Мета:
Освітня: систематизувати і узагальнити знання про будову та особливості процесів життєдіяльності молюсків; закріпити поняття: мантія,мантійна порожнина; повторити,як утворюється черепашка та перлини; закріпити вміння визначати види молюсків за виглядом їх черепашок;
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об'єкти між собою, уміння аналізувати і робити відповідні висновки; розвивати спостережливість, пам'ять, мову, логічне мислення; продовжувати розвивати вміння працювати в групах, здійснювати самоперевірку;
Виховна: продовжувати виховувати екологічне мислення, любов та бережливе ставлення до природи рідного краю.
Урок. Різноманітність молюсків.
Мета:
Освітня: систематизувати і узагальнити знання про будову та особливості процесів життєдіяльності молюсків; закріпити поняття: мантія,мантійна порожнина; повторити,як утворюється черепашка та перлини; закріпити вміння визначати види молюсків за виглядом їх черепашок;
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, уміння аналізувати і робити відповідні висновки; розвивати спостережливість, пам’ять, мову, логічне мислення; продовжувати розвивати вміння працювати в групах, здійснювати самоперевірку;
Виховна: продовжувати виховувати екологічне мислення, любов та бережливе ставлення до природи рідного краю.
Тип уроку. Узагальнення, контролю й корекції знань учнів;
Основні поняття та терміни: двостулкові, черевоногі, головоногі, лопатоногі, панцирні.
Міжпредметні зв ́язки: біологія рослин, географія, історія.
Матеріали та обладнання: малюнки, тести,таблиці, проектор, презентація «Різноманітність молюсків» , відео «Удивительный мир молюсков»
Хід уроку:
І. Організаційний момент:
перевірка та запис відсутніх учнів, запис уроку;
ІІ. Актуалізація опорних знань:
А) Фронтальна бесіда:
Б) Презентація з теми на великому екрані;(додаток)
В) Цікаві факти (випереджаюче д\з)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Повідомлення теми мети та завдань уроку.
Ми завершили вивчення теми тип Молюски і вже тепер точно знаємо, що МОЛЮСКИ – це одна з найбільш організованих і водночас найчисленніших груп безхребетних тварин.
Сьогодні ми маємо підсумувати все вивчене з теми «Молюски» і визначити за допомогою двох способів рівень ваших досягнень. Одна частина класу(2\3) на тестових листочках, що лежать на партах, а друга (1\3) частина на комп’ютерах.
ІV. Перевірка навчальних досягнень:
- Одна частина класу має заздалегідь приготовлені листочки з тестовими завданнями ( додаток);
- Друга частина класу пересідає за комп’ютери, на яких встановлена програма «май тест»;
V. Осмислення вивченого:
- взаємоперевірка тих робіт хто працював за партами
Фізультхвилинка для очей
VІ. Закріплення вивченого:
Відео перегляд « Удивительный мир молюсков»
VІІ. Підведення підсумків уроку:
- підготувати повідомлення про річкового рака;
- в друк. Зошиті ст.. 42-43 заповнити;
Додаток №1
Тестові завдання І варіант Тип Молюски
А несегментоване, вторинно-порожнинне
Б несегментоване, первинно-порожнинне
В сегментоване, вторинно-порожнинне
Г сегментоване, первинно-порожнинне
А суцільна В відсутня
Б має вигляд окремих мішків
А замкнена В такої системи не існує
Б незамкнена
А протонефридіями В всією поверхнею тіла
Б нирками Г метанефридіями
А нервовим вузлом і повздовжніми нервовими стовбурами
Б надглотковим нервовим вузлом,надглотковим стовбуром,черевним нервовим ланцюжком
В розкиданими по тілу вузлами
Г центральна нервова система відсутня
А серце двокамерне В серце однокамерне
Б серце трикамерне Г серце чотирикамерне
А зябра В легені
Б поверхня тіла Г трахеї
А прямий В з повним перетворенням
Б непрямий Г з неповним перетворенням
А зовнішнє,у воді В внутрішнє
Б зовнішнє,у середовищі іншого організму
А голий слизун Г виноградний слимак
Б тридакна велетенська Д дрейсена
В ставковик великий Е перлівниця
Додаток № 2
Тестові завдання ІІ варіант Тип Молюски
А сполучена отворами з навколишнім середовищем
Б такої порожнини не існує
В не сполучена з навколишнім середовищем
А повітрям В сполучною тканиною паренхімою
Б рідиною Г проміжки між органами відсутні
А целюлози В кремнезему
Б вапна і рогоподібної речовини Г хітину
А венах В капілярах
Б артеріях Г аорті
А паразити В фільтратори
Б хижаки Г хемосинтетики
А тулуб,нога В голова,тулуб,хвіст
Б голова,тулуб, ноги Г не мають розподілу
А легені В зябра
Б трахеї Г поверхня тіла
А трикамерне В двокамерне
Б однокамерне Г чотирьохкамерне
А у мантійній порожнині самиць Г в інших органах
Б в зовнішньому середовищі
А жабурниця (беззубка) Г вустриця
Б мідія Д котушка
В ропана