Урок математики в 5 класі
Тема : Рівняння . Розв’язування вправ .
Мета : Удосконалити вміння розв’язувати рівняння на основі залежностей між компонентами та результатами арифметичних дій ( додавання та віднімання )
Формувати ключові компетентності :
Виховувати самостійність , інтерес до математики .
Тип уроку : Удосконалення знань і вмінь .
Хід уроку
І Організаційний етап .
Відомий французький письменник 19 століття Анатоль Франс одного разу зауважив : “ Вчитися можна тільки весело… Щоб перетравлювати знання , потрібно поглинати їх з апетитом “
Перевіримо , який сьогодні у нас з вами апетит .
Епіграфом нашого уроку є вірш – загадка , давайте разом відгадаємо її .
На базарі їх не купиш ,
На дорозі не знайдеш ,
Їх не зважиш на терезах ,
І ціни не підбереш .
( Знання )
ІІ Перевірка домашнього завдання .
1 ) Відповіді на питання учнів ;
2 ) Відповіді до домашніх завдань ;
3 ) Знайди помилку :
х + 143 = 53
х = 143 – 53
х = 90
ІІІ Актуалізація опорних знань .
1 ) Біля дошки працює 6 учнів самостійно , розв’язуючи рівняння , правильні відповіді до яких допоможуть розгадати епіграф-загадку .
1. 20 + х = 70 2. 42 – х = 7 3. у+148 = 204 4. р – 98 = 126
5. х* 9 = 54 6. у: 10 = 40
Відповіді :
400 35 40 56 224 6
Я Н З А Н Н
( Знання )
2 ) Поки одні учні працюють біля дошки , з іншими проводиться гра “Футбольний пас”. Перше питання вчитель задає учню , той відповідає на нього , потім своє питання задає наступному ( пасує ) і т. д. Якщо хтось не відповість , може відповідати будь-хто .
Можливі питання :
- Яке число називають коренем рівняння?
- Що означає розв’язати рівняння ?
- Як знайти невідомий доданок ?
- Як знайти невідомий від’ємник ?
Діти , хто краще працював ? Який ряд ?
3 ) Перевірити розв’язання біля дошки , розгадати загадку .
ІV Формування мети і завдань уроку . Мотивація навчальної діяльності .
“ Не достатньо мати лише добрий розум , головне – це раціонально
його використовувати “
Р . Декарт
Сьогодні ми продовжимо розв’язувати рівняння як разом , так і самостійно .
V . Вдосконалення вмінь .
У навчанні допомагає ,
Про рівняння багато знає ,
Відрізки , формули , кути ,
Його нам треба берегти .
Повинен знати кожен учень :
Наш друг і помічник… ( підручник ).
Діти , відкрили підручник на сторінці 67 ( А. Г. Мерзляк та ін. )
№ 274 ( 1 ) 1 учень біля дошки працює разом з класом
№ 274 ( 3 , 5 ) 2 учні біля дошки самостійно
VІ . Фізкультхвилинка
Що , не хочеться сидіти ?
Треба трохи відпочити .
Руки вгору , руки вниз,
На сусіда подивись .
Руки вгору . руки в боки
І зроби 4 кроки .
Вище руки підніміть ,
І спокійно опустіть .
Продовжимо роботу .
Ми живемо в Донецькому краї , а чи багато ми про нього знаємо ?
1 ) (Усно ) В Донецькій області 18 вищих навчальних закладів . Розв’язавши рівняння , ми дізнаємось . скільки вищих навчальних закладів у Покровську і Маріуполі (до речі , у Маріуполі – в.н.з. найбільше в Дон. області )
а ) х + 17 = 18 б ) 26 – у = 18
2 ) Слов’янськ – одне з найстаріших міст Донбасу . На його території ( Славкурорт ) розташовані унікальні солоні озера , Ніде в Україні озера не зустрічаються на такій великій відстані від моря . Озеро Сліпне має лікувальні властивості .
У 1906 р. у Бельгії на міжнародній виставці грязь озера була удостоєна великої золотої медалі . Розв’язавши рівняння , ми знайдемо глибину Х озера Сліпне і шар залягання грязі У
( Х + 8 ) + 15 = 26 ( У – 4 ) + 16 = 18
( Х = 3 м. , У = 6 м. )
3) Крізь скелі крейдяні , пронизані ярами ,
Пливе ріка , шукаючи зорю .
Тут пахне степом , пахне болотами ,
Тут мій Донець , що Сіверським зовуть .
Одна з проблем Донецької області – це водопостачання . У нас не так багато річок .
Загальна довжина найбільшої річки Донецької області Сіверський Дінець 1053 км , довжина її в межах України 672 км . Розв’язавши рівняння , ми знайдемо довжину річки на території Донецької області .
Х + 576 = 672 і (1053 – Х ) – 285 = 672
( Х = 96 км . ) ( Якщо не висловлено різних думок , не має з чого вибирати краще ).
Відповідь . Довжина Дінця в Донецькій обл. . 96 км .
4 ) Х – рік заснування Краматорська .
( 1896 – Х ) + 1991 = 2019
( Х = 1868 )
Краматорськ засновано в 1868 році .
5 ) Встановити відповідність .
Кожен учень отримує завдання на встановлення відповідності ( 2 варіанти ) .
1 варіант . 1. Х + 36 = 83 А 80
2. 124+у = 212 Б 47
3. а – 32 = 28 В 113
4. ( Х – 34 ) + 15 = 61 Г 88
Д 60
( 1 – Б , 2 – Г , 3 – Д , 4 – А )
2 варіант . 1. 53 + у = 97 А 150
2. х + 147 = 231 Б 44
3. 85 – с = 42 В 47
4. ( х+ 38 ) – 59 = 26 Г 84
Д 43
( 1 – Б , 2 - Г , 3 – Д , 4 – В )
V Домашнє завдання .
Підручник , 1 ) № 275 , 2 ) перекласти англійською мовою “ Рівняння” , “корінь рівняння”
VІ Підсумок
“ Предмет математика такий серйозний , що корисно не нехтувати нагодою
робити його трохи цікавішим . “
Блез Паскаль.
Гра “ Карти“.
Клас розбивається на групи по 4 учні .
Кожна группа отримує картки двох кольорів , наприклад , білого і червоного . На картках білого кольору запитання , а на кольоровій – відповіді .
Картку із запитаннями необхідно накрити карткою із відповіддю .
Кожна команда звітує в кінці про виконану роботу.
Білі картки можуть містити такі питання :
- Коренем рівняння називається…
- Розв’язати рівняння означає…
- Щоб знайти невідоме зменшуване…
- Щоб знайти невідомий доданок…
- Х + 16 = 28…
Кольорові картки містять відповіді :
- …Х = 12
- …число , яке задовольняє рівняння .
- …треба від суми відняти відомий доданок.
- …треба до різниці додати від’ємник.
- …знайти всі його розв’язки або показати , що їх не існує.
Діти , ви задоволені своєю роботою ? З яким настроєм ми підемо з уроку ? ( Вибрати один із смайликів )
Побажання : Рівняння – це не просто рівність
З однією змінною чи кількома .
Рівняння – це думок активність ,
Це інтелекту боротьба .
То ж будьте творчими , активно розвивайтесь ,
Долайте труднощі в житті.
Але з рівняннями не розлучайтесь ,
Вони послужать нам ще у майбутті .
Дякую за урок , діти .