Урок . «Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній»

Про матеріал

Мета. Ознайомити учнів з новими поняттями «рід іменників», «чоловічий рід», «жіночий рід», «середній рід»; вчити дітей розрізняти рід іменників.

Розвивати мислення, орфографічну пильність, увагу, зв'язне мовлення школярів.

Виховувати любов до природи рідного краю, бережне ставлення до природи.

Тип уроку. Урок комбінований.

Форма проведення. Урок - казка

Перегляд файлу

Урок № 5

3 клас

Українська мова

Тема уроку. Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній

Мета. Ознайомити учнів з новими поняттями «рід іменників», «чоловічий рід», «жіночий рід», «середній рід»; вчити дітей розрізняти рід іменників.

            Розвивати мислення, орфографічну пильність, увагу, зв’язне мовлення школярів.

           Виховувати любов до природи рідного краю, бережне ставлення до природи.

Тип уроку. Урок комбінований.

Форма проведення. Урок - казка

Обладнання. Мультимедійна дошка, проектор, ноутбук, слайди до уроку, запис хвилинки каліграфії на дошці, набір таблиць «Тварини лісу»,  сигнальні картки.

Форми та методи роботи. Демонстрація, робота з підручником, бесіда, розповідь, пояснення, робота в парах. Фронтальна робота.

Хід уроку

Девіз уроку. (Слайд 2)

З малої перемоги

розпочинається великий успіх.

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Та чи всі зібрались до моєї хати?

Всі.

Тоді вже й можна казку починати.

                         (Володимир Іванович)

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання.

- Всі, і дорослі, і малята, дуже люблять казочки. То ж і ваше домашнє завдання на сьогодні було присвячене саме казці. А готували ви його по групах.

1 група. Виписали з тлумачного словника визначення слова казка. (Зачитують).

Додаткове запитання. Від якого дієслова утворилося?

2 група. Діти склали по два   речення зі словом казка. В одному реченні це слово підмет, у другому – другорядний член речення. (Зачитують)

3 група. Складали казочку про зиму. (Зачитують)

2. Вправа «Утвори  за зразком». (Слайд 3)

Зразок: швидкий – швидкість.

І варіант                                                               ІІ варіант

Молодий -                                                Садити –

Кричати -                                                Мудрий –

Гордий -                                                   Робити -   

3.  Робота над загадкою.  (Слайд 4)         

 - Відгадайте загадку.

Білокоса, білолиця

Та холодна молодиця.

Білим сріблом землю вбрала,

Ліси й поля заколисала.  (Зима)

- Які слова допомогли відгадати загадку?

- Що таке зима?

-  Доберіть слово з протилежним значенням до слова зима.

- А хто з вас був у зимовому лісі, коли всі дерева і кущі вкриті снігом?

- Що вам нагадує ліс? Чи не казку?

4. Хвилинка каліграфії.

Зз зи Зи сизе зе зв зу зм зл озв

Чародійкою зимою

Ліс охоплений стоїть,

Під легкою пеленою,

Неживою, сніговою,

Він життям новим горить.

- Знайдіть у тексті слова, вжиті в переносному значенні.

- До слова сніговою дібрати спільнокореневі слова.

- Виконайте звуко – буквений аналіз слова стоїть.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ І ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ

ТА МЕТИ УРОКУ

- Утворіть словосполучення прикметника чудовий з іменниками день, сніжинка, сонце.

- Чому змінилося закінчення у прикметника? (Бо іменники брали різні)

- Яким словом можна замінити слово день? (Він)

- Яким словом можна замінити слово сніжинка? (Вона)

- Яким словом можна замінити слово сонце? (Воно)

- Це слова-помічники, які допомагають навчитися визначати рід іменників. То ж ми сьогодні з вами відправимося у казку зимового лісу. І разом з нашими казковими персонажами  вивчимо рід іменників та навчимося його визначати. (Слайд 5)

ІУ. СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 -   У казковому лісі багато жителів. Всі вони люблять свою лісову казкову країну. Там вони навчаються у лісовій школі. Як і ви, вони вчаться у школі і виконують різноманітні завдання. Серед них є старанні звірята. Ось наприклад – Білочка. Білочка (Таблиця 1, Слайд 6) – невеличкий лісовий руденький звірок із пухнастим хвостиком та китичками на вухах, що живе на деревах.

Із верхівки білка скочила на гілку …

Гілочка погнулася, білочка хитнулася.

З гілки обірвалася! Впала? Де сховалася?

Ой, не вірте білочці – он вона на гілочці!

(Катерина Перелісна)

- Ось білочка вам і допоможе вивчити новий матеріал, бо вона ж розумниця.

1. Робота над вправою 304 (Підручник, с. 127)

- Спишіть, вставляючи замість крапок слова мій, моя, моє, він, вона, воно.

- Якими словами  можна замінити слово брат, сестра, пальто?

2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом. (Підручник, Слайд 7)

3. Первинне закріплення  (Вправа 306, с. 128 – 129)

- Випишіть іменники у три стовпчики, розподіливши їх за родами.

- Позначте закінчення в іменниках за зразком.

- А фізкультхвилинку нам допоможе провести найспритніший лісовий мешканець – Заєць. (Таблиця 2, Слайд 8). Заєць – невеликий полохливий звірок – гризун з куцим хвостом, довгими вухами, короткими передніми і довгими задніми лапами.

Зайчик зщулився в кущах,

Бо напав на нього страх.

Жовтий лист зашелестить –

Зайчик зиркне, затремтить,

Жолудь з неба упаде –

Зайчик вушками пряде.

(Катерина Перелісна)

Фізкультхвилинка

Маленькі зайчики спали. І снилися їм широкі літні поля, де багато смачненького на обід. Зерна пшенички, качани капусти, хрусткі морквини. Але ось зайчики прокинулися. Потягнулися.

- Зайчики, а ви лапки мили?

- Мили, мили!

- В носики мили?

- Мили, мили!

- А вуха мили?

- Мили, мили!

- Зайчики, до зарядки готові?

- Готові!

- Ну тоді помаршируйте: раз – два, раз два!

   А іще поприсідайте: раз – два, раз – два!

   Та на місці пострибайте: раз – два, раз – два!

   І за парти посідайте: ось так, ось так!

У. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

- А закріпити вивчене на допоможе Лисичка (Таблиця 3, Слайд 9).

Лисиця – хижий звір із цінним рудим чи сріблястим хутром і довгим пухнастим хвостом.

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться,

А зовуть її лисиця.

1. «Попрацюємо разом!» (вправа 305, с. 128)

- Прочитайте слова першого і другого рядка.

- Кого так називають?

- Наведіть подібні приклади.

- Про кого так кажуть: дівчатко, хлоп’ятко, дитятко, маля.

- А ось неждано до нас завітав ще один лісовий мешканець. Він запізнився, тому що взимку він спить. І він хоче разом з вами попрацювати далі. Це Їжак (Таблиця 4, Слайд 10).

Їжак – невеличка тварина, тіло якої вкрите твердими голками; під час небезпеки згортається в колючий клубок.

Два хлопчики коло струмка

Метеликів ловили

І молодого їжака

На стежці перестріли.

Василь Стус

2. Робота в парах. Вибіркове списування. (Слайд 11)

- Прочитайте прислів’я та приказки. Поясніть їх значення.

Від гнилого яблука і здорове згине.

Збирай по ягідці – набереш кошик.

Хто літом працює до поту, зимою поїсть в охоту.

Хто має розум, той не їде зимою возом.

- Випишіть іменники за родами.

УІ. ПІДСУМОК УРОКУ

- А підвести підсумки уроку на допоможе прекрасний та величний лісовий мешканець - Лось. (Таблиця 5, Слайд 12) Це велика дика тварина родини оленячих із розгалуженими широкими рогами у самців.

Й мені якось – то потерпать

У лісі довелось.

Іду по стежці, аж глядь –

Його величність лось.

Михайло Ігнатенко

- Якого роду можуть бути іменники?

- За допомогою яких слів можна визначити чоловічий, жіночий, середній рід іменників?

Вправа від Лося.

- Я буду називати слова, а ви сигнальними картками показуватимете, до якого роду належить цей іменник.

Ялинка, звір, гриб, мурашка, зайченя, дерево, ліс, дятел, дупло, звірята, дуб.

УІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

- А домашнє завдання вам дає вчитель лісової школи – Ведмідь. (Таблиця 6, Слайд 13)

Ведмідь – великий хижий звір з густою бурою, білою чи чорною шерстю, що живе в дрімучих лісах, у високих горах чи на Півночі.

Вовк ведмедя розбудив:

- Вже весна, гуляти йди!

Виліз велетень з барлогу –

Вовк втікає в ліс від нього.

Олексій Кононенко

С. 128, повторити правило. Вправа 307, списати вірш, підкреслити іменники, визначити їх рід. (Слайди 14, 15)

doc
Додано
23 липня 2018
Переглядів
2959
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку