Урок «Різноманітність рослин в природі»

Про матеріал
Мета розробки уроку: ознайомити учнів з різноманітністю рослинного світу, повторити ознаки рослин, вчити класифікувати рослини, за певними ознаками; розпізнавати і називати рослини, різних груп (по 2-3 представники); продовжувати вчити виявляти пізнавальну активність на уроках, співпрацювати і взаємодіяти з іншими у різних ситуаціях (навчання, гра); продовжувати формувати вміння працювати у спільноті, дотримуючись правил; виховувати дружні стосунки в класі, спільноті, розвивати увагу, мислення, мовлення; розвивати творче мислення, уміння аналізувати і робити висновки. дати уявлення про рослини; формувати навички дослідницької діяльності, порівнювати, узагальнювати, зіставляти набуті знання та використовувати їх у повсякденному житті; формувати здоров’язбережувальну та природознавчу компетентність.
Перегляд файлу

 Тема: «Різноманітність рослин в  природі»

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю рослинного світу, повторити ознаки рослин, вчити класифікувати рослини, за певними ознаками; розпізнавати і називати рослини, різних груп (по 2-3 представники);

продовжувати вчити виявляти пізнавальну активність на уроках, співпрацювати і взаємодіяти з іншими у різних ситуаціях (навчання, гра);

 продовжувати формувати вміння працювати у спільноті, дотримуючись правил; виховувати дружні стосунки в класі, спільноті, розвивати увагу, мислення, мовлення;

розвивати творче мислення, уміння аналізувати і робити висновки. дати уявлення про рослини;

формувати навички дослідницької діяльності, порівнювати, узагальнювати, зіставляти набуті знання та використовувати їх у повсякденному житті;

формувати здоров’язбережувальну та природознавчу  компетентність.

Обладнання: презентація до уроку «Різноманітність рослин у природі», «чарівна» скриня,  малюнки різних видів рослин, роздатковий матеріал, аркуші ф А4с, ножиці, клей, фломастери.

                                                Хід уроку

І. Орг.  момент.

1. Емоційне налаштування

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

А тепер усі швиденько

Налаштуймось на урок.

Працюватиме старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 3-м класі

Діти — просто молодці.

2. Хвилинка спостережень.

-  Спочатку я пропоную послухати програму , яку підготували наші синоптики  «Як почуває себе ненька Україна».

- Давайте поглянемо, який настрій сьогодні в природі. (повідомлення учнів)

-Дякуємо нашім синоптикам.

- Сьогодні к нам прийшли гості, але це непрості гості, це екологи,  представники « Зеленої планети». Давайте попривітаємося з ними.

Сьогодні вранці я отримала СМС – повідомлення в вайбер. Це незвичайне смс- повідомлення. Я пропоную подивитися на це повідомлення (слайд (фон вайбер) смс – повідомлення від Флори . Вона - цариця чарівного світу рослин,)

Вчитель читає звернення:

-Любі друзі, з планети Земля!

Нам потрібна ваша допомога !!!! На мою планету напала- зла Корона Вірусівна! Ну і злюка ж вона була! Сердита, колюча - ну просто жах!

А з нею ще й її помічники були - пані Вірус и панянка Бактерія! Також НЕ дуже приємні особи - на всіх чхають, кахикають ...

Вони розповзлися по всій планеті, проникли в організми моїх підданих і викликали дуже тяжкі і небезпечні  захворіння.

Мої славні воїни з загону по боротьбі з вірусами день и ніч боролися за життя кожної рослини і врешті-решт здобули перемогу над злою Короною Вірусною та її помічниками!

Але  наслідки дуже катастрофічні: я і мої любі подані дуже обезсиленні та виснаженні. Ми нічого НЕ пам'ятаємо!

Рослини запитують «Де мій дім?», «До якої групи я належу?», «Хто Я?», «Хто Ми?

Благаю, допоможіть нам!

Ми були б вам дуже вдячні, якщо ви створили  б такий невеличкий науково - інформаційний довідничок або буклет,  про  ознаки різноманітних рослин.

- Діти, допоможемо  цариці Флорі та мешканцям Зеленої планети?(Так)

ІІ.  Актуалізація опорних знань.

1. Відгадування загадки

- Діти, послухайте і відгадайте загадку.

Дихають, ростуть,

А ходити не можуть.

Взимку завмирають,

Весною оживають,

Зеленими бувають. (Рослини)

- Так це рослини.

- Щоб допомогти нашім друзям нам потрібні міцні знання про рослини.

 -Давайте  подивимося, що ми вже знаємо про рослини?

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

1.Давайте з’ясуємо чи вважаються рослини живими організмами?(Так )

2.Доведіть це (Як усі живі організми рослини  дихають,  живляться, ростуть, розмножуються, відмирають)

3.З  яких органів складається рослини?(Корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням)

4.Що поглинають   рослини (Вуглекислий газ)

5.Що виділяють рослини ( Кисень та поживні речовини)

6. Які бувають рослини (Дерева, кущі, трав’янисті рослини)

7.За якими ознаками вони відрізняються? (Дерево – це рослина, яка має одне міцне дерев’янисте товсте стебло-  стовбур; кущ – це рослина, яка має кілька міцних дерев’янистих, але значно тонших, ніж у дерева; трав’яниста рослина – це рослина, яка має м’яке соковите стебло.)

8.Як розмножуються рослини (Запиленням, насінням, вітром, комахами та тваринами ).

9.Як називаються рослини, які мають листя ?(Листяними)

10.Як називаються рослини з листками – хвоями ? ( Хвойними)

3. Руханка  -  гра

https://www.youtube.com/watch?v=_vCnwkxr-8k

ІІІ. Повідомлення теми  та мети уроку.

  • Молодці, ви дійсно багато, що  знаєте про рослини!
  • Але, нажаль, цих знань ще недостатньо, щоб допомогти Зеленій планеті

 На перший погляд, всі рослини різні, не схожі одна на одну, але, насправді, багато з них мають спільні ознаки.  Саме за ними рослини об’єднують в групи: водорості, мохи, папороті хвощі, хвойні та квіткові рослини. І саме з цією різноманітністю ми познайомимось сьогодні, навчимося розрізняти рослини різних груп, дізнаємось, яка цінність їх у природі.

  • Адже, від цього залежить ефективність і результативність нашої співпраці з друзями Зеленої планети

      -Отже, тема нашого уроку – “Різноманітність рослин в природі”.

 

ІV. Засвоєння нових знань

1. Створення груп  (Створюємо 5 груп по 4 учня)

-Перед тим як ми почнемо нашу операцію по порятунку  Зеленої планети ми  розділимося на  групи, які будуть вивчати певний вид рослин та умови їх існування.

- Кожний з вас по черзі з нашої чарівної скриньки   витягне певну рослину, певної групи

      Обговорення роботи в групі

2. Перегляд відеоматеріалу

  • Пропоную звернуться до інформаційного відділу и подивитися, що вони підготували нам про групи рослин та  спробуйте запам’ятати особливості рослин своєї групи. (Відео)

https://www.youtube.com/watch?v=9t9Dy3P9ISI

- Дуже цікавий матеріал підготував нам інформаційний відділ.

-Давайте подивимось які ще знання про різноманітність рослин ми зараз отримали.

3. Експрес- опитування

-На які групи поділяються рослини?(на хвойні, квіткові, папороті, водорості, мохи)

На стіну слів кріпимо слова з малюнками «квіткові рослини», «хвойні рослини», «мохи», «папороті», «водорості».

 - Чим ці групи відрізняються ? ( середовищем існування та способом розмноження, зовнішнім виглядом)

4. Гра «Розвідники » (кожна група показує малюнок - відгадку).

- Розвідайте  і  покажіть, до якої з вивчених груп, належать ці рослини.

 Стоять у полі сестрички –

           Білі вії, жовті вічка. (Ромашки – квіткові рослини).

 В неї гарні пишні віти,

           І колючок не злічити…

           Не байдужа до прикрас,

           На свята спішить до нас. (Ялина – хвойні рослини).

 Що цвіте без цвіту?( Папороть та хвощі)

 Зайшли ми в річку босі

           І стали раптом взуті:

           «Русалоччині коси»

             Ноги нам заплутали. (Водорості).

 Ні сучечок, ні листочок,

 А на дереві росте.(Мох)

4. Руханка

  https://www.youtube.com/watch?v=vGAkqpIzPI0&list=PLUbeR5ILeI-Nw4LJaGHziOHc47gksTig4

VІ. Застосування набутих знань.

-Друзі, як ви вважаєте , чи готові ми вже допомогти   цариці Флорі?(Так)

-Давайте уявимо себе розвідниками та дізнаємося, де живуть рослини.

1.Гра «Де мій дім?»

Сосна – у лісі.

Дуб – у лісі.

«Морська капуста» - у водоймах.

Сфагнум – у лісі.

Папороть – у лісі.

Яблуня – у саду.

Хвощі-  на лузі

- Ми з вами, дослідили групи рослин, з’ясували умови їх існування, як вони розмножуються, яку користь приносять рослини і я вважаю, що ми готові допомогти цариці Флорі та мешканцям Зеленої планети!

2.Робота в групах

Тож, ми переходимо  до виготовлення   виробу нашого научно- інформаційного буклету!

- У вас на парті є малюнки рослин,  їх назви, висловлювання, фломастери, клей. 

 З поданого матеріалу   доберіть всю інформацію, до вашої групи рослин,  та оформите  аркуш формату А4. Наш Буклет буде мати 5 сторінок, кожна група створить одну сторінку…

  • Дерева, кущі, трав’янисті рослини,

           які розмножуються насінням, що                                          водорості

           утворюється з квіток, - це…

  • Дерева, кущі, які розмножуються

          насінням, що утворюється                                                     мохи

           в шишках, - це…

  • Рослини, які живуть у воді

          й не мають органів, - це…                                                      хвойні рослини

  • Рослини, які мають лише

          стебло і листки та                                                                    квіткові рослини

          розмножуються спорами, - це…

  • Багаторічні трав’янисті рослини,                                              Папороті   та                  

          які розмножуються спорами, – це …                                                 хвощі

3.Презентація роботи груп

VII. Закріплення вивченого матеріалу

1.  Інтерактивна вправа «Кубування»

-Друзі, чи готові ми відповісти на питання  рослин з Зеленої планети? (Так)

По черзі  вчитель кидає куб з питаннями, кожна група дає відповіді на запитання.

  • Ми – найбільше царство рослин, ми маємо всі органи. (Квіткові).
  • Квітів, плодів і насіння у нас не буває. Наше листя схоже на пір’я.   (Папороті та хвощі).
  • Ми ростемо у вологих місцях і утворюємо торф’яні болота. (Мохи).
  • У нас немає плодів і квітів, а насіння дозріває в шишках. (Хвойні).
  • Ми рослини, що живуть у воді. (Водорості).
  • На які групи ми поділяємося?

VІІ. Рефлексія.

 1.Бережливе ставлення до природи.

Дерево, квітка, трава і птиця

Не завжди вміють захиститься.

Якщо на планеті будуть знищені вони,

Ми залишимось одні.

- Отже, життя на землі без рослин не можливе.

Рослини нам дають: їжу, одяг, тепло, будівельний матеріал, папір, кисень, ліки, красу. Захищаючи рослини, ми захищаємо життя.

- Наш урок - дослідження добіг до кінця і я хочу повідомити, що  ми чудово впоралися…

Цариця Флора дуже нам вдячна, тому вона присвоїла нам звання «Кращий дослідник царства рослин»(медальки кожному  учню) та запрошує нас провести літні канікули на  Зеленій  планеті.

VІІІ. Домашнє завдання.

 Кожному  учаснику групи зробити аркуш до нашого буклету з рослиною своєї групи.

 

 

 

 

https://ru-static.z-dn.net/files/dff/0d4ff53eb86edfda593fa5ef182c0cec.png

 

 

 

 

 

 

              Зразок                                             

            Назва групи рослин

 

      Фото               роз’яснення                                 

 

      

 Ознаки групи рослин

                                     

    

Середовище існування

                                 

 

Представники групи рослин

 

 

http://myronivka.com.ua/prog/data/upimages/3ide4a.jpgМатеріал

 

 

 

 

 

Презентація "Плауни Хвощі Папороті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.nastol.com.ua/pic/201408/1600x900/nastol.com.ua-107858.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

https://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=23e674fe2e8ea2334a64162bcca40ac1&n=13

 

 

 

 

 

https://cloud.prezentacii.org/19/05/147356/images/screen4.jpgПрезентація "Плауни Хвощі Папороті

 

 

 

 

 

 

 

https://cloud.prezentacii.org/19/05/147356/images/screen4.jpg

https://cloud.prezentacii.org/19/05/147356/images/screen5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

САЛЬВІЯ ПЛАВАЮЧАhttps://cloud.prezentacii.org/19/05/147356/images/screen5.jpghttps://cloud.prezentacii.org/19/05/147356/images/screen7.jpghttps://cloud.prezentacii.org/19/05/147356/images/screen7.jpg

 

 

 

 

 

 

https://cloud.prezentacii.org/19/05/147356/images/screen8.jpghttps://cloud.prezentacii.org/19/05/147356/images/screen8.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=23e674fe2e8ea2334a64162bcca40ac1&n=13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://st03.kakprosto.ru/images/article/2011/7/18/1_5255117b5716b5255117b571aa.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=12b27c93a6e17afe1b7c2a534cae6ed8&n=13https://mobimg.b-cdn.net/pic/v2/gallery/preview/paporotniki-rasteniya-8528.jpg

docx
Додано
19 січня 2021
Переглядів
1265
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку