Урок алгебри
у 7-му класі на тему:
«Розв'язування задач за допомогою складання рівняння»
(на екологічну тематику)
РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА ДОПОМОГОЮ СКЛАДАННЯ РІВНЯННЯ
(на екологІчну тематику)
Мета уроку: Продовжувати розвивати вмІння та навички розв'язування задач на складання рівняння.
Виховна мета: Прищеплювати учням любов до природи, розумІння вза’ємозалежностІ рослинного, тваринного свІту та людства.
Обладнання: Плакати, таблицІ екологІчного змісту.
ХІД УРОКУ
1. Фронтальний огляд домашнього завдання.
Домашне завдання перевІриться після того, як в кӀнцІ уроку зберуться зошити.
2. Вступне слово.
Сьогодні ми будемо продовжувати розв'язувати задачі за допомогою складання рівнянь, але умови задач будуть носити екологІчний характер.
ЕкологІя. Як ви розумӀете змІст цього слова? На дошці заздалегідь написано: "екологІя" - походить від грецьких слів "ойкос" - житло та "логос" - наука. Вперше було вжито нІмецьким вченим Ернестом Геккелем у 1866 році. Зараз це не просто "наука про життя" а наука, яка вивчае взаємовІдносини людей та природи тобто оточуючого їх середовища.
В природі існує певна рівновага. І порушення цієї рівноваги призводить до глобальних змІн причому негативних. Наприклад, підняття середньої річної температури повІтря на 4-5°С призведе до танення льодовикІв і пІдвищить рівень свІтового океану на десятки метрів. І тодІ значна частина суші буде затоплена водою.
А це багато міст сільськогосподарських угідь І т.д. І навпаки якщо середня річна температура повітря знизиться всього на 3-4°С, то почнеться наступ льодовикІв І тоді так само зменшиться площа придатних для людського використання земель.
Коли можливе потеплІння? Одна з причин підвищений вміст вуглекислого газу в атмосфері. НайбІльш викиди в атмосферу СО2 дае промисловІсть енергетика та транспорт.
Що спричиняе пониженню середньої температури? Забруднення атмосфери пилом. І тут знову основними забрудниками атмосфери е промисловість, енергетика, транспорт, побут людей.
А чому забруднення атмосфери пилом понижує температуру? ПромІнчики сонця відбиваються від пилу, не доходячи до ЗемлІ, І розсіюються навкруги.
Найбільш забрудненими пилом та викидами шкідливих речовин мІстами на України е велик! промислові міста, де найбІльш розвиненою е важка промисловість та енергетика. Це е Кривий Ріг, Запоріжжя, Марґуполь та Ін.
3. Розв'язування задач.
Задача 1. ЗабрудненІсть повІтря над Львовом була до війни за рӀк шкідливими речовинами приблизно у 30 разІв менша, нӀж у Кривому Роз! І в 6 разів бІльша, ніж в УжгородІ. Скільки тисяч тонн шкідливих речовин викидалося у повІтря в кодному з цих міст за рік, якщо разом викиди становили 974 тис.т?
Нехай х тис.т. тоді їх тис. т - викиди в повІтря над Ужгородом;
тоді 6х тис. т - над Львовом;
80х6х тис.т. - над Кривим Рогом.
x + 6x + 480х = 974
487 x = 974
х = 2
6X = 12(тис.т) над Львовом
480X = 480 x 2 = 960 (тис.т) - над Кривим Рогом.
Слово вчителю.
- Який зв'язок має математика з екологією?
Мовою цифр, дӀаграм, графіків показати наявний стан речей в природі і спрогнозувати можливі наслідки втручання людини у природу. Всі ми знаємо, які наслІдки мав на УкраЇнІ вибух реактора на Чорнобильській АЕС. ВченІ пІдрахували, що внаслідок цього вибуху зараженою та виведеною з-пІд використання земля в радіусі 300 - 400 м. Давайте спрогнозуемо, що може статися з нашою планетою Земля, якщо б вибухнули одночасно всІ 440 атомних реакторів ,як є в світі.
S₁ = TR² = 4002 x 3,14 = 502 400 (км²)
502400 x 440=221055000 (км²), а площа земельних ресурсів = 134 млн.км2. Отже, не залишиться жодного см незараженої землі, І тоді взагалі існування життя на Землӏ буде під знаком питання. Тому стояло перед нашими керівниками держави питання замІнити всі старІ реактори типу Чорнобильського на більш безпечні.
А тепер з’ясуємо, яку площу на земній поверхнІ займають сІльськогосподарські угіддя, лІси, пустелі. І т.д.
Задача 2. Сільськогосподарські угіддя займають 34% від загальної площ земельних ресурсів, водоймища 4%, пустел! 7%. льдовики та снӀги - 9%, ліси 30%. Інші землі - решта 2,144 млрд. га. Знайти площу кожної з цих зон.
Нехай Х млрд. га - площа земельних ресурсів, тоді
0,34Хмлрд. га – сільськогосподарські угіддя;
0,04Х млрд. га – водоймища,
0,07Х млрд. га - пустелі;
0,09Х млрд. га – льодовики;
0,3Х млрд. га – інші землі.
0 34х + 0.04х + 0.07х + 0.09х + 0,3х + 2,144 = X
0.84х + 2.144 = x
0,16Х = 2,144
Х = 13,4
---------------------------
0,34 * 13,4 = 4,556 (млрд. га) – с.г. угіддя;
0,04 * 13,4 = 0,536 (млрд. га), - водоймища,
0,07 * 13,4 = 0,938 (млрд.га) – пустелі,
0,09 * 13,4 = 1,206 (млрд.га) – льодовики,
0,3 * 13,4 = 4,02 (млрд.га) – ліси.
На першому мІсцї сільськогосподарські угіддя, на другому - ліси.
Вчитель. Яку, на вашу думку, роль грають ліси в житті природи всього навколишнього середовища, а також в житті цілого людства? Насичують атмосферу киснем, дають деревину для переробної промисловост як паливо; дають продукти харчування для людей, тварин , птахів; як захист проти вІтру , проти ерозії грунту. Крім того, дерева випаровують багато вологи ,не дають заболочуватись грунтам. Наприклад, евкаліпт за день викачуе з землі і випаровуе близько 1000 л води. Це дерево так I називають деревом-насосом. де
В нашій зоні дерева випаровують води значно менше, бо в нас немае стільки опадів, скільки їх випадае в тропіках, та й температура в нас значно нижча.
Тепер давайте попробуемо визначити, скільки води випаровують деякі дерева ношої зони.
Задача 3. Скільки води випаровуе за день одна береза, один бук І одна липа, коли вІдомо, що бук випаровуе в два рази більше води, нӀж береза, а липа - на 100 л води більше, ніж бук? А всього за місяць /30 днІв/ вони разом випаровують 10500 л води.
10500 л : 30 = 350 (л) – випаровують всі за один ден
Х л – випаровує береза,
2Х л - випаровує бук,
2Х + 100 л – випаровує липа.
Х + 2Х + 2Х + 100 = 350
5Х = 250
Х = 50
---------------------------
2Х = 100 (л) - бук,
2Х + 100 = 200 (л) – липа.
ІV. Підсумок уроку.
На прикладах і задачах. які ми сьогодні розглянули, ми зробили спробу змоделювати наслІдки екологІчноЇ катастрофи, а також математично описати екологІчний стан окремих районів УкраЇни до війни. З наведених прикладів видно, що людство не завжди рацІонально /оптимально правильно/ підходить до виршення деяких питань взаемовІдносин суспІльства І природи. В першу чергу воно керується своїми власними потребами, не завжди задумуючись над можливими наслідками. Таке односторонне, споживацьке ставлення до природи призвело до того. що втрачено безповоротно І продовжу ють зникати багато видів фауни та флори.
- За останні 100 рокІв людська дІяльнІсть завдала великої шкоди тваринному І рослинному свІту України. Лише в повоеннІ роки ( після другої світової війни) на Україні зникло близько 40 видІв рослин, в Карпатах - 20. У "Червону книгу" України сьогодні занесено більше, нĪж 300 видів рослин І тварин, яким серйозно загрожуе вимирання.
V. Д/з: Скласти I розв'язати по однІй задачи на складання рівняння на екологічну тематику.
VI . Самостійна робота . В кінці уроку зошити збираються на перевІрку.
-