УРОК РОБОТИ З ДИТЯЧОЮ КНИГОЮ У 2 КЛАСІ
Урок 1
Тема . Стежина до школи.
Мета: розширювати і поглиблювати знання учнів про школу, взаємовідносини з товаришами, розвивати навички швидкого та правильного читання, пам’ять, увагу,
виховувати доброзичливість, повагу до оточуючих.
Обладнання: макет журналу, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми уроку.
Сьогодні ми з вами спробуємо випустити свій журнал. А матеріалом для нього будуть віші, оповідання та інформація, яку ви підготували. Для друкування журналу потрібен друкарський станок. Через те, що його в класі немає, наш журнал буде усним.
ІІІ. Робота над темою уроку.
1. Розповідь вчителя.
Перша сторінка нашого журналу – «Інформаційна».
Чи замислювалися ви над тим, скільки років школі? Звідки вона прийшла до нас?
Слово школа походить із давньогрецької мови. У греків школи з'явилися ще у VІ ст. до нашої ери. Це було місце, де діти проводили свій вільний час.
2. «Довідкове бюро».
У ч е н ь 1. Та могли відвідувати школу не всі діти Стародавньої Греції, а лише хлопчики з вільних родин. Дітей рабів до школи не приймали, не ходили також до школи і дівчатка.
Учень 2. Школи були не однакові, а різні. У кожній із них навчали якогось одного предмета. Спочатку хлопчики ходили до школи, в якій їх учили читати, писати та рахувати. Із цієї школи вони переходили до іншої, де їх навчали співів, музики, поезії.
Учень 3. Завершувалося навчання в спеціальній школі, яка готувала майбутніх воїнів. Тут хлопці загартовувалися, вчилися володіти різними видами тогочасної зброї.
Учень 4. До нас, на наші слов'янські землі, школа прийшла тисячу років тому. І була вона на початку дуже схожою своїми порядками на оту давньогрецьку. Так само вчилися в ній діти заможних людей, так само учні піднімалися сходинками наук.
3. Друга сторінка – «Фольклорна».
Робота в групах.
Складіть прислів’я зі слів. Поясніть, як ви їх розумієте.
Пташка, а, своїм, людина –, пір’ям, знанням, красна.
Книга, жить, як, світі, вчить, на.
Незнайко, по, Знайко, лежить, а, дорозі, печі, на, біжить.
4. Третя сторінка – «Поетична».
Які вірші про школу ви підготували?
(Діти читають вірші про школу.)
Бесіда за прочитаним.
Чого вчить школа?
Для чого потрібно вчитися?
Як потрібно ставитися до товаришів у школі?
5. Четверта сторінка - «Ігрова».
А тепер пограємо у гру «Перевірте свій портфель».
Кожен учень щоденно
На урок бере... (щоденник).
Для письма, сказати прошу,
Що потрібно взяти? (Зошит)
Малювати в альбомі цім
Допоможуть... (олівці).
Ручка й олівці, щоб знали,
Ми кладемо у... (пенали).
Рівно риску проведи
І квадратик спробуй,
Та у руки ти візьми
Цю струнку особу.
Натиск витримає стійко
Впевнена, струнка... (лінійка).
Я беру в свою правицю
Із пенала помічницю.
Крапка... рисочка... карлючка —
Разом пишем я і... (ручка).
Щоб жили всі дружно в мирі:
Скло, пластмаса, гума й шкіра,
Всіх здружу я, крім людей, Здогадалися, що таке я? (Клей)
6 П’ята сторінка – «Сторінка дружби».
Адже в школі ви повинні поважати своїх товаришів, допомагати їм.
Опрацювання «Оповідання про осінь».
1.Словникова робота.
2.Читання оповідання мовчки.
3.Бесіда за змістом прочитаного.
7. Шоста сторінка – «Театральна».
Прочитайте сценки і розіграйте їх.
(Діти працюють в групах: читають сценки, визначають дійових осіб, інсценують прочитане).
8. Сьома сторінка – Підсумкова».
За велику справу я в житті берусь.
Не кажу: «Не вмію», а кажу: «Навчусь!»
Я навчусь писати, рахувать, читати,
Бо в житті складному треба розум мати!
Учитель Ось і закривається наш усний журнал. Дуже хочеться вам сказати: Шануйте школу нашу любу,
її просторі світлі класи!
Навчайтесь,розуму набирайтесь,
Із друзями зустрічайтесь!
Хай добре працюється вам і живеться,
Все вміється і все вам вдаєть
Матеріал до уроку
Оповідання про осінь
Павлик прийшов до школи дуже стурбований. Дома він довго сидів над задачею й не міг розв’язати її. Тепер він прийшов до школи, щоб у когось списати задачу. Бо працювати сам Павлик не любив.
Прийшла Зіна. Вона добре вміла розв’язувати задачі. Павлик запитав у неї:
— Зіно, на скільки питань задача?
— На троє, — відповіла Зіна. — А хіба ти не розв’язав?
— Не вийшла... Дай, Зіно, списати...
— Ой Павлику, чому ж ти сам не хочеш працювати? — запитала Зіна.
Вона дала йому свій зошит.
Павлик почав списувати. Списав одну дію, другу, перейшов до третьої. В третій дії він помітив у Зіни помилку. Там, де треба було написати 23, Зіна написала 32.
В своєму зошиті Павлик написав правильно, а Зіні не сказав, що в неї помилка.
Учителька зібрала зошити для перевірки.
Наступного дня вона принесла зошити.
— У Павлика — п’ять, — сказала вчителька. — Молодець, Павлику, добре попрацював над задачею. А в тебе, Зіно, — чотири. Помилку допустила...
Зіна поблідла. Вона глянула на Павлика. Павлик почервонів і схилив голову над партою.
В. Сухомлинський
Вірші
Молитва
Боже! Дай нам силу й розум,
Щоб ми в школі добре вчились,
Віру теплу, серце чисте,
Щоб неправді не корились.
Нам усім даруй здоров’я,
Згоду – учнівській родині.
Дай твій захист, волю й долю
Нашим людям в Україні.
Галина Чорнобицька
Вересень
Ходять хмари в небі синім,
Місяць Вересень прийшов,
Сповнивсь вереском пташиним
Тихий затишок дібров.
Позлітавшися у зграї,
Різне птаство молоде
В крилах сили набирає
І відльоту в вирій жде.
Бо пташки дзвінкоголосі
Знають – літа вже нема.
Хоч і тепло ще та осінь
Вже підходить крадькома.
І набравшись сил за літо,
Галасливі, як пташки,
Знов ідуть до школи діти
І сідають за книжки.
Наталя Забіла
Андрійко-школярик
Андрійко наш уже школярик:
Іде з портфеликом в руці,
А в ньому зошити й букварик,
Пенал, і ручка, й олівці.
Наталя Забіла
Чого я вчуся?
Вдома вчить мене матуся,
В школі вчить мене учитель
І сама я пильно вчуся
Рідним словом говорити.
Вчусь не тільки говорити,
А й читати і писати,
Щоби здивувались діти,
Щоб раділи мама й тато.
Щоб пішла між люди слава,
Щоб сказали: «От, дитинка!
Пильна, мудра і ласкава
Ця маленька українка!»
Михайло Маморський
Жартун
В нас жартун у класі є –
Всім він прізвиська дає.
Каже: - Я мастак до жартів! –
Та чого ті жарти варті?
Зве він «Савою»― Савенка,
«Головою» ― «Головенка»,
А Саченкову ― «Сачок»,
Маслаченка ― «Маслачок»,
Зве Зарудного ― «Заруда»…
А його всі звуть:
«Зануда»!
(Г.Бойко)
Інсценівки
Муха
― Знову шум! Це що за лихо?
Неслухняні які діти!
На уроці треба ж тихо
У школі сидіти.
Мабуть, правила забули?
Сидіть так, щоб ви почули,
Як літає муха.
Вмить настала тиша в класі,
Тихо кожен слуха.
І тут вирвалось у Васі...
― Ну, а де ж та муха?
Проста арифметика
Викликає вчитель Люду,
Неуважну серед дітвори...
―Скільки буде
Десять поділити на три?
Розв'язати вона не може,
Звісно, знітилась, мовчить.
― Так не гоже!
Прості дроби треба вчить.
Хай картоплі є десяток, —
Розділимо на трьох дівчаток,
То по скільки припаде?
― Зайвий клопіт,
І нащо мені це знать?
Я зварю їм картоплю,
Потовчу, — і хай їдять.
Вихідний день
Ти що, до школи хіба не йдеш? — запитує батько у Павлика.
Ні.
Чому?
Вчителька просила, щоб сьогодні до школи пішов ти.
Загадки
Вчить писати й рахувати,
І писати, і співати.
Всіх дітей довкола
Наша люба … (школа).
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
І не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш. (Знання)
Чорне насіння по білому полю.
Той його сіє, хто це уміє. (Письмо)
А у мене є торбинка,
Зошитам й книжкам хатинка.
Я й пенал туди кладу,
Як до школи з ним іду. (Ранець)
Не дерево, а з листочками,
Не сорочка, а зшита,
Не людина, а розказує. (Книга)
Прислів’я та приказки
Здобудеш освіту – побачиш більше світу.
За одного вченого дають десять невчених.
Добре того навчати, хто хоче більше знати.
Вчення – світ, а невчення – тьма.
Вік живи – вік учись.
Шануй учителя, як родителя.