Тема. Розпізнавання спільнокореневих слів. Добір спільнокореневих слів, що належать до різної частини мови.
Мета. Вправляти учнів у доборі спільнокореневих слів, визначенні в них кореня;
розвивати зв'язне мовлення, вміння розпізнавати спільнокореневі слова в тексті і
на слух; виховувати спостережливість, увагу.
Обладнання. Презентація, дидактичні картки, Таблиця «Корінь. Споріднені слова».
Тип уроку: комбінований
Українська мова
Тема. Розпізнавання спільнокореневих слів. Добір спільнокореневих слів, що належать до різної частини мови.
Мета. Вправляти учнів у доборі спільнокореневих слів, визначенні в них кореня;
розвивати зв’язне мовлення, вміння розпізнавати спільнокореневі слова в тексті і
на слух; виховувати спостережливість, увагу.
Обладнання. Презентація, дидактичні картки, Таблиця «Корінь. Споріднені слова».
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Робота з таблицею «Корінь. Споріднені слова».
ІІІ. Каліграфічна хвилинка
Кк че ють ощ
Коли нема — чекають, а коли прийду — тікають.
— Запишіть каліграфічно загадку. Відгадайте її.
— Доберіть споріднені слова до слова дощ. Запишіть їх. Визначте корінь. (Дощ, дощовий, задощило, дощик.).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з підручником. Виконання вправи 61, с. 30.
— Прочитайте слова. Що вони означають? На яке питання відповідають?
— Доберіть до поданих слів спільнокореневі слова — назви предметів та назви ознак за зразком.
— Позначте корені в словах.
2. Гра «Син і тато».
Учитель розказує казку, а учні додають споріднені слова.
Жили-були тато і маленький синочок. Вони все робили разом. Вранці вставали, тато одягав сорочку, а синок одягав свою … (сорочечку). Тато брав лопату і йшов на город, а синочок і собі брав маленьку … (лопатку). На городі тато копав велику грядку, а синочок маленьку … (грядочку). Потім тато брав велике відро і поливав садок, а синочок брав маленьке … (відерце) і допомагав татові. А ввечері вони разом читали. Тато
читав велику … (книжку), а синочок маленьку … (книжечку) з малюнками.
3. Виконання вправи 62, с. 30 (колективно).
— Замініть виділені слова спільнокореневими і запишіть за зразком.
— Усно складіть з кожним словосполученням питальне речення.
4. Фізкультхвилинка.
5. Творче завдання.
— Послухайте вірш, випишіть з нього споріднені слова і визначте в них корінь. (Вірш читається двічі).
У полі на роздоллі
Дзвінок веселий ріс,
А чарівник побачив,—
Школярикам відніс.
Тихенько чарівничі
Слова промовив він,—
І став дзвіночок мідним,
Розсипав чистий дзвін.
(Б. Заверуха)
Перевірка виконання.
— Чи зрозуміли, про який дзвіночок йшлося у вірші?
— Скільки значень має це слово?
6. Самостійна робота. Виконання вправи 63, с. 30.
— Випишіть з вірша парами спільнокореневі слова.
Позначте в них корінь.
— До якого слова у вірші немає спільнокореневого?
— Прочитайте слова — назви дій. Як ви розумієте значення цих слів?
7. Гра-естафета за вправою 64, с. 31.
Учні по черзі дописують на дошці корені слів так, щоб утворилися назви місяців. Інші діти виконують це завдання на окремих аркушах паперу.
— А тепер складіть речення про кожен місяць так, щоб в кожному реченні були споріднені слова.
Зразок. У лютому лютують морози.
— Який місяць зиму починає, а який — кінчає?
Запишіть відповідь, користуючись схемою.
— Складіть такі ж речення про весну і осінь (усно).
V. Підсумок уроку
1. Підсумок уроку
— З якими словами працювали сьогодні на уроці?
— Що таке споріднені слова?
2. Домашнє завдання. Вправа 65, с. 31
— Спишіть пари слів. Позначте у них корінь.