Конспект уроку
з української мови
(до підручника К.ПОНОМАРЬОВА, Л.ГАЙОВА, 4 клас)
Підготувала
вчитель початкових класів
Т. ПАПАШ
Тема: Розпізнаю дієслова
Цілі: вчити розпізнавати дієслова в реченні і тексті; розвивати критичне мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, усне і писемне мовлення; удосконалювати навички письма; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни та країн-сусідів.
Тип уроку : комбінований.
Обладнання: кольорові валізки, «Сенкан», цеглинки Lego, мультимедійна дошка, картки з дієсловами, малюнки символів України(калина, верба, барвінок, рушник).
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Психологічна настанова на урок. Вправа «До успіху».
А для того, щоб наш урок був успішним і продуктивним, нам потрібно:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
2. Вправа «Валіза»
Сьогодні на уроці я пропоную Вам здійснити подорож. Але будь-яка подорож починається зі збору речей. На партах у Вас лежать різнокольорові валізи. Оберіть собі ту валізу, яку б Ви взяли в подорож.
Жовта валіза- якщо ти обрав жовту валізу, то отримати гарні знанння на сьогоднішньому уроці – головне✔
Синя валіза- мрії обов’зково здійсняться і гарний результат на уроці буде гарантований✔
Червона валіза- позитивні емоції на уроці гарантовані✔
Чорна валіза – будеш піддавати сумніву все, про що говоритиметься на уроці, але це сприятиме гарному засвоєнню матеріалу✔
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Я спереду і я ззаду,
А посередині назва породи коня.
Разом буде назва країни. (Японія)
Отож, сьогодні ми з вами відправимось у віртуальну подорож до Японії.
3. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
― Які частини мови ви знаєте?
― Що називається іменником?
― Наведіть приклади іменників.
― Що називається прикметником?
― Наведіть приклади прикметників.
― Що ви знаєте про дієслово?
III.Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і цілей уроку
- Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з частиною мови – дієсловом.
Я Яп Яя он ні ія по ін Японія
Я мрію потрапити у Японію саме у сезон цвітіння сакури.
- Скільки звуків і букв у виділеному слові?
- На яке запитання відповідає підкреслене слово мрію?
- Діти, скажіть, будь ласка, для чого ми використовуємо в мовленні дієслова ?
(Щоб мова була багатшою, красивою, мелодійною, співучою).
Гімнастика для очей
На екрані виведений текст. Поряд картки зі словами: називають, має, цікавляться,зробили
Країна висхідного сонця – так …. японські острови. Ця держава …. дивовижну культуру та цікаву історію. Зараз Японією …. багато людей, адже японці …. диво розвитку в плані інформаційних технологій та транспорту.
― Прочитайте запис. Ви зрозуміли про що він? Чому?
― Спробуємо відновити текст.
Діти вставляють пропущені слова. Зачитують текст.
― Чи можемо ми тепер сказати, про що це текст?
― До якої частини мови належать ці слова? На які запитання відповідають?
— Прочитайте слова та поставте до них питання. До якої частини мови вони належать?
— Перевірте себе за правилом.
— Що називають дієслова? На які питання відповідають?
Вправа 2, с.97
— Діти, наш Щебетунчик теж вирушив у віртуальну подорож. А ось куди саме — спробуйте здогадатися, прочитавши слова. (суші, карате, кімоно, цунамі, сакура)
— Чи знайомі вам ці слова? Які з них ви чуєте вперше?
Словникова робота.
Вправа 3. Робота в парах. Вправа «Утвори пари»
Кожна пара учнів мають набір цеглинок із записаними словами з двох попередніх вправ.
— До якої частини мови належать слова з попереднього завдання?
— Знайдіть для кожного слова-іменника відповідну пару-дієслово.
Утворені словосполучення учні записують у зошити.
Учні працюють самостійно. Потім вибірково зачитують свої речення вголос. — Чи здогадалися ви, до якої країни подорожував Щебетунчик?
- Так, Щебетунчик був у Японії, куди ми з вами сьогодні мандруємо.
Вправа 4. Колективна робота.
Списування з орфографічним завданням.
— Прочитайте інформацію Щебетунчика про Японію.
— Як називають Японію? Чому?
— Який префікс пишеться в слові (с, з)ходить? Доведіть.
А в слові ро(з, с)ташована? Поясніть.
— Як перевірити ненаголошені голосні в словах символізує та червоний? — Спишіть текст, вставивши пропущені орфограми. Підкресліть дієслова.
Дослідження створення сенкана (вправи 5–6).
— Які рослинні символи має наша країна?
— Прочитайте у вправі про рослинний символ Японії. Чи чули ви назву цієї рослини? А хто бачив? Де вам доводилося бачити сакуру? Чи росте вона в Україні?
— Спишіть вірш та підкресліть дієслова.
Робота в групах.
Учні об’єднуються в групи, отримують пам’ятку зі складання сенкана та малюнок із зображенням рослинних символів України (калина, верба, барвінок, рушник). За сигналом учителя представник кожної групи презентує результати роботи своєї групи.
Вправа 9.Робота в парах.
Прочитайте, як привітатися японською мовою. Як запитати про справи?
— Що означає слово сайонара?
—Розіграйте діалог японською.
IV. Рефлексія
1. Вправа «Мікрофон».
«Я сьогодні зрозумів...»;
«Я дізнався ...»;
«Я навчився...».
2. Самооцінка роботи на уроці «Дерево успіху»
― Оцініть свою роботу на уроці:
- зрозумів усе, легко виконував завдання;
-постійно потребував допомоги вчителя та однокласників.
3. Домашнє завдання
С. 97, запам’ятати правило. С. 99, вправа 10.