Тема. Рівняння. Основні властивості рівнянь.
Мета уроку:
Очікувані результати:
Вивчити основні властивості рівнянь та навчитися застосовувати їх.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: мультимедійний проєктор, комп’ютер.
Хід уроку.
І.Організаційний момент: оголошення теми , мети , завдань уроку.
ІІ.Розминка
Вправа “Продовж речення “.
10)Щоб знайти невідомий дільник, потрібно…
Вправа “Знаємо . Хочемо дізнатися. Дізнались”
Знаємо |
Хочемо дізнатися |
Дізнались |
Що таке рівняння. Що таке корінь рівняння. Правила знаходження невідомого члена рівняння (шість). |
Що таке рівносильні рівняння. Які властивості рівнянь допомагають легше їх розв’язувати. |
|
ІІІ. Обгрунтування
Учням пропонується
Задача: на лівій шальці терезів лежать два однакових яблука і гирка масою 50г, а на правій – одне таке саме яблуко і гирки масою 100г та 50 г. Терези перебувають у рівновазі. Яка маса одного яблука?
Фронтально аналізуємо умову, вводимо змінну Х, складаємо рівняння
2х +50 = х + 100 + 50
Проблемне питання. Як розв’язати дане рівняння?
( За допомогою відомих правил неможливо . Можна спробувати методом підбору, але це не досить легко і швидко)
ІV.Актуалізація
Розглянемо спочатку простішу задачу : на лівій шальці терезів лежить яблуко, масу якого треба знайти та гирка масою 50г, а на другій –гирки масою 100г і 50г. Терези перебувають у рівновазі.
Чи можна зняти зліва та справа гирки по 50г?
Чи зміниться рівновага терезів?
Записуємо ці маніпуляції математично.
Х+50 = 100 + 50
Х +50 -50 = 100 + 50 -50
Х=100
Висновок. Якщо до обох частин рівняння додати або відняти одне й те саме число, то корінь рівняння не зміниться.
Ріняння, що мають однакові корені, називаються рівносильними.
Ця задача допоможе нам зрозуміти першу властивість рівняння.
V.Усвідомлення змісту
Робота з підручником ( с.236):
1.Прочитати властивість №1, виділити головні слова, передати суть цієї властивості за допомогою виділених слів.
2. Прочитати властивість №2, виділити головні слова, передати суть цієї властивості за допомогою виділених слів
3.Складаємо алгоритм розв’язування рівнянь.
4.Тренувальні вправи.
Коментоване розв’ язування рівнянь із застосуванням алгоритму
2(х + 3) = 8 2(х + 2) = - 4(х +2)
2х + 6 = 8 2х + 4 = -4х - 8
2х = 8 – 6 2х + 4х = -8 -4
2х = 2 6х = -12
х = 2 : 2 х = -12: 6
х = 1 х = -2
Вправа «Знайди помилку»
а) 5х – 16 = 14; г) 7(х + 2) = -14;
5х = 14 + 16. 7х + 14 = -14;
б) 8у = 10 + 3у; 7х = 14 – 14.
8у + 3у = 10. д) 8у = 2(5 – у);
в) 24х-16=8+12х; 8у = 10 – у;
24х – 12х = 8 – 16. 8у + у = 10;
9у = 10.
Робота з підручником.
1. №1334 (1,3,5) . Випадок 1 виконує учень на дошці з поясненням. Випадок 2,3 самостійно за зразком.
2. № 1336 (2,4) Робота в парах.
3. Для учнів, які справилися із завданнями швидко і правильно
Задача Діофанта: якщо додати до 20 і відняти від 100 одне й те саме число, то отримана сума буде в 4 рази більшою за отриману різницю. Знайти невідоме число.
Вправа “Установити правильний порядок алгоритму розв’язання рівняння”
-4(-x + 7) = x + 17.
1) 4х –х = 17 + 28 4) 3х =45
2) х = 45 :3 5) 4х – 28 = х+ 17
3) Відповідь: 15 6) х = 15
Аналіз таблиці
Знаємо |
Хочемо дізнатися |
Дізнались |
Що таке рівняння. Що таке корінь рівняння. Шість правил знаходження невідомого члена рівняння. |
Що таке рівносильні рівняння. Які властивості рівнянь допомагають легше їх розв’язувати. |
1.РІВНОСИЛЬНИМИ називають рівняння, які мають ОДНАКОВІ корені. 2. У будь-якій частині рівняння можна розкрити дужки та звести подібні доданки. 3.Якщо будь-який доданок перенести з однієї частини в іншу, змінивши його знак на протилежний, то дістанемо рівняння, рівносильне даному.
|
VI.Рефлексія
Бесіда за питаннями.
VII. Домашнє завдання.
Прочитати п.48, вивчити властивості рівнянь, розв’язати №1335, 1337.