Тема: Материки і океани.
Мета : сприяти засвоєнню учнями понять «материки» і «океани»; формувати практичні навички роботи з географічною картою; розвивати просторову уяву, пізнавальний інтерес, кругозір, навички цілісного сприйняття світу засобами інтеграції діяльнісної та соціокультурної змістової лінії; сприяти вихованню ціннісного відношення до спільної діяльності, емоційно-позитивного ставлення до предмета.
Тип уроку : урок засвоєння нових знань.
Обладнання: презентація «Материки і океани», глобус, карта півкуль, відео «Планета Земля. Вигляд з космосу», «Євразія», «Африка», «Північна Америка», «Південна Америка», «Австралія», «Антарктида».
Хід уроку:
І. Організаційна хвилина.
Посміхніться один одному, подаруйте тепло ваших рук сусіду по парті. На уроці ви отримаєте нові знання. Якими вони будуть: великими чи малими, цікавими чи не дуже залежить тільки від вас. Все в ваших руках.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Так говорить Біблія, а як стверджують науковці ми із вами дізнаємось.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Тестові завдання.
1.Документ, який дає змогу охопити поглядом велику частину поверхні Землі:
л) план; м) карта; н) паспорт.
2. Напрямки на північ і південь вказують:
а) меридіани; б) паралелі в) екватор.
3. Напрямки на захід і схід вказують:
с) меридіани; т) паралелі у) екватор.
4. Уявна лінія, однаково відділена від обох полюсів:
е) екватор; є) меридіан; ж) паралель.
5. Яким кольором зображено на карті водойми:
о) зеленим; п) коричневим; р) блакитним.
6. Яким кольором зображено на карті низовини:
з) коричневим; и) зеленим; і) жовтим.
7. Яким кольором зображено на карті підвищення:
к) жовтим; л) блакитним; м) зеленим.
Самоперевірка (ключове слово «материк»).
ІV. Вивчення нового матеріалу
( до Австралії, Південної Америки, Антарктиди, Євразії)
Підсумки: материків ( 6), їх назви, майже навпроти кожного материка (океан).
Робота в групах (розподіл на групи за бажанням учнів):
1група. За допомогою палетки визначте який материк найбільший, найменший.
2-6 групи. Оберіть материк, дослідіть його і заповніть таблицю.
Материк |
Півкуля Зх чи Сх |
Півкуля Пн чи Пд |
Омивається |
За величиною |
|
|
|
|
|
Перевірка: заповнення спільної таблиці в презентації.
V. Робота з підручником
1. Опрацюйте матеріал на с. 44 і скажіть про що ми ще не сказали? (щоб обʼїхати Землю по екватору, треба подолати відстань 40000 км)
2. Розвʼязування задач:
а) Людина рухається зі швидкістю 5 км/год. За скільки годин людина може обійти Землю по екватору? За скільки діб? А якщо рухатиметься пів
доби?
б) Потяг рухається зі швидкістю 100 км/год. За скільки годин потягом можна обʼїхати Землю по екватору? За скільки діб?
в) Літак рухається зі швидкістю 1000 км/год. За скільки годин літаком можна облетіти Землю по екватору? За скільки діб?
- А чи можна обійти Землю по екватору? обʼїхати? Чому?
VІ. Вичення найцікавіших фактів про материки.
1. Інтерактивна технологія «Ажурна пилка».
VІІ. Фізультхвилинка під відеосупровід «Україно, ми твоя надія».
VІІІ. Практична робота.
На партах вирізані материки.
2 групи шукають в мережі інтернет
2 групи шукають в енциклопедіях
- Де швидше знайшли?
- Які переваги енциклопедії, інтернету?
ІХ. Підсумок уроку
1. Створення власної карти півкуль.
- Де розташуємо Євразію? Африку? Північну Америку? Південну Америку? Австралію? Антарктиду?
- Що визнаєте про ці материки?
2. Моє місто
- А де в місті Бердичеві можна побачити глобус?
- Чи відмічені на ньому материки і океани? А що відмічено?
- А насправді Бердичів можна побачити на глобусі чи карті півкуль?
- Що має статися щоб можна було?
- Навіщо ж на глобусі в центрі міста Бердичів позначили найбільшими буквами?
- Люди, що встановили глобус у центрі міста, зробили добру справу не на день, не на рік …(а на цілий вік).
- А яку добру справу ви можете зробити або зробили для свого міста?
3. Інтерактивна технологія «Скрайбінг»
- Коли ви робите добру справу для міста, це прирівнюється добрій справі для…(держави Україна), для… (материка Євразія), для… (планети Земля).
Але у центрі для вас завжди буде рідне місто Бердичів.
Х. Домашнє завдання.
Виконати тестові завдання з теми «Материки і океани» в освітньому онлайн середовищі «Міксіке».
1