Урок "Розрізнення прийменників і префіксів"

Про матеріал

Урок "Розрізнення прийменників і префіксів" пропонується проводити вчителям-логопедам з учнями 3-4 класів, що мають дисграфію. Також його можуть використовувати вчителі початкових класів.

Перегляд файлу

Тема: Розрізнення прийменників і префіксів

Мета:

Навчальна: навчити дітей розрізняти прийменники і префікси, правильно писати з ними слова, розвивати орфографічну пильність, удосконалювати граматичну будову мовлення, уміння добирати антоніми.

Розвиваюча: розвивати творчі здібності, мислення.

Лексична: збагачувати словник словами з префіксами, прийменниками.

Обладнання: таблиці, малюнки.

 

Хід заняття

І. Організаційний момент.

1. Психологічна настанова.

2. Мовленнєва зарядка (промовляння скоромовок).

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Криптограма (діти складають слова «прийменники» і «префікси»).

                               п

 и     р                                                                       п

                                             и р

            к

                                               й е

             и                                с 

                                            м ф

                     н                е к  і 

 н 

 

2. Тема і мета заняття.

3. Знайти зайве слово.

Приніс, заніс, носити, виніс.

Захід, вихід, ходить, перехід.

Писати, переписати, записати, виписати.

4. Повторення відомостей про прийменники і префікси.

 

ІІІ. Новий матеріал.

1. Аналіз словосполучень, написаних на дошці.

(На)скочив (на) камінь.

- Чи можна між «на» і «скочив» вставити слово?

- Чим являється «на» у слові?

- А вставити слово між «на»і «камінь»?

- Чим являється «на»? Як пишеться?

(Діти роблять висновки, де буде префікс, а де прийменник).

Аналогічно розбираються словосполучення:

З'їхати з гори.

Зайти за товаришем.

2. Доповнити словосполучення за зразком.

Зразок.

Зайшло за хмару – зайшло за темну хмару.

 

Пролетів над лісом.

Виросли у траві.

Розцвіли на галявині.

Заховалися під кущем.

3. Дидактична гра «Префікс-прийменник» (діти, почувши префікс, підіймають позначку-карточку з префіксом, а прийменник – квадратик).

Надів на голову, у вікно, внесли, від берега, відрізав, зачепився, за гілку…

4. Переписати словосполучення, розкриваючи дужки.

(від)кусив (від) булки

за(сунув) (за) пазуху

(пере)ліз (через) паркан

(с)пустився (з) гори

(за)плакав (від) радості

(під)крався (до) зайця

5. Фізхвилинка (з м'ячем). Дібрати антоніми.

прилетіли – відлетіли

вбігли –

вискочили –

відчалив –

виліз –

приповз –

від'їхав –

влетіла –

6. Вставити пропущені префікси і прийменники.

Собака і його тінь

Собака ішов по кладці … річку. … зубах він ніс кістку. Раптом собака … бачив себе у воді і … думав, що то інший пес несе кістку. Кинув він свою кістку і почав … бирати її у другого собаки. Течія … хопила кістку і … несла геть. Так жадібний собака … лишився ні … чим.

7. Виправити помилки (усно).

1. Їхали ведмеді по велосипеді. 2. Пішохід заходить через дорогу. 3. Туристи зупинилися через річки. 4. Велосипед підскочив на камінь. 5. Автомобіль поїхав на дорозі. 6. Поїзд прибув у перон. 7. На тролейбусі є вільні місця. 8. Під метро мчать поїзди. 9. Катер відчалив до берега. 10. Лижники об'їхали з гори.

8. Робота в групах.

Скласти словосполучення.

№1

добіг                       зупинки

долетів       до        школи

дійшов                    гнізда

 

перейшов                         рівчак

переїхав         через         міст

перескочив                      дорогу

 

№2

вбіг                      хату

влетів        у        ліфт

вскочив               шпаківню

 

підліз                        стіл

під'їхати       під        подушку 

підкласти                  міст

  1. Творча робота. Скласти словосполучення – дії хлопчика за малюнком.

 

IV. Підсумки заняття.

Рефлексія.

 

 

docx
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
16 грудня 2018
Переглядів
2468
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку