчитися.

Обладнання: комп’ютер,  картинки з теми «Рід іменників», предметні малюнки, картки із завданнями, цеглинки LEGO, кубик Блума, підручник «Українська мова, 3 клас» (Н.Кравцова),

Тип уроку: комбінований.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

             Знову лунає шкільний наш дзвінок,

             Кличе усіх на звичайний урок.

             Зручніше сідаємо,

             Урок української мови розпочинаємо

 

      1.Привітання

      2. Емоційний заряд до уроку..

              Тепло своїх  долоньок

             Я друзям віддаю .

             Урок новий, цікавий

             Із радістю почну

      3. Вправа «Очікування»

               -  Який у вас настрій?

               - Як ви гадаєте, яким має бути наш урок?

               - А ви на уроці якими маєте бути?

               -  Чого ви очікуєте від уроку?

               - Для того, щоб наші очікування здійснилися, потрібно мати добрий настрій. Поверніться один до одного і посміхніться.

               - Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і радості.

ІІ. Актулізація опорних знань.

  • Пригадайте, яку тему ми вивчаємо?
  1. Вправа «Кубування»
  • Що таке іменник?
  • Як розрізнити назви істот та неістот?
  • Як розрізнити власні і загальні іменники?
  • Які іменники пишуть з великої букви?
  • Наведіть приклади іменників, які називають опредмечену дію.
  • Наведіть приклади іменників, які називають опредмечену якість.
  1. Гра «Сортування»

У кожного учня на картках записані слова: дошка, Київ, мова, голуб, дерево, Франко, тато, Леся Українка, слон,  Василько, озеро, перемога, Мурчик.

  • Розділіться на дві групи: іменники-істоти та іменники-неістоти.
  • Перегрупуйтеся на інші дві групи: іменники власні та загальні.
  • Чудово! Ви дуже добре впорались із цим завданням!
  1. Каліграфічна хвилинка

      Урок почнемо без зупинки

      З каліграфічної хвилинки.

  • Розгадайте ребус

 

 

 

 

 

 

                    (Записування з’єднань та слова)

 

                          Мм ов ва мова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Що означає цей вислів?
  • Назвіть голосні звуки в слові мова.
  • Поділіть на склади слово калинове, поставте наголос.
  • Які мови ви ще знаєте?
  • Чому потрібно шанувати і поважати свою рідну мову?

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети. Постановка проблеми.

  • Діти, ми продовжуємо відкривати нові сторінки нашої рідної мови. Сьогодні  дізнаємося про ще одну властивість іменника.
  • Як ви вважаєте, чи можна слова з попередньої гри «Сортування» поділити на три групи? Виявляється – можна.
  • На уроці ви дізнаєтесь, що таке рід іменників та навчитеся  розрізняти роди іменників.

ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

  • У країні Мови жив король Іменник. Інколи він полюбляв поділяти слова на групи. Тоді він вигукував:
  • Він мій! Вона моя! Воно моє!
  • Давайте дослідимо, на які ж групи Іменник поділяв слова.
  • Розгляньте предмети, зображені на малюнку.

           (Вчитель виставляє малюнки: гарбуз, картопля, молоко,         калина, помідор,  колесо.)

  • Запишіть назви зображених предметів у потрібний рядок.

                                     Він, мій:  гарбуз, помідор.

                   Вона, моя:  картопля, калина.

                  Воно, моє:  молоко, колесо.

 

Слухання вірша

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Опрацювання правила у підручнику (с.64)

 

 

Висновок:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фізкультхвилинка

  • На моніторі будуть з’являтися зображення предметів. Будьте уважні! Якщо це іменник жіночого роду – встають дівчатка, якщо чоловічого – хлопчики, а якщо середнього – плескаєте в долоні.

Дятел, лисиця, яйце, дуб, кавун, кошеня, півень, яблуко, планета, гриб, сонце, індик, річка, зошит, пенал, ручка.

 

V. Засвоєння та формування знань, умінь і навичок.

     1. Гра «Ланцюжок» (впр.181, с.65)

            -  Випишіть відгадки в стовпчик, розподіливши їх за родами. Позначте     закінчення.

                           Ч.р.                          Ж.р.                        С..р.

                        (він, мій)              (вона, моя)              (воно, моє)

 

  •  Знайдіть серед відгадок багатозначне слово. Що воно означає?

 

  1. Робота в парах. Гра «Якого я роду?»

Завдання на картках

  • Упишіть в кластер відповідні іменники. Виділіть в кожному з них закінчення: тиша, багаття, сонце, теля, картина, дуб, планета, мир, гра, відро, плаття, солдат, вікно, сніг, день.

 

                               Рід іменника

 

ч

 

 

 

Фізкультхвилинка

 

 

 

 

  1. Малюнковий диктант
  • На екрані будуть з’являтися предметні малюнки. Ваше завдання визначити рід іменника, сигналізуючи відповідною цеглинкою LEGO.

Червона – ч.р., зелена – ж.р.,  жовта – с.р.

  •  Будьте дуже уважні!

 

(Слова для гри:  велосипед, дерево, ромашка, поле, цукерка, м’яч, коридор, сніжинка, черемха, кошеня, малятко,

 

  1. Робота в групах. 

       Завдання на картках.

 

  • Пригадайте правила роботи у групі.

1 група  Гра «Розсели іменники»

  • В яку кімнату будиночка ви поселите іменники?

2 група  Гра «Збери слова»

  • Із книжок випали іменники. Поверніть їх на свою сторінку.

 

  1.  Гра «Які слова заблукали»
  • Прочитайте групи слів. Визначіть, які слова «заблукали».

   Чоловічий рід: кінь, лінь, осел, місяць,  дуб, синиця.

   Жіночий рід: робота, корова, олівець, радість, зима, поле.

   Середній рід: сіль, сонце, море, осінь, дзеркало.

 

  1. Проблемне питання ( пропедевтичні знання).
  • Визначте рід іменників забіяка, плакса, невдаха.

Чи змогли ми визначити рід цих іменників ? ( Ні ) Чому ?

Це іменники спільного роду. Їх небагато, але вони є. Рід цих іменників можливо визначити тільки тоді, коли вони знаходяться у реченні. (Ця плакса. Петро був забіякою.)

  • Діти, чи подобаються вам ці слова ? Чи є їм місце у нас на уроці ?

Правильно, я теж вважаю , що їм не місце на уроці та у нашому класі . Я впевнена, що я ніколи не вживатиму ці слова . В нас у класі найкращі учні.

 

VI. Домашнє завдання

С.65, вправа 182 – прочитати слова та записати їх у відповідні рядки. Визначити рід.

 

VIІ.Заключна частина.Рефлексія.

        -    Над якою темою працювали?

        -    Якого роду бувають іменники? 

        -    Які іменники належать до чоловічого роду, жіночого, середнього    

             роду? Наведіть приклади.

        -   Який вид роботи вам найбільше сподобався?

        -   Чи справдилися ваші очікування від уроку?

                       В країну Мови подорож здійснили,

                       Знаннями новими себе збагатили.

                       Тепер чітко знаєм іменника рід

                       І будем писати усе ми як слід.

Самооцінювання

 

 

 

doc
Додано
24 січня 2023
Переглядів
1291
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку