Урок "Рослинний і тваринний світ пустель Африки"

Про матеріал
Цікавий матеріал про рослинний і тваринний світ Африки. Групова робота над дослідженням природних зон Африки, робота з таблицями.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

Я досліджую світ

4 клас

 

 

Розробка уроку

Тема:Рослинний і тваринний світ пустель Африки

 

                                                                            

                                                                 

 

 

                                                                   Підготувала

вчителька початкових класів

Нововодолазького ліцею №3

Нововодолазької  селищної ради

Харківської області

Щербаненко Тетяна Віталіївна

 

 

 

 

 

2022рік

 

Тема:Рослинний і тваринний світ пустель Африки

 

Мета: Ознайомити учнів з особливостями пустель Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль та контурними картами; удосконалювати вміння роботи в парах, групах, виконувати самостійні, пошукові роботи; розвивати допитливість, спостережливість, пам'ять, увагу, мислення, діалогічне та монологічне мовлення; виховувати інтерес до вивчення  географії.

Очікуваний  результат: сформувати поняття “пустеля”; вміння працювати в групі; обговорювати та аналізувати зібрану  інформацію; працювати із контурною картою , енциклопедіями; порівнювати, узагальнювати.

Матеріали уроку: Підручник, картки, бліц-турнір, гра «Вірю – не вірю», гра «Істинні чи хибні твердження».

Обладнання: Карта (атласи), глобус, енциклопедії, карта природних зон Африки, картки для індивідуальної роботи, банани, фініки, кава,папірус.

Тип уроку: Комбінований урок.

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Створення емоційного налаштування на урок.

– Увага! Увага!Сьогодні урок  ми почнемо не за партами, а в колі. Запрошую всіх взятися за руки .  Посміхніться один одному і повторюйте за мною

Гарний настрій,  в мене дуже.

Посміхнись і ти, мій друже!

 

З цієї хвилини ми стали друзями. Поділіться своїми мріями -куди вам хочеться помандрувати?

Одну маленьку мрію ми зможемо здійснити. Сьогодні ми будемо подорожувати і пізнавати світ.

Зварніть увагу на урок я принесла вам каву, фініки, кунжут, банани

-Де Батьківщина цих продуктів?(Африка)

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Материк цей цікавий, мов казка. 

Є куточки — справжнісінький рай! 

Любий друже, дізнайся, будь ласка, 

Все про Африку, часу не гай! 

Отже помандруємо до Африки. Розкажіть про географічне положення та основні відомості континенту  за планом

План

1.Розмір  материку( другий за розміром після Євразії)

2 .Якими  океанами омивається?

3 В якаких  півкулях розташований? ( Північній та Східній півкулях)

4.Річки  (Ніл, Конго, Лімпопо,Замбезі)

5. Гори (Атлаські і Драконові)

6 Озера (Танганьіка і  Вікторія)

7.Пкстелі (Сахара,Наміб,Калахарі)

Розповідає 2-3 учні

Ви добре відповіли домашнє завдання

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Літературна сторінка

Читає вчитель або учні

 “Двигался путник не быстро и не медленно, нормальным походным шагом, шлепая ногами по обжигающему песку. В одной руке у него была фляга, а в другой – палка, пока еще неизвестного назначения. Человек шел, не интересуясь пейзажем, потому что никакого пейзажа и не было – один песок, и солнце, белое солнце, которое ослепляет и выжигает все под собой; есть только солнце над барханами без единого кустика или былинки вокруг, до самого горизонта…”

- Я  прочитала вам уривок із повісті  Валентина Єжова.

 Чи можливо таке?

- Чи є на Землі таке місце про яке говорить автор? Може він – фантаст?

- ( Ні, це  пустеля.)

На дошці запис“В пустелі зовсім не пусто”.

-Довести, чи  насправді в пустелі пусто, наша задача на сьогоднішньому уроці

-Тож, про що ми будемо говорити на уроці ?.

VI. Повідомлення теми, мети уроку

  1. Очікувані результати

( ми будемо вивчати рослинний і  тваринний  світ Африки)

-  Так,дійсно, будемо знайомитися із  флорою та фауною пустель Африки.

- Тож ,які ваші очікування від уроку?

1 Дізнатися про тварин  пустелі

2.Познайомитись з  рослинами

3.Отримати гарну оцінку

4.Дізнатися щось нове і цікаве

Ваші очікування співпадають із цілями і  задачами уроку

 -Навчитися орієнтуватися картою

-Дізнатися про особливості рослинного і тваринного світу

-Будувати невеликі повідомлення в усній та письмовій формі

-Вчитися складати таблиці

Починаємо нашу подорож.  Від Харкова до Сахари.  10000 км, швидкість літака 800км\год. Скільки годин триватиме політ?

(Учні розв’язують задачу і дізнаються 12,5 годин)

Яким видом транспорту краще скористатись ?              (літаком)

-Чи дозволяють нам погодні умови здійснити політ?

 -Прослухаємо повідомлення  синоптика

2. Фенологічні спостереження. Народні прикмети

V. Вивчення нового матеріалу

-.Як справжні мандрівники ви будете вести «Щоденник спостережень» До нього входять:

1.Контурна карта

2.Таблиця

3. Тести

 - Увага! Ми пролітаємо над найжаркішим континентом. Що ви бачите за вікном?

(Бескрайні простори піску).

Місце приземлення визначте на контурних картах

  1. Робота з контурною картою

-Позначте  пустелі Африки

Замалюйте зону пустель жовтим кольором

-Молодці!Нас чекає багато інформації тож розділимося на групи

2.Виконання учбових задач  (групова робота).

1 експертна група .   - .Метеорологи

2 експертна група - Біологи

3 експертна група - Зоологи

 Згадаємо правила роботи в групі

Слухайте уважно доповіді і відповідні дані вписуйте в таблицю

1 експертна група

-Метеорологи розкажуть про клімат пустель

3.Заповнення таблиці 

Висновок:

-клімат жаркий сухий

-мало опадів,

-дують вітри-суховії

-велика різниця між температурою вдень і вночі

Важкий шлях через пустелю. Найзаповітніша мрія мандрівників –це вдосталь напитися. І ось чудо! Вдалині чітко видно море, чути шум хвиль.Люди прискорюють шлях….та все це обман

.-Як називається це явище природи?

- (Міраж.)

- Серед розпечених  пісків можна побачити  цілі міста, кораблі До цих пір це загадка. Вченим ще предстоит знайти відповідь на це питання.

-Як пристосувалтся рослини до цих кліматичних умов розповість група біологів

2 експертна група

 

 

 

(Друга група перелічує рослини ,розповідає про саксаул, вельвічію,верблюжу колючку, кактуси. Розвішує малюнки на дошці )

-Як рослини пристосувалися до життя в пустелі?

Висновок:

Мають довгий корінь

Мало випаровують воду

 Ідемо далі відпочинемо!

Фізкультхвилинка

 Пісня Червоної Шапочки

З життям тварин познайомить третя група Зоологи.

3 експертна група

( Група,розповідає про варана,верблюда,джейрана,кобру. Розвішує малюнки на дошці )

- Як тварини пристосувались до клімату пустелі?

Висновок

Швидко бігають,мало п’ють,

воду переробляють із їжі

 вдень сплять, вночі харчуються

-Ми познайомилися із кліматом, де-якими рослинами і тваринами пустелі

Для перевірки ваших знань прочитайте як ви заповнили таблицю

(3-4 учні відповідають)

Зона пустель і напівпустель

клімат

рослини

тварини

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота в парах . Гра «П’ять речень» 

Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ пустелі. 

2.Тестові завдання

.VІІ.Творче домашнє завдання

1.Склати кросворд за темою «Пустеля»

2.Сенкан «Пустеля»

3. Скласти загадку про тварин

VІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ 

-Назвіть африканські  пустелі

-Як ростини і тварини пристосувалися до життя в пустелі?

Поради експертів

Як мандрівнику захиститися від палаючого сонця та піску?

Як в пустелі знайти воду?

 

 

docx
Додано
10 жовтня 2022
Переглядів
602
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку